Dieta ketogeniczna – najnowszy trend w odchudzaniu. Tłuszczem w tłuszcz!

Chcesz zdrowo zrzucić parę kilo? Gwiazdy z Hollywoodu mają ostatnio nowy sposób na odchudzanie. To dieta ketogeniczna, która w skrócie polega na zastąpieniu węglowodanów tłuszczami. Dowiedz się jaki jadłospis proponuje, a co jest kategorycznie zakazane.

Czy słyszałaś już o najnowszym trendzie w odchudzaniu? Teraz najbardziej popularna wśród gwiazd jest dieta ketogeniczna. Wybrały ją m.in. Vanessa Hudgens i Halle Berry. W jadłospisie stawiamy na tłuszcze, na rzecz węglowodanów. W tej kuracji jednak, bardziej niż w innych, pod żadnym pozorem nie można zapominać o ćwiczeniach. Nietrudno bowiem sobie wyobrazić jak zareaguje nasz organizm na regularne dawki tłuszczu, pozostając przy tym wyłącznie w pozycji siedzącej lub leżącej…

Dieta ketogeniczna – najnowszy trend w odchudzaniu. Tłuszczem w tłuszcz!

Dieta ketogeniczna, zwana w skrócie „keto” jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową. Zgodnie z jej założeniami tłuszcz powinien dostarczać nawet 80 proc. codziennej energii, a źródło pozostałych 20 proc. to już białko oraz węglowodany. To spora różnica względem naszego tradycyjnego jadłospisu, gdzie proporcje rozkładają się zgoła inaczej. I tak przeciętny „zjadacz chleba” tłuszczy spożywa ok. 35 proc., 50 proc. węglowodanów i 15 proc. białek. To oznacza, że jeśli chcemy jeść w zgodzie z dietą ketogenną, musimy zmienić nasze dotychczasowe menu. A efekty? W ok. 6 tygodni możemy stracić między 3 a 5 kg. 

Co powinieneś wiedzieć przechodząc na dietę ketogeniczną?

Powinieneś stawiać przede wszystkim na produkty wysokiej jakości, tak aby dostarczyć organizmowi niezbędnych makroskładników. Ze względu na rodzaj diety, musisz też sobie „pomóc” zażywając dodatkowo wapń, witaminę D, witaminy rozpuszczalne w wodzie i niektóre mikroelementy. Dla własnego bezpieczeństwa decydując się na przemianę, o dokładnych proporcjach w jadłospisie powinnaś porozmawiać z dietetykiem. Trudno bowiem będzie ci odmierzyć procentowo skład dziennej diety. Jeśli jednak masz w domu wagę spożywczą, produkty będą opatrzone dokładną etykietą lub ustalisz ich skład np. z internetu – możesz spróbować. Oczywiście powinnaś też ustalić ile kalorii powinnaś spożywać dziennie. O tym decyduje przede wszystkim twój tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, aktywności itp.

Jakie tłuszcze kocha dieta ketogeniczna?

Dieta tego typu powinna czerpać tłuszcze z rozmaitych źródeł:

  • tłuszcze nasycone – to przede wszystkim tłuszcze zwierzęce, czyli np. boczek, smalec, stek czy udko z kurczaka. Do tej grupy zaliczymy też nabiał oraz olej kokosowy
  • tłuszcze jednonienasycone – orzechy oraz oliwa z oliwek
  • tłuszcze wielonienasycone – ryby, siemie lniane, olej lniany, awokado, jaja

Na każdym talerzu powinny pojawiać się wszystkie rodzaje tłuszczów w proporcji 1:1:1.

Twoje posiłki powinny być zatem oparte na powyższych produktach. Co ciekawe, pamiętaj aby przyrządzając jajko nie gotować go dłużej niż 3 minuty. W przeciwnym wypadku straci swoje cenne właściwości. Poza tym w twojej diecie dziennie nie powinno się znaleźć więcej niż 30 gram cukrów i węglowodanów. Unikamy więc kasz, ryżów, pieczywa i oczywiście słodyczy.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Jej celem jest wprowadzenie naszego organizmu w ketozę czyli stan, w którym organizm będzie czerpał energię właśnie z dostarczanych tłuszczy i białka. W ten sposób będziemy tracić kilogramy, a łatwiej utrzymamy wagę dzięki powstającym dodatkowo ketonom hamujących uczucie głodu. Nie powinniśmy stosować jej dłużej niż 8 tygodni. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się nudności, biegunki, apatia oraz ciągłe pragnienie. Bywa również, że po długotrwałym stosowaniu zmienia się zapach moczu oraz potu.

Gwiazdy pokochały dietę ketogeniczną

Vanessa Hudgens

Megan Fox

Alicia Vikander

Halle Berry

Kourtney Kardashian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...