Dieta antysmogowa – co jeść, by wymieść toksyny z organizmu?

W wielu polskich miastach nadejście jesieni oznacza pojawienie się gęstego smogu, którego codzienne wdychanie wywiera katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Na szczęście coraz więcej lekarzy i dietetyków wyszukuje i sprawdza kolejne przeciwzapalne produkty, starając się ułożyć antysmogowy jadłopis, dzięki któremu wszyscy moglibyśmy pomóc swoim organom w odprowadzeniu wchłoniętych wcześniej toksyn. Postanowiliśmy zebrać ich sugestie w jednym krótkim poradniku, by stworzyć gotową listę składników, po jakie warto sięgać. Nie zapominajmy, że żyjemy w erze, w której wśród najczęstszych przyczyn zgonu obok nowotworów, nadciśnienia i zawałów wymienia się… wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Według opublikowanego właśnie raportu „Jakość powietrza w Europie – 2018” przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska w Polsce występuje najwyższe (spośród 41 krajów ) stężenie benzopirenu na metr kwadratowy. W praktyce oznacza to, że nad naszymi miastami unosi się rakotwórcza chmura, którą wszyscy oddychamy. W tej sytuacji profilaktyka oparta na oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych związków staje się kluczowa dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Jej ważnym elementem jest odpowiednio zbilansowana dieta antysmogowa. Podpowiadamy, na jakich produktach powinna się opierać!

dieta antysmogowa

www.pixabay.com

Dieta antysmogowa – co jeść, by wymieść toksyny z organizmu?

Uwięzić wolne rodniki

www.pixabay.com

Tak naprawdę nie istnieje owoc czy warzywo, które natura stworzyła tylko po to, by pomóc nam niwelować szkodliwe działanie absorbowanych zanieczyszczeń. Dieta antysmogowa, którą Wam proponujemy, bazuje na założeniu, że zatrucie toksycznymi substancjami jest rodzajem stanu zapalnego w organizmie i wiąże się z podobnymi konsekwencjami. Przeciwdziałanie będzie zatem polegać na wybieraniu tych składników, które wygaszają ogniska zapalne i łączenie ich z produktami zawierającymi duże ilości antyutleniaczy (a co za tym idzie rozprawiających się z niebezpiecznymi wolnymi rodnikami). Naukowcy udowodnili, że to właśnie antyoksydanty decydują o tym, czy posiadany przez nas gen danej choroby będzie aktywowany. Warto więc dostarczać je do organizmu każdego dnia.

Od czego zacząć? Najlepiej od warzyw i owoców z wysoką zawartością witaminy C, która wspiera nerki i wątrobę w odprowadzaniu toksyn. Możesz wybrać te, które są dodatkowo pełne rutyny i witaminy P – to prawdziwe bomby antyutleniaczy! Postaw na ciemne owoce jagodowe, na przykład aronię, czarną porzeczkę i borówki amerykańskie. Nieźle sprawdzą się też czarne jagody, maliny i jeżyny – zarówno w postaci świeżej, jak i mrożonej. 

Drugi krok to włączenie do diety żywności, która – niczym armia strażaków – ugasi i wyciszy powstający właśnie stan zapalny. Będą to: brokuły, pomidory, awokado, oliwa z oliwek, imbir, kurkuma, siemię lniane i białe wino. Jeśli stosujesz imbir i kurkumę, nie zapomnij dodać do nich odrobiny pieprzu (może być pieprz cayenne) – aktywuje on ich dobroczynne działanie!

Po trzecie powinno się dodać do posiłków produkty antyhistaminowe. Uchronią nas one przed alergiami wziewnymi, związanymi z rozproszonymi w powietrzu alergenami. Wypróbuj migdały, orzechy, pestki dyni i słonecznika oraz – ponownie – siemię lniane. 

I wreszcie po czwarte, należy dobrać do jadłospisu adaptogeny, wyciszające zaburzone funkcjonowanie układu hormonalnego (wywołane m.in. absorbowanym mikroplastikiem), na przykład cynamon, fenkuł czy imbir.

 

Zdrowy jak…deser

www.pixabay.com

Większości z nas desery wydają się najbardziej niezdrową częścią codziennego jadłospisu. Wystarczy jednak, że dodamy do nich pyszną i wartościową w działaniu posypkę. Wtedy i one przysłużą się nam w walce ze smogiem! Ciasta, gorące napoje, takie jak kawa czy czekolada, owoce, orzechy i kremy okraszaj naturalnym kakao, cynamonem, sproszkowanym imbirem i mielonymi goździkami. Te przyprawy działają przeciwzapalnie, a przy okazji rozgrzewają. Jak nic innego wprowadzają też swoim korzennym zapachem w jesienno-zimowy, przedświąteczny nastrój słodkiego oczekiwania!

 

A czego unikać?

www.pixabay.com

Stosując dietę antysmogową warto unikać składników, które mogą nam dodatkowo zaszkodzić. Należy do nich przede wszystkim żywność wędzona, sól oraz duża ilość ostrych przypraw. Co ciekawe, skłonność do zachorowania na nowotwory płuc zwiększa także… Beta-karoten. Jeśli więc macie do czynienia ze smogiem, a dodatkowo palicie papierosy, lepiej nie przesadzajcie z jedzeniem marchewki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (255 głosów, średnia: 4,57 z 5)
loading... zapisuję głos...