Przepis DIY na naturalny antyperspirant bez aluminium
Wraz z nastaniem lata i wzrostem temperatur coraz bardziej się pocimy. W sklepach półki uginają się od antyperspirantów, blokerów i dezodorantów. Niestety, większość z nich zawiera w swoim składzie sole glinu, zwykle w postaci chlorohydratu aluminium, który wprawdzie hamuje wydzielanie potu, ale jednocześnie może „przenikać” do wnętrza organizmu. Dodatkowo, dezodoranty czy antyperspiranty komercyjne zawierają także konserwujące i stabilizujące parabeny. Na temat szkodliwości aluminium w dezodorantach i antyperspirantach zdania są podzielone. Ale jeśli chcemy używać dezodorant bez aluminium? Jakie mamy alternatywy?
Przeczytaj także: Wasze opinie: Uwaga na rakotwórcze antyperspiranty
Jeżeli nie chcemy używać kosmetyków z parabenami i aluminium, możemy już kupić ekologiczne, naturalne dezodoranty pozbawione tych składników lub zrobić je samodzielnie. Mówimy tutaj o dezodorantach eliminujących przykry zapach – a nie antyperspirantach. Jeśli chcemy w sposób jak najbardziej naturalny pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu – proponujemy zrobienie własnego dezodorantu według poniższej receptury.
Przepis DIY na naturalny antyperspirant bez aluminium
- 2 łyżki sody oczyszczonej – postaraj się kupić jak najbardziej drobno zmieloną
- 4 łyżki oleju kokosowego – używaj raczej oleju surowego nie rafinowanego, który posiada właściwości bakteriostatyczne
- 2 łyżki mączki z maranty (uzyskamy biały kolor dezodorantu) lub mączki kukurydzianej (co spowoduje żółty kolor kosmetyku)
- 20 kropli wybranego olejku eterycznego. Można użyć pojedynczego zapachu – jak lawenda, grapefruit lub zrobić mieszankę np. olejek miętowy z cytrynowym czy olejek cynamonowy z miętowym i rozmarynowym.
Poniższy przepis (składniki) pochodzi z recepty zamieszczonej na blogu How About Orange
Sposób wykonania:
- W miseczce wymieszaj sodę i mączkę a następnie dodaj olej kokosowy i dokładnie wymieszaj składniki, aby nie było grudek. Można użyć blendera. Na koniec dodaj olejek eteryczny.
- Jeżeli nie podoba ci się powstała konsystencja, możesz ją zmienić dodając odpowiednio sodę i mączkę.
Ogólnie proporcje są następujące:
– 1/4 sody oczyszczonej
– 1/4 mączki (kukurydzianej lub z maranty). Jeśli chcesz pominąć mączkę – dodaj więcej sody
– 2/4 olejów (olek kokosowy lub na przykład mieszanka olej kokosowy + masło karite)
- Powstały kosmetyk przełóż do czystego pudełeczka lub słoiczka.
Aplikacja
Dezodorant ma konsystencję kremową. Aplikujemy go rozcierając w palcach a następnie smarując skórę pod pachami, na stopach, dłoniach czy w pachwinach. Dezodorant przechowujemy w chłodnym miejscu do 3-4 miesięcy.
Zalety
Dezodorant ten ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Jest jednocześnie w pełni naturalny i hipoalergiczny.
Jak działa?
- Olej kokosowy – zabija bakterie i pielęgnuje skórę
- soda oczyszczona – neutralizuje zapachy
- mąka z maranty/kukurydziana – zagęszcza dezodorant i pochłania wilgoć
Dezodorant doskonale sprawdza się przy skórze problematycznej: np. z trądzikiem, egzemą, łuszczycą czy przy innych trudno gojących się ranach.
Zdecydowanie polecamy zrobić chociaż raz taki dezodorant i wypróbować na ciele. Może się spodoba?
Ciekawe! Przepis zapisałam, czy zrobię? Nie wiem, chwilowo mam spore zapasy dezodorantu w sztyfcie, również mineralnego, więc póki co nie mam potrzeby. Ale w przyszłości dla eksperymentu kto wie? Zwłaszcza, że wszystkie składniki mam w domu. A wykonanie prościutkie, że aż prosi się o wypróbowanie. A do tego dość tanie. Tylko czy będzie tak skuteczny jak te, które używam dotychczas?
ja jednak wole gotowe kosmetyki 😀
Ja chyba też… Jakoś nie mam za bardzo głowy ani chęci do samodzielnego wykonywania kosmetyków, choć z pewnością jest to nieco zdrowsze… Nie popadajmy jednak w paranoję 🙂
Oleju kokosowego nie mam i nie planuję kupować, tej mąki również nie. Dlatego też z tego przepisu nie skorzystam. Ale kiedyś widziałam w internecie na pewnej stronie o zdrowym życiu widziałam przepisy na różne kosmetyki domowymi sposobami (m.in. tonik).
Olej kokosowy fajna sprawa, ja używam akurat tylko w celach kuchennych, ale podobno też bardzo fajnie działa na włosy i jako składnik domowej mieszanki do demakijażu 🙂
Fajna sprawa, lubię wszystko co naturalne, a jeszcze jak w składzie jest takie cudo jak olej kokosowy to jestem jak najbardziej na tak. Wypróbuję na pewno 🙂
Ja używam też gotowych kosmetyków,ale warto wypróbować ten przepis.
Świetnie cieszę się na podany przepis z chęcią go wypróbuję bo wszystkie składniki akurat mam w domu a zawsze to jednak naturalny i ekologiczny antyperspirant i zdrowy dla skóry. Czytałam o tych gotowych posiadających aluminium że częste używanie powoduje przenikanie do organizmu co powoduje w przyszłości powstawanie raka. Tez używam gotowców ale nie zaszkodzi wypróbować ten przepis bo olejek mogę dodać taki jak lubie