Dekoracje świąteczne – czyli przygotowujemy dom na Święta!

Coraz bliżej Święta… Najwyższy czas rozpocząć poszukiwania ozdób świątecznych. Jakie trendy dominują w tym roku? Jakie dekoracje wybrać?

Coraz bliżej Święta… Najwyższy czas rozpocząć poszukiwania ozdób bożonarodzeniowych. Coraz częściej zaczynamy je od sprawdzenia najnowszych trendów, bo świąteczne dekoracje to przecież ulubiony temat stylistów i dekoratorów wnętrz, a my chcemy być modni przy wigilijnym stole. W tym sezonie wyróżniają się tradycyjna czerwień w kontrastowym zestawieniu z bielą oraz klasyczny blask złota i srebra.

Ozdoby choinkowe

Kiedyś, dawno temu, ozdobom choinkowym przypisywano moce równe talizmanom. Zgodnie z ludową tradycją miały one za zadanie chronić domostwo przed działaniem złych mocy. Dziś Gwiazda Betlejemska jest typowym elementem wieńczącym choinkę i nikt się nie zastanawia, dlaczego mocujemy ją na samym szczycie świątecznego drzewka. Tymczasem naszym przodkom miała wskazywać drogę powrotną do rodzinnego domu. Zanim jako zwyczaj przyjęło się wieszanie na choince bombek, ich rolę pełniły jabłka. Symbolizowały one z jednej strony – zgodnie z tradycją chrześcijańską – drzewo rajskie, z drugiej – nawiązując do podań ludowych i folkloru – zdrowie i urodę. Papierowe łańcuchy miały za zadanie wzmacniać więzi rodzinne, a także chronić dom przed kłótniami i chorobami. Dzwonki, które tak chętnie wieszamy dziś na choince, od wieków są symbolem dobrych nowin i szczęśliwych chwil. Być może właśnie dlatego są nieodłącznym elementem sań Świętego Mikołaja.

Drzewko świąteczne

Choinka jest symbolem ciepła i radości, to wokół niej zbiera się rodzina w święta Bożego Narodzenia. Jest nieodłącznym  i głównym elementem świątecznych dekoracji. Nie powinno na niej zabraknąć: gwiazdy betlejemskiej, aniołków, kolorowych bombek i oczywiście lampek, które tworzą radosny nastrój i rozpromieniają świąteczną atmosferę. Niegdyś rolę lampek pełniły małe świeczki, ale dziś lepiej je wykorzystać jako element aranżacyjny świątecznego stołu. Zależnie od regionu czy tradycji rodzinnych, choinka może cieszyć nasze oczy przez wiele dni, a nawet tygodni. Są osoby, które rozbierają ją już 6 stycznia na dzień Trzech Króli, jednak prawdziwi wielbiciele świątecznego drzewka czekają z tym aż do 2 lutego – Matki Boskiej Gromnicznej.

Dekoracja mieszkania

Kiedy choinka stoi już gotowa, czas zadbać o kilka dodatkowych detali, które zbudują świąteczny nastrój w całym mieszkaniu. Możemy do tego wykorzystać stylowe figurki Świętego Mikołaja, reniferów czy aniołków. Coraz bardziej popularne stają się również ozdoby na oknach. Kiedyś w polskich domach tradycją było rodzinne przygotowywanie ozdób, w tym również witraży okiennych. Świąteczny nastrój podkreślą wieńce. Zwykle zawieszamy je na drzwiach, ale można je także wykorzystać do przystrojenia wigilijnego stołu. Pięknym i radosnym akcentem są również lampiony. W sklepach znaleźć można przeróżne, od małych z elementami zwierzęcymi po duże, wzorowane na Szopkę Betlejemską czy kościół.

 Dla fanów niemal carskiego przepychu, Empik przygotował kolekcję „Ubierz dom w świąteczny blask” w szlachetnych kolorach złota i srebra. W skład kolekcji wchodzą kunsztowne ozdoby choinkowe oraz eleganckie świeczniki, zdobione filiżanki i kubki, lampiony, świece, stroiki oraz tekstylia kuchenne oraz ogrzewacze do rąk.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (304 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...