Dbaj o swoje piersi i koniecznie je badaj

Każdego przerażą choroba. I nie mam tu na myśli ospy czy świnki w dzieciństwie, ale poważne i zagrażające życiu schorzenia. Rak wywołuje w nas paniczny lęk. Taki przed, którym ciężko jest się chronić. Sama myśl, że może nas to spotkać jest nie do wytrzymania. Jednak mimo niepokojących statystyk, a może właśnie ze względu na nie warto się badać. W Polsce szacuje się, że rocznie umiera około pięciu tysięcy kobiet i jest to bardzo alarmująca statystyka, gdyż nowotwór ten w początkowej fazie jest w większości wyleczalny.

rak piersi

fot. freepik

 

Symptomy raka piersi

Objawy zależą zawsze od umiejscowienia i stopnia zaawansowania choroby. Z początku rozwój nowotworu przebiega bezobjawowo, a więc bez specjalistycznej diagnozy trudno jest stwierdzić, że tam jest. Także bardzo ważna jest tu profilaktyka w zakresie mammografii i innych badań diagnostycznych. W miarę rozwoju choroby pojawiają się szczególne, widoczne już objawy. To co powinno zaniepokoić to pojawiająca się asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub zapadnięcie brodawki sutkowej. Również miejscowe zaczerwienienie, zmiana na skórze piersi, niezidentyfikowany wyciek z brodawki. Piersi rzadko kiedy są symetryczne, ale jeśli jedna widocznie zmieni kształt lub objętość należy zachować szczególną uwagę. Najczęściej pojawiającym się nowotworem piersi jest guz, który może wykryć sama chora i aż 67% przypadków to wynik autodiagnostyki. Guz jest twardy, miewa nierówną powierzchnię i zwykle da się wyczuć jego granice. Jeśli dodatkowo występuje ból lub opuchlizna węzłów chłonnych w okolicy piersi należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Kto może zachorować?

  1. Choroba ta częściej dotyka kobiety, ale mężczyźni również mają piersi i ich też może to spotkać.
  2. Mniej więcej jedna na osiem kobiet, w którymś momencie życia otrzyma diagnozę o raku piersi.
  3. Głównie narażone są kobiety po 50tym roku życia, ale pojawia się on u znacznie młodszych kobiet.
  4. Jest jednym z dwóch najczęstszych nowotworów dotykających kobiety na świecie, i drugi najczęściej występujący w ogóle.

Rodzaje raka piersi

  • Najwcześniejszą formą tego nowotworu jest rak przewodowy in situ. To forma kiedy komórki nowotworowe już się pojawiły, ale obejmują wyłącznie określone obszary sutka, w „przewodach” i jeszcze nie nastąpiło ich rozprzestrzenienie.
  • Postać inwazyjna, kiedy komórki rakowe rozprzestrzeniły się poza początkowy obszar i objęły sąsiednie tkanki gruczołu sutkowego. Jest to najczęściej występująca forma.
  • Inwazyjna postać zrazikowego raka występuje kiedy w piersi rozwinął się stan zapalny.
  • Wtórny lub przerzutowy rak piersi to nowotwory rozsiane w inne rejony ciała. Następuje poprzez rozprzestrzenienie się komórek rakowych układem limfatycznym lub krwionośnym.

Więcej informacji o profilaktyce i rodzajach raka piersi oraz dostępnym wsparciu:

  • Rak piersi – Mój dzień

Jak się badać?

Niewiele osób wie, że aby rak piersi urósł do wielości 2cm musi minąć około ośmiu lat. To wystarczająco dużo czasu by zdiagnozować i wdrożyć prawidłowa terapię z ogromną szansą na całkowite wyleczenie. Pamiętając by badać się samej w domu, a także regularnie poddając się badaniu palpacyjnemu ginekologa można wykryć guzki już na wczesnym etapie. Każda zmiana w wyglądzie piersi powinna być zgłoszona lekarzowi i obserwowana. 80% obserwowanych zmian w gruczole piersi to niegroźne torbiele lub brodawczaki, które nie wymagają nawet leczenia farmakologicznego. A więc nie każda pojawiająca się zmiana jest od razu rakiem, ale warto jednak trzymać rękę na pulsie i nie bagatelizować.

Jakie badania wykonywać regularnie:

  • USG piersi – bezbolesne badanie wykonywane w gabinecie lekarskim. Każda kobieta po 30tym roku życia powinna wykonywać takie badanie raz w roku. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań i nie zależy również od dnia cyklu miesiączkowego. Badanie takie wykrywa zmiany mające nawet 5mm, a także pozwala na odróżnienie guza o torbieli.
  • Mammografia – obowiązkowe badanie dla kobiet po 40tym roku życia Jest to rodzaj prześwietlenia piersi, niewielką dawką promieni rentgenowskich. Nie jest bolesne, a pierś układa się na specjalnej płytce i dociska drugą płytką. Mammografię należy wykonać w drugiej fazie cyklu jeśli jeszcze miesiączkujemy. Wykrywa guzki nawet trzy milimetrowe.
  • Samobadanie piersi – można wykonać w każdym momencie w zaciszu domu Należy najpierw unieść ręce do góry i sprawdzić w lustrze czy nie ma podejrzanych zgrubień czy przebarwień, a także czy żadna z piersi nie zmieniła objętości. Następnie należy oprzeć ręce na biodrach i wykonać taką samą obserwację. Kolejno sprawdź czy z brodawki nie wycieka płyn, a następnie jedną rękę załóż za głowę a dłonią drugiej ręki lekko naciskaj palcami pierś po stronie tej uniesionej. Zataczaj małe kółeczka i sprawdzaj czy nie ma tam guzków ani zgrubień

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,41 z 5)
loading... zapisuję głos...