7 sposobów na czyszczenie roślin doniczkowych

Kwiaty pokryte warstwą brudu znacznie gorzej rosną oraz słabiej się rozwijają. Dlatego też warto je regularnie czyścić! Jak to zrobić? Podpowiadamy! Oto proste i szybkie sposoby!

Często po zimie rośliny w naszych domach są zakurzone i brzydko wyglądają. Wczesną wiosną warto więc zabrać się za wiosenne porządki. Regularnie czyszczenie kwiatów doniczkowych sprawia, że lepiej one rosną, mają zdrowy kolor i dłużej cieszą oczy. Jak dbać o rośliny domowe? Jak je myć lub czyścić? Podpowiadamy! Oto 7 sposobów na czyszczenie roślin doniczkowych!

Oto 7 sposobów na czyszczenie roślin doniczkowych

pixabay.com

 7 sposobów na czyszczenie roślin doniczkowych: skuteczne metody

Warstwa brudu ogranicza dostęp światła do tkanek i utrudnia fotosyntezę, dlatego zakurzone rośliny nie tylko brzydko wyglądają, ale też słabiej rosną. Jak im pomóc? Najlepiej regularnie czyszcząc! Sposób mycia rośliny należy jednak dopasować do jej gatunku i wielkości. Kwiaty doniczkowe o gładkich liściach można czyścić na mokro, te o włochatych lepiej odkurzać na sucho. Oto kilka przydatnych trików do sprzątania:

1) odkurzanie liści delikatną szczoteczką

Liście roślin doniczkowych można odkurzać szczoteczką z piór lub cienkich włosków plastikowych. Ta metoda czyszczenia sprawdzi się szczególnie u kwiatów o dużych liściach, np. monstery, draceny lub fikusa sprężystego.

2) mycie wilgotną szmatką 

Przecieranie liści delikatną, wilgotną ściereczką to jeden z najprostszych sposobów mycia roślin. Należy jednak pamiętać, by często płukać materiał w wodzie, żeby nie rozetrzeć kurzu, a czyszczenie było skuteczne.

3) kąpiel pod prysznicem

Wiele roślin doniczkowych można myć pod prysznicem. Przed kąpielą najlepiej zabezpieczyć odpływ sitkiem, a powierzchnię ziemi w doniczce okryć folią. Strumień wody powinien być delikatny a woda letnia, by nie uszkodzić liści oraz młodych pędów. Metoda to świetny sposób, by umyć paproć lub fikusa benjamina.

4) czyszczenie pędzelkiem

Kwiaty doniczkowe pokryte włoskami nie lubią wodnych kąpieli, dlatego najlepiej czyścić je miękkim pędzelkiem (np. do golenia lub malowania farbkami). Metoda ta to dobry sposób na odkurzenie fiołków afrykańskich, begonii, kaktusów czy gloksynii.

5) spryskiwanie za pomocą spryskiwacza

Rośliny o małych i delikatnych listkach najlepiej wyczyścić za pomocą spryskiwacza. Należy jednak pamiętać, by nie zostawić na liściach kropelek wody. Później można także użyć specjalnego nabłyszczacza do roślin, który ochroni je przed kurzem.

6) zdejmowanie kurzu skórką bananową

Rośliny o gładkich liściach można przetrzeć skórką banana. Nie tylko pozwoli to zdjąć kurz, ale też doda połysku i odżywi kwiaty.

7) zdmuchiwanie kurzu suszarką do włosów

Wystarczy ustawić suszarkę tak, by dmuchała umiarkowanie zimnym powietrzem i skierować ją na liście. Takie rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku np. begonii królewskich.

A Wy, jakie macie sposoby na czyszczenie roślin? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  6 kwietnia 2018 09:03

  Dobre rady.

  Odpowiedz
 2. ewalub  6 kwietnia 2018 09:09

  Te, które tylko dam radę przenieść, to wkładam do wanny i robię im prysznic. Nie chce mi się bawić w wycieranie liści ściereczkami, za długo to trwa.

  Odpowiedz
 3. Uśmiechnij się :)  6 kwietnia 2018 10:28

  Ja swoje roślinki hurtem wsadzam pod prysznic i robię im kilkuminutową kąpiel. Zazwyczaj takie płukanie wystarcza, by pozbyć się kurzu a do tego od razu je podlewam. Dwie pieczenie na jednym ogniu 😉

  Odpowiedz
 4. efffciaa  6 kwietnia 2018 15:00

  Rady bardzo ciekawe , jednak w tej kwestii jestem trochę leniem i wszystkie kwiatki po prostu wkładam pod prysznic i je spłukuję – najszybszy sposób 🙂

  Odpowiedz
 5. Eli  6 kwietnia 2018 21:08

  Fajne patenty! Ja najczęściej wykorzystuję metodę z mokrą ściereczką lub spryskiwaczem. Roślinki o większych rozmiarach np. wspomniany benjamin lądują zazwyczaj pod prysznicem. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany