Czysty skład – jedz zdrowo, żyj zdrowo

Spis treści:

Dieta to jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak wybierać produkty, żeby cieszyć się pełnią energii oraz ciągle być w dobrym humorze? Co warto jeść, a co powinno się wykluczyć ze swojej diety? Na te i inne pytania istnieje wiele odpowiedzi, które nie zawsze są poprawne. W niniejszym artykule dowiecie się, czego powinniście się wystrzegać, patrząc na etykiety produktów w sklepach, a także czym jest czysty skład.

Czysty skład – jedz zdrowo, żyj zdrowo

Czysty skład – etykieta

Zanim zaczniemy, to warto zapoznać się z terminem clean label. Jest to nic innego jak etykieta, która niczego nie ukrywa. Nie znajdziemy na nich substancji zapisanych jako liczby z przedrostkiem E. Z reguły produkty naturalne posiadają clean label.

Czysta tabela powinna być czytelna i klarowna dla konsumenta, który niekoniecznie zna się na wszystkich skróconych nazwach, ani na liczbowym oznaczeniu składników.

Czysty skład – cukry

Jest to składnik, który nie tylko często wykorzystuje się do produkcji jedzenia sklepowego, lecz także wykorzystujemy go sami w domu. Cukry, które cieszą się złą opinią, to przede wszystkim przetworzony cukier biały oraz syrop glukozowo-fruktozowy (występuje on pod skrótem HFCS). Są one najgorsze ze wszystkim cukrów, ale ich zdrowsze alternatywy nie są o wiele zdrowsze. Cukier trzcinowy, kokosowy, ryżowy lub syrop z agawy co prawda mają minerały i witaminy, ale nie są to ilości, które faktycznie przełożą się na nasze zdrowie.

Nadmierne spożywanie cukrów prowadzi do:

  • Problemów z wagą,
  • problemów stomatologicznych,
  • występowania przewlekłych chorób.

Cukry można zastąpić zdrowszymi alternatywami, takimi jak chociażby syrop klonowy.

Czysty skład – emulgatory

Warto zacząć od tego, że emulgatory spożywane w rozsądnych ilościach nie są szkodliwe. Jednak spożywanie ich w dużych ilościach może prowadzić do reakcji alergicznych i wzdęć.

 

Czym tak naprawdę są emulgatory? Substancje te pozwalają połączyć się wodzie z olejem. Znajdziemy wśród nich lecytyny, które są naturalnym składnikiem komórek organizmu, chociażby człowieka, oraz syntetyczne tłuszcze, takie jak np. monoglicerydy.

Czysty skład – słodziki

Często słodziki są zamiennikami dla cukrów, ale czy ich stosowanie ma korzystne skutki dla zdrowia? Są one mniej kaloryczne od zwykłych cukrów i słodsze w smaku. Zacznijmy od tego, że słodziki możemy podzielić na dwie grupy ze względu na pochodzenie:

  • naturalne (poliole),
  • syntetyczne.

Poliole to naturalne substancje słodzące, które są mniej kaloryczne od cukrów. Ich indeks glikemiczny jest również niższy. Co najważniejsze – nie podnoszą one gwałtownie poziomu glukozy we krwi.

Wokół słodzików powstało wiele teorii mówiących o ich potencjalnej rakotwórczości, szczególnie wokół aspartamu, który rozkłada się na aminokwasy i szkodliwy metanol. Są to jednak śladowe ilości, które nie powinny szkodliwie wpływać na nasz organizm.

Czysty skład – olej palmowy

Olej palmowy to roślinny tłuszcz, który jest często używanym składnikiem w wielu produktach ogólnie dostępnych na półkach sklepowych. W nieprzetworzonej postaci jest bogaty w karotenoidy i koenzym Q10. Jednak w przemyśle spożywczym stosowany jest rafinowany olej palmowy, który nie ma żadnych wartościowych składników dla naszego zdrowia.

Olej palmowy to na pewno coś, czego nie powinien mieć czysty skład.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...