Data ważności kosmetyków do pielęgnacji – czy należy się jej ściśle trzymać? Jak interpretować oznaczenia?

Wiele osób często zastanawia się czy data ważności kosmetyków do pielęgnacji jest tą wiążącą czy jest to jedynie zalecenie producenta. Są też i tacy, którzy nie przykładają do tego większej wagi. To duży błąd. Stosowanie kosmetyków po dacie ważności może bowiem powodować uczulenia czy podrażnienia naskórka. Dlatego warto wiedzieć jak właściwie odczytywać informacje na opakowaniu i jakie produkty warto wybierać?

Spis treści:

kobieta z kremem w słoiczku

Data ważności kosmetyków do pielęgnacji – co oznaczają?

Na początek warto wiedzieć, że zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 27 lutego 2003 roku (2003/15/EC) producent musi umieścić na produkcie, który oferuje symbol PAO — Period of Time After Opening lub EXP, czyli  Expiration day. Jak rozszyfrować te oznaczenia? Skrót PAO (period After Opening) to nic innego jak termin, który informuje nam o okresie przydatności produktu po jego pierwszym otwarciu. Najkrótszy to 3 miesiące, a najdłuższy 36 miesięcy. Zwykle na kosmetykach można spotkać go pod postacią ikonki otwartego słoiczka. Skrót EXP, czyli „expiration day” oznacza z kolei datę przydatności. Taki skrót stosuje się w przypadku produktów, których data przydatności jest dłuższa niż 30 miesięcy. Jeśli zaś data ważności kosmetyków do pielęgnacji jest poniżej 30 miesięcy możemy znaleźć wówczas zapis „najlepiej zużyć przed” umieszczony obok symbolu klepsydry. Uwaga: kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów, dlatego zwykle mają krótsze terminy przydatności do użycia.

data ważności kosmetyków

Kremy w słoiczku czy z pompką – co lepsze?

Kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy są w wielu różnych opakowaniach. Od tego też zależy to,  jak długo dany produkt może być użytkowany. Te, które mają kontakt z powietrzem zwykle psują się szybciej. Kremy w słoiczku aplikowane są bowiem zwykle przy użyciu palców. To oznacza, że kosmetyk ma codziennie styczność z bakteriami. Są one do niego przenoszone i następnie aplikowane na skórę. Czynność powtarzamy dzień po dniu, więc jak nietrudno się domyśleć to, że krem nadal ładnie wygląda i pięknie pachnie nie oznacza, że jest tak samo efektywny. Lepszym rozwiązaniem są kremy w buteleczce. Najlepiej z pompką lub specjalnym aplikatorem np. w formie pipety. Pamiętajmy, że nawet jeśli data ważności kosmetyków do pielęgnacji sugeruje nam bezpieczny czas ich użytkowania to w przypadku produktów aplikowanych np. przy użyciu pompki mamy pewność, że produkt zachowuje swoją sterylność. Wyciskamy bowiem tylko niezbędną ilość, a cały proces odbywa się bez kontaktu z resztą zawartości opakowania.

kobieta wykonuje demakijaż oczu

Dlaczego warto sprawdzać datę ważności kosmetyków do pielęgnacji?

Data ważności kosmetyków do pielęgnacji skóry jest ważna z punktu widzenia nie tylko dbałości o urodę, ale także i zdrowia. Po jej upływie bowiem produkt zamiast dawać spodziewane efekty zaczyna nam zwyczajnie szkodzić. Dzieje się tak dlatego, że z biegiem czasu kosmetyki zmieniają swój skład pod wpływem działania tlenu lub bakterii. Przedostają się one do opakowania jeśli np. krem aplikujemy bez użycia specjalnej szpatułki. Ponadto działanie takich produktów po dacie ważności jest po prostu wątpliwe i na pewno nie przysłuży się urodzie. Wręcz przeciwnie! Na cerze może pojawić się wysypka, plamy czy zaczerwienienie, a także uporczywe swędzenie czy pieczenie skóry.

kobieta aplikuje na skórę kosmetyk

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...