Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki

Mycie lodówki naturalnymi sposobami to dobry pomysł dla osób, które nie lubią detergentów, lub są na nie uczulone. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie „chemii” w domu, wypróbuj domowe metody!

Spis treści:

czyszczenie lodowki

Jak rozpocząć czyszczenie lodówki? Czym myć chłodziarko-zamrażarkę? Podpowiadamy, krok po kroku. Oto przydatne triki do sprzątania lodówki! Pod ręką masz wiele środków, które nie tylko poradzą sobie z plamami i brzydkim zapachem, a też usuną bakterie oraz pleśń! Te sposoby są równie skuteczne, podobnie jak domowy płyn do dezynfekcji według receptury naszych prababek.

Od czego zacząć czyszczenie lodówki w stylu eko?

Regularne czyszczenie lodówki i przeglądanie jej zawartości to pierwszy krok do utrzymania w niej prawidłowej higieny. Zanim zaczniesz jej mycie, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa! Odłącz urządzenie od sieci elektrycznej. Następnie zabierz się za jej porządkowanie. Wyjmij całą zawartość z półek, komór i szuflad. Zamrożone produkty włóż do miski. Teraz możesz zabrać się za czyszczenie.

Czyszczenie lodówki

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: krok po kroku

Podpowiadamy jak prostymi metodami z użyciem naturalnych środków umyć, zdezynfekować i odświeżyć lodówkę krok po kroku.

1) Mycie

Po wyjęciu zawartości, wyjmij wszystkie półki i szuflady. Oczyść je z resztek jedzenia. Domowymi płynami przetrzyj wnętrze lodówki oraz uszczelki. Zrób to miękką ściereczką lub gąbką. Myjąc wnętrze, pamiętaj, by nie zamoczyć żarówki ani panelu sterowania. Następnie wytrzyj wnętrze lodówki do sucha i włóż półki oraz szuflady. Zostaw na kilka chwil otwarte drzwi, by urządzenie się przewietrzyło.

Domowe płyny czyszczące lodówkę – przepisy

Do mycia lodówki możesz wykorzystać produkty, które znajdziesz we własnej kuchni.

 1. woda z sodą: połącz 1/2 letniej wody z 3 łyżkami sody, umyj lodówkę, odczekaj 10 minut, przetrzyj urządzenie wodą, na końcu wytrzyj je do sucha.
 2. woda z solą: garść soli rozpuść w 4 l letniej wody, umyj lodówkę, odczekaj 10 minut, przetrzyj urządzenie wodą, na końcu wytrzyj je do sucha.
 3. woda z cytryną: dodaj do 1/2 letniej wody sok z 3 cytryn, odczekaj 10 minut, przetrzyj urządzenie wodą, na końcu wytrzyj je do sucha.
 4. woda z octem: wymieszaj 3 szklanki letniej wody z 1 szklanką octu, następnie postępuj podobnie jak w wyżej opisanych przypadkach.

2) Dezynfekcja

Lodówkę można nie tylko umyć, ale też odkazić domowymi sposobami. Po umyciu należy zdezynfekować ścianki, półki oraz zakamarki chłodziarko-zamrażarki.

Odkażacze DIY – przepisy

Naturalne środki dezynfekujące są bardziej bezpieczne od sklepowych płynów. Wiele z nich można znaleźć w domu.

 1. spirytus: zwilż ściereczkę lub gąbkę spirytusem 70 proc i przetrzyj umyte wcześniej powierzchnie.
 2. sprej z olejkiem eterycznym: dodaj do szklanki letniej wody 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego, przelej zawartość do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj umyte ścianki chłodziarko-zamrażarki, suchą szmatką zbierz nadmiar płynu.
 3. mikstura z sodą: połącz sodę z letnią wodą w proporcji 1:1, nałóż miksturę na miejsca z pleśnią, pozostaw masę na 10 minut, a następnie zmyj letnią wodą, na końcu wytrzyj urządzenie do sucha.

3) Odświeżanie

Czyszczenie lodówki możesz zakończyć jej odświeżaniem. Brzydkie zapachy z chłodziarko-zamrażali usuną domowe neutralizatory. Najlepiej mycie urządzenia zakończyć pozostawieniem odświeżacza na kilka godzin na najniższej półce lodówki. Można też stale trzymać w urządzeniu domowy neutralizator, wymieniając go tylko co tydzień.

Proste neutralizatory zapachu DIY – przepisy

Domowe odświeżacze nie zawierają szkodliwych, sztucznych substancji. Jedne pochłaniają zapach, inne go neutralizują, a jeszcze inne wypełniają daną powierzchnię ładną wonią.

 1. soda/ sól: sporą garść wysyp na talerzy, ustaw na dolnej półce lodówki.
 2. kawa: upraż na patelni 2 łyżki kawy ziarnistej, ustaw na dolnej półce lodówki.
 3. goździki: wysyp na talerz garść goździków lub wbij je w połówkę jabłka lub cytryny, ustaw na dolnej półce lodówki.
 4. skórka z cytryny: obierz owoc i umieść w lodówce obierki.
 5. węgiel aktywny: szklankę granulek wsyp do otwartego pojemnika, ustaw na dolnej półce lodówki.
 6. brykiet: 2 kostki brykietu owiń gazetą, połóż na tyle lodówki.
 7. koci żwirek: niewielka ilość kociego żwirku w małym pojemniczku szybko usunie brzydką woń.
 8. herbata: kilka zaparzonych torebek czarnej herbaty połóż na talerzyku, ustaw na dolnej półce lodówki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (220 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...