Dieta buraczana – zrzuć zbędne kilogramy i popraw swój stan zdrowia!
Wiele diet opartych na wykluczeniu poszczególnych pokarmów i skupieniu tylko na wybranych produktach przynosi pożądany efekt w postaci utraty wagi, ale jednocześnie szkodzi zdrowiu. Prowadzi bowiem do wyjałowienia organizmu i osłabienia systemu immunologicznego. Na szczęście istnieją warzywa, które wydają się wręcz stworzone by rozwiązywać nasze problemy z wagą, dostarczając nam jednocześnie bogactwa witamin i minerałów. Jednym z nich jest burak – tani, popularny i może przez to wciąż trochę niedoceniany. Sprawdź, na czym polega dieta buraczana i w jaki sposób bezpiecznie ją przeprowadzić!
Dieta buraczana – zrzuć zbędne kilogramy i popraw swój stan zdrowia!
Buraki należą do najzdrowszych warzyw na świecie. Zawierają witaminy A, B6, C, E i K, betainę, tiaminę, ryboflaminę, niacynę, a także liczne minerały: żelazo, magnez, potas, wapń i cynk. Co więcej, są bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu wspomagają wydalanie toksyn i złogów z organizmu. W dodatku są bardzo uniwersalne i pozwalają przygotować wiele zróżnicowanych dań, a jednocześnie mają mało kalorii (zaledwie 33 kcal na 100 gram) i posiadają niski indeks glikemiczny. Czyż można sobie wyobrazić lepszego sprzymierzeńca diety?
Regularne jedzenie buraków nie tylko poprawia pracę układu trawiennego, syci bez tuczenia i odtruwa organizm, wymiatając zalegające w jelitach, szkodliwe składniki, ale też wpływa korzystnie na wiele innych życiowych funkcji. Pomnaża ilość czerwonych krwinek, skutecznie chroniąc przed anemią, polepsza pracę nerek i wątroby, działa antynowotworowo i poprawia samopoczucie.
Jak przygotowywać buraki do spożycia?
Buraki można obrabiać na wiele sposobów. Najzdrowsze są oczywiście te spożywane na surowo. Możesz jednak także gotować, grillować, konserwować czy zapiekać buraki bez większych strat dla ich prozdrowotnego składu.
Surowe smakują świetnie, gdy się je obierze, pokroi, a następnie skropi sokiem z cytryny i oliwą. Jeśli zaś chcemy prawidłowo ugotować buraki, wystarczy umieścić warzywa w skórce w osolonej wrzącej wodzie i gotować co najmniej godzinę. Nie każdy wie, że poza bulwami można spożywać także liście buraków. Nadają się świetnie na przykład do sałatki.
Dieta buraczana – zasady i przykładowy jadłospis
Zdania dietetyków na temat kształtu diety buraczanej są odrobinę podzielone. Jedni obstają przy łączeniu jednego dania z buraków w ciągu dnia i buraczanego soku. Inni uważają, że sok wykazuje lepsze działanie i lepiej połączyć zwykły lekki jadłospis z piciem koktajlu bazującego na soku z buraka zamiast śniadania i kolacji. W obu przypadkach zastrzega się jednak, że dieta nie powinna trwać dłużej niż 10 dni z rzędu. Możesz więc wybrać jedną z wersji i zastosować się do niej, realizując poniższe przepisy!
Przepis na sok z buraka
Weź 2 średniej wielkości buraki, umyj je, obierz i wyciśnij w wyciskarce wolnoobrotowej. Możesz też połączyć je z jabłkiem, szczyptą soli, dwiema szklankami wody i szczyptą majeranku.
Koktajl z buraka na śniadanie
Składniki:
- średniej wielkości burak pokrojony w kosteczkę,
- sok z jednej cytryny,
- pół szklanki wody kokosowej,
- szczypta różowej soli himalajskiej.
Przygotowanie:
Wyciśnij sok z buraka, a następnie zmieszaj go z pozostałymi składnikami. Wypij natychmiast.
Koktajl z buraka na kolację
Składniki:
- duży burak pokrojony w kosteczkę,
- 3 marchewki pokrojone w kostkę,
- pół szklanki wody,
- sok z jednej cytryny,
- kilka listków mięty.
Przygotowanie:
Wrzuć wszystkie składniki do misy blendera i zmiksuj na gładką masę. Pij od razu po przyrządzeniu.
Dieta buraczana – przykładowy jadłospis (wersja z sokiem)
Przed śniadaniem: szklanka ciepłej wody z odrobiną soku z cytryny
Śniadanie: herbata, kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z serem żółtym, jabłko
Drugie śniadanie: szklanka soku z buraków
Obiad: sałatka z papryki czerwonej, pomidora, garstki liści szpinaku, garstki porwanej sałaty i kilku orzechów, na przykład makadamia. Gotowany ryż z piersią pieczonego kurczaka (bez skóry) lub kawałkiem chudej ryby (na przykład dorsza), pomarańcza
Kolacja: szklanka soku z buraka, zupa jarzynowa, pieczony bakłażan, kawałek arbuza lub melona