Depilacja laserowa – czy warto?

Która z nas nie marzy o pięknym gładkim ciele pozbawionym nadmiernego owłosienia? Okres jesienno-zimowy to idealny czas, aby w końcu je spełnić. Jeśli  masz już dość regularnego pozbywanie się tego kłopotu za pomocą maszynek, depilatorów, czy wosku to może warto pomyśleć o depilacji laserowej, dzięki której możesz uporać się z tym problemem raz na zawsze. Depilacja laserowa – czy warto?

Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na wykonanie depilacji laserowej

Wiele kobiet stara się pozbyć nieestetycznego problemu, jakim jest nadmierne owłosienie ciała. U części z nich skłonność do niechcianych włosków może mieć podłoże dermatologiczne, endokrynologiczne lub ginekologiczne. W związku z tym, tak ważne jest, aby jak najlepiej dobrać metodę ich usuwania. Nadal największą popularnością cieszą się doraźne zabiegi, które można wykonać w domu. Wśród nich najczęściej stosowane jest golenie maszynką, używanie kremu do depilacji, czy też wosku na ciepło lub zimno. Jednak za pomocą tych łatwo dostępnych metod, owszem można pozbyć się owłosienia, ale na bardzo krótki okres czasu. Dodatkowo, po ich wykonaniu mogą pojawić się takie skutki uboczne, jak podrażnienie skóry, czy wrastanie włosków nazywane również rzekomym zapaleniem mieszków włosowych.

Dlatego też lepiej zaufać bezpiecznej i sprawdzonej, metodzie usuwania owłosienia – jaką jest depilacja laserowa (np. https://www.klinikaantiaging.pl/zabieg/depilacja-laserowa/). Jako jedyna bowiem pozwala pozbyć się owłosienia z okolic bikini, nóg, pach, czy twarzy na stałe. Warunkiem skuteczności epilacji laserowej jest jednak wykonanie całej serii zabiegów oraz stosowanie się do zaleceń kosmetologa i przestrzeganie przeciwwskazań.

Jednym z nich jest nie wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych (należy również zrezygnować z solarium) przynajmniej na 3-4 tygodnie przed zabiegiem i tyle samo po jego wykonaniu. Tak więc, z powodu konieczności jego kilkukrotnego powtórzenia (zwykle potrzeba 4-8 zabiegów), najlepiej depilację laserową zaplanować sobie na okres jesienno-zimowy. Dlaczego? Ponieważ skóra w tym czasie jest nie tylko jaśniejsza, dzięki czemu światło lasera jest lepiej absorbowane przez włosy (co zwiększa efektywność zabiegu), ale i nie jest wystawiana na działanie promieni słonecznych, co może spowodować jej poparzenia. Ponadto, w miejscu poddawanym depilacji mogą pojawić się przebarwienia, które są skupiskami nierównomiernie rozłożonej melaniny.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest nieinwazyjną metodą usuwania owłosienia za pomocą wiązki laserowej. Podczas zabiegu kosmetolog przykłada głowicę lasera do wcześniej odpowiednio przygotowanej skóry. Emitowana przez urządzenie wiązka intensywnego światła pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę), która następnie zmienia się w energię termiczną i w procesie tzw. fototermolizy nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa. Zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w klinice medycyny estetycznej lub w wyspecjalizowanym gabinecie lekarskim.

Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest jednak systematyczne powtarzanie zabiegów w odstępie 4-10 tygodni. Sam zabieg wykonany na niewielkim obszarze ciała może trwać kilkanaście minut, natomiast w przypadku większych jego części, zająć może nawet 1,5-2 godziny. W zależności od miejsca, różny będzie nie tylko czas jego wykonania, ale i cena, od 200 zł za zabieg w przypadku małych obszarów (dłonie, stopy, sutki, wąsik, czy brwi), do 600 zł w przypadku większych (całe nogi, plecy, brzuch z klatką piersiową).

Depilacja laserowa – czy warto?

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza obecnie metoda usuwania niechcianych włosków. Cieszy się ona w Polsce coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród przedstawicielek płci pięknej, jak i mężczyzn, którzy za wzór zadbanego ciała uznają gładką skórę nie tylko u swoich partnerek, ale i u siebie. Ważne są również względy higieniczne, w ten sposób można bowiem ograniczyć problem nadmiernej potliwości i rozwoju bakterii na skórze. Dlatego też coraz więcej panów pozbywa się owłosienia z okolic pleców, klatki piersiowej, pach, czy też miejsc intymnych. Gładka skóra to również ogromna wygoda i komfort. Co ważne, depilacja laserowa nie niesie ze sobą skutków ubocznych, tak często występujących po samodzielnym usuwaniu włosków samemu w domu. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju zranieniach czy podrażnieniach skóry.

Ponadto depilacja laserowa to jedyne skuteczne rozwiązanie problemu tzw. “czarnych kropek”, czyli 1-2-dniowego zarostu, który widoczny jest po goleniu tradycyjną maszynką lub woskiem. Co ważne depilacja laserowa szczególnie polecana jest osobom posiadającym owłosienie w ciemnym kolorze (im więcej barwnika znajdującego się w cebulkach włosowych, tym lepsze działanie zabiegu). Natomiast włosy blond, rude i siwe, nie kwalifikują się do zabiegu ze względu na brak melaniny.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu depilacji laserowej

Żeby zabieg depilacji laserowej był nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny, należy się do niego odpowiednio przygotować. Minimum 4 tygodnie przed jego wykonaniem trzeba zrezygnować z opalania. Ponadto w tym czasie niewskazane jest także mechaniczne usuwanie włosów z cebulkami (depilatorem, woskiem lub pęsetą) i stosowanie w miejscu depilowanej powierzchni kremów lub maści z witaminą C i D, kwasami owocowymi, czy retinoidami. Natomiast tydzień przed wizytą w klinice konieczne jest odstawienie leków i ziół uwrażliwiających na światło. Co ważne, przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są również:

  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • duża skłonność do przebarwień,
  • bliznowiec,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • bielactwo,
  • łuszczyca,
  • peeling,
  • przerwana ciągłość naskórka,
  • rozrusznik serca,
  • fotodermatoza,
  • choroby pęcherzowe skóry,
  • aktywne infekcje skórne,
  • świeże zabiegi chirurgiczne.

Obecnie jest wiele dostępnych sposobów usuwania niechcianego owłosienia, jednak żaden z nich nie jest tak skuteczny i trwały jak depilacja laserowa. Dzięki niej można bowiem nie tylko oszczędzić czas, ale i środki finansowe, które i tak trzeba by było przeznaczyć na wykonywanie zabiegów wymagających częstego powtarzania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (87 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...