#Diet Prada – konto na Instagramie, które pokazuje cienką granicę między inspiracją a plagiatem

Do którego momentu mamy do czynienia z inspiracją, a gdzie już zaczyna się plagiat? Pytanie to dotyczy również świata mody, a zjawisku możemy przyjrzeć się obserwując konto na Instagramie: #Diet Prada. Stylizacje z pokazów oraz te prezentowane przez celebrytów zostały zestawione ze zdjęciami sprzed lat, za którymi stoi ktoś zupełnie inny.

Wybiegi światowych domów mody regularnie dostarczają nam coraz to nowych pomysłów. Jednak czy one wszystkie rodzą się błyskotliwie w głowach projektantów? Wiadomo, że nie. Inspiracji szukać można w bardzo wielu miejscach: od filmów, przez teledyski, naturę, sztukę czy… Instagram. Tak właśnie. Żyjemy w czasach, kiedy nie brakuje blogerek, stylistek oraz fashionistek i to również w męskiej reprezentacji. Oni to właśnie bardzo chętnie chwalą się swoimi inspiracjami w sieci. Patrząc na ich pomysły, wiele z nich bardziej lub mniej bezpośrednio ma swoje odwzorowanie w kolekcjach światowych marek oraz w stylizacjach celebrytów. Przypadek, a może celowe działanie? Możemy przyjrzeć się zjawisku obserwując instagramowe konto #Diet Prada.

Josiah Lewis Unsplash.com

#Diet Prada – konto na Instagramie, które pokazuje cienką granicę między inspiracją a plagiatem

Instagramowe konto powstało w 2014 roku i nikt nie wiedział kto je założył. Jego twórcy przedstawiali się bowiem jako dzieci Tima Blanksa oraz Cathy Horyn. Z czasem jednak, gdy #diet_prada  zyskała już ponad milion fallowersów na Instagramie (2017 rok) zaczęli się nim interesować najwięksi światowi projektanci, czego dowodem jest choćby fakt, że na backstage pokazu zaprosił ich sam Gucci. Pozostali poznali nazwiska pomysłodawców konta na początku ubiegłego roku, gdy oficjalnie zaczęły pojawiać się na modowych blogach. A zatem już dziś wiemy, że są to: Tony Liu i Lindsey Schuyler. Zapewniają oni, że na prowadzony przez nich profil trafiają wyłącznie starannie przemyślane i przeanalizowane pod każdym możliwym kątem projekty.

Dieta dla świata mody?

Założyciele konta chcą pokazać jak cienka granica dzieli inspirację od plagiatu, co niestety często oznacza klęskę mniej znaczących projektantów i niewielkich marek. Nie mają siły przebicia w konkurencji z modowymi gigantami. Tymczasem konto #Diet Prada ma uświadomić wszystkim, również łowcom talentów z branży, kto tak naprawdę stoi za genialną stylizacją. A jeżeli nie popełnił jej bezpośrednio, to na pewno miał pomysł na miarę najlepszej modowej marki i to kilka lat wcześniej, zanim sporny strój założyła na siebie aktorka czy światowej sławy celebrytka.

Oto kilka ciekawych zestawień:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...