DHA w ciąży dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Tego składnika nie może zabraknąć w Twojej diecie – w ciągu 9 miesięcy ciąży i w trakcie karmienia piersią. Dlaczego DHA jest tak waże? Jak działa?

Tego składnika nie może zabraknąć w Twojej diecie – w ciągu 9 miesięcy ciąży i w trakcie karmienia piersią. Warto wybrać najlepszy sposób dostarczania DHA, który zapewni przyswajanie w zalecanej dawce.

DHA podczas ciazy

DHA  to skrótowa nazwa kwasu dokozaheksaenowego, czyli wielonienasyconego kwasu tłuszczowego z grupy omega – 3. Jest źródłem tzw. zdrowego tłuszczu w diecie.

DHA główny budulec komórek mózgowych i siatkówki oka

W czasie życia płodowego służy do rozwoju tkanek, w tym do budowy najważniejszych organów – komórek mózgowych i siatkówki oka. Czy wiesz, że kora mózgowa aż w 60% składa się właśnie z DHA? To w czasie ciąży powstaje aż 75% wszystkich komórek mózgowych, pozostała część rozwija się w pierwszym roku życia dziecka. DHA jest również niezwykle cenne dla rozwoju układu nerwowego maluszka. Naukowcy są również przekonani, że DHA zmniejsza ryzyko niskiej masy urodzeniowej.

DHA w ciąży to wyższa inteligencja Twojego dziecka

Jaki jest związek z poziomem inteligencji dzieci, a życiem płodowym? Ponieważ wiedza na temat tego, jak cenny jest DHA towarzyszy nam już od lat, naukowcy zdążyli przebadać dzieci, których mamy w ciąży suplementowały kwasy omega – 3. Następnie porównali rezultat badań z wynikami u dzieci, których mamy nie dostarczały kwasów omega w czasie ciąży. Wyniki wskazały na wyższy poziom inteligencji w grupie, która otrzymywała kwasy omega, w tym DHA, w życiu płodowym.

DHA w ciąży – konieczna suplementacja

Organizm ludzki nie potrafi sam wytworzyć dostatecznej ilości DHA. Nie jesteśmy w stanie syntetyzować go z przyjmowanych pokarmów tak, aby pokryć zapotrzebowanie. Ile DHA w ciąży należy przyjmować? Otóż zapotrzebowanie u kobiet w czasie ciąży i okresie karmienia piersią jest zwiększone, gdyż mama jest jedynym źródłem DHA dla maluszka. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oszacowali, że odpowiednia dawka to minimum 200 mg DHA dziennie, o ile w diecie ciężarnej występują ryby. Jeśli ryby pojawiają się na talerzu mamy sporadycznie, wówczas zalecana dawka to 400 – 600 mg dziennie.

DHA w ciąży preparaty

Kwasy Omega – 3 mogą być dostępne w naszej diecie pod różnymi postaciami: np. orzechy włoskie, siemię lniane oraz tłuste ryby morskie. Te ostatnie są źródłem najlepiej przyswajalnego DHA. Codzienną dawkę cennego DHA zapewni Pregna250 DHA preparat opracowany specjalnie dla ciężarnych i mam karmiących piersią, uwzględniający ich różne nawyki żywieniowe. Możesz suplementować jedną lud dwiekapsułki Pregna250 DHA dziennie, w zależności od ilości spożywanych ryb. Preparat ten umożliwia dostarczanie DHA w zgodzie z aktualnymi rekomendacjami ekspertów. Korzystne działanie na przebieg ciąży i rozwój dziecka jest udowodniony przy spożywaniu 200 mg DHA ponad zalecane spożycie 250 mg kwasów omega 3 dziennie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  4 grudnia 2013 19:56

    Moja koleżanka jest w pierwszym trymestrze więc polecę jej ten artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany