Dieta Dunkana (dieta proteinowa)

Zdrowa żywność bogata w białko

fot. Freepik

Stosowałaś już dietę kapuścianą, dietę 1000 kalorii i nie osiągasz wymarzonej wagi? Efekt jo-jo powraca za każdym razem? Wypróbuj dietę Dunkana.  Została ona opracowana przez francuskiego lekarza doktora Pierra Dunkana. Jego książka ?Nie potrafię schudnąć? została sprzedana w 2,5mln egzemplarzy na świecie, wiele osób dzięki temu pozbyło się zbędnych kilogramów i wskoczyło w ciuchy o 3 rozmiary mniejsze, ale wiele jest też narzekań i kontrowersji związanych z tą dietą, której inna nazwa to także dieta proteinowa lub dieta portal. Brak jest naukowego potwierdzenia skuteczności tej diety, ale  równocześnie istnieją przesłanki świadczące o jej szkodliwości. Jednak pewne jest, że wraz z stosowaniem diety waga spada w widocznym tempie, z dnia na dzień pokazuje mniej, co motywuje osoby stosujące dietę.

Dieta Dunkana oparta jest na spożywaniu dużej ilości białka, minimalizując spożywanie węglowodanów. Składa się z trzech faz:

1)      Faza uderzeniowa ? kuracja oparta tylko i wyłącznie na proteinach

2)      Faza równomiernego rytmu ? naprzemienna kuracja proteinowa

3)      Kuracja utrwalająca aktualną wagę ? nieodzowny etap przejściowy

FAZA UDERZENIOWA

Ta faza powoduje pierwszy i decydujący spadek wagi. Polega na metabolicznym zaskoczeniu organizmu i spożywaniu tylko i wyłącznie protein. Czas trwania tej fazy nie jest ściśle określony, zależy od indywidualnych przypadków i potrzeb osoby odchudzającej się, a także wieku, ilości stosowanych diet w przeszłości, chorób, motywacji.  Faza uderzeniowa optymalnie powinna trwać od 5-7 dni. W tym okresie można spożywać jedynie 8 kategorii produktów, jednak jedzenie ich dozwolone jest o każdej porze dnia i nocy, bez ograniczeń ilościowych. Produkty można łączyć, jednak należ zapomnieć o czymkolwiek innym.

LISTA PRODUKTÓW FAZY UDERZENIOWEJ

-chude mięso: cielęcina, wołowina z wyjątkiem antrykotu i rozbratla z kością, konina wszystko pieczone na grillu bez dodatku tłuszczu

– podroby: wątroba, cynadry, ozór cielęcy lub wołowy,

– wszystkie rodzaje ryb ? pieczone, surowe lub gotowane,

– owoce morza ? skorupiaki i mięczaki,

– drób bez skóry ? oprócz kaczki,

– chuda szynka, chude wędliny z indyka, kurczaka lub wieprzowe,

-jaja,

-chude produkty nabiałowe,

-półtora litra wody,

– kawa, herbata, zioła, ocet, korniszony, sól i musztarda, a także cytryna (nie jako napój).

Poza tymi produktami w fazie kuracji opartej tylko na proteinach nie wolno jeść NIC INNEGO.  Do jadłospisu należy także dodać otręby pszenne i owsiane, które oczyszczają jelita.

FAZA RÓWNOMIERNEGO RYTMU

Faza ta składa się z dwóch, stosowanych naprzemiennie kuracji ? diety opartej na czystych proteinach (Faza 1) + dieta oparta na proteinach łączonych z warzywami. Powinna być stosowana w rytmie 5 na 5 ? pięć dni z warzywami, pięć dni fazy pierwszej ? aż do osiągnięcia upragnionej wagi. Warzywa można dowolnie ze sobą łączyć, można je jeść na surowo lub gotowane.

WARZYWA DOZWOLONE

– pomidory,

– ogórki,

– rzodkiewki,

– szpinak,

-szparagi,

– pory,

– zielona fasolka szparagowa,

– kapusta,

– grzyby,

– seler,

– koper,

– wszystkie sałaty, łącznie z cykorią,

– marchew i buraki ( pod warunkiem, że nie będą dodawane do każdego posiłku).

WARZYWA ZABRONIONE

Zabronione są warzywa zawierające skrobię:

– ziemniaki,

– ryż,

– kukurydza,

– groch,

-bób,

-soczewica,

– fasola,

– karczochy.

 Warzywa mogą być przyrządzane jako surówki, zaleca się ich stosowanie na surowo, ponieważ gotowanie może usunąć część ich witamin. Ilość warzyw w jadłospisie jest dozwolona, jednak nie należy zapominać o spożywaniu białka, które w dalszym ciągu powinno być podstawą diety. Warzywa należy traktować jako pyszny dodatek.

KURACJA UTRWALAJĄCA AKTUALNĄ WAGĘ

Po przejściu dwóch poprzednich faz, wkraczając w ostatnią waga jaką postawiliście sobie za cel już została osiągnięta. Wraz z tą fazą czas zakazów i nakazów przeminął. Jednak należy pamiętać, że organizm wraz z kilogramami nie pozbył się niestety skłonności do tycia. Jeżeli z impetem rzucisz się na jedzenie jedno jest pewne ? nastąpi efekt jo-jo. Kiedy ciało pozbyło się zbędnych kilogramów, organizm w reakcji obronnej próbuje je odzyskać. Długość trwania fazy utrwalenia należy obliczyć przyjmując 10 dni na każdy utracony kilogram wagi. W tej fazie do jadłospisu można dołączyć owoce, pełno ziarniste pieczywo i produkty skrobiowe. Dwa razy w tygodniu można jeść dowolny posiłek ? nazywany królewską ucztą. Podczas królewskiej uczty jeść można dowolny posiłek, na który ma się ochotę, warunek ? bez dokładek. Jeden dzień w tygodniu powinien być dniem wyłącznie białkowym.

Przeczytaj więcej na temat: diety odchudzające – i wybierz inną dietę z naszego spisu diet: Diety odchudzające – rodzaje, przepisy

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...