Czyść zanim pojawią się zęby
Chociaż leczenie stomatologiczne w Polsce już od jakiegoś czasu stoi na bardzo wysokim poziomie to jednak Polacy wciąż boją się siadać na fotelu dentystycznym. Większość tych obaw i lęków ma swoje źródło w dzieciństwie i dlatego tak ważne jest, by od samego początku dbać o komfort leczenia małego pacjenta. Tylko w ten sposób wychowamy pokolenie, które nie boi się dentystów.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że zęby dziecka wymagają szczególnej troski, są też o wiele bardziej narażone na próchnicę niż zęby dorosłych. Polscy rodzice jednak nie dbają o mleczaki swoich dzieci. Statystyki są nieubłagane. Jedynie 13 proc. dzieci w naszym kraju ma leczoną próchnicę zębów mlecznych. Większość rodziców nie przykłada także wagi do higieny zębów swoich dzieci, maluchy nie potrafią ich właściwie szczotkować.
– O zęby dziecka powinno się dbać zanim jeszcze się pojawią. Praktycznie już przyszła mama nawet swoją dietą w czasie ciąży może mieć wpływ na zęby swojego dziecka. Później po urodzeniu od samego początku powinniśmy przemywać wilgotnym gazikiem lub patyczkiem higienicznym dziąsła i oczyszczać je z resztek mleka czy kaszki – mówi dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, właściciel Duda Clinic w Katowicach.
Wybierz stomatologa dziecięcego
Dzieci do gabinetu trafiają przeważnie z bólem i płaczem. Tymczasem rodzice powinni przyprowadzać swoją pociechę do dentysty znacznie wcześniej. Jednakże warto wybrać dentystę, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. – Pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy nie tylko ma szczegółową wiedzę dotyczącą budowy zębów czy kości szczęk w okresie rozwojowym. Ma także odpowiednie podejście do dzieci, wie jak je oswoić z gabinetem, by w przyszłości nie bały się wizyty u dentysty – wyjaśnia dr Duda. Poza tym pedodonta w razie potrzeby zaradzi coś na problemy z ząbkowaniem, a także zaleci odpowiednią profilaktykę tak, by uniknąć próchnicy.
Najpierw wizyta adaptacyjna, potem leczenie
Kiedy zatem pierwszy raz przyprowadzić dziecko do dentysty? Stomatolodzy podkreślają, że z chwilą pojawienia się pierwszego ząbka, rodzice wraz z maluchem powinni po raz pierwszy pojawić się w gabinecie. Dziecko, które jest pod stałą opieką lekarza stomatologa, ma szansę na uniknięcie wad zgryzu, a także zminimalizowanie ryzyka próchnicy. Zanim jednak dojdzie do leczenia mleczaków, ważne jest, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty była wizytą adaptacyjną.
– Dla dziecka to okazja do poznania gabinetu w formie zabawy. Pod okiem pedodonty dziecko ogląda narzędzia i sprzęt stomatologiczny. Dziecko może dotknąć wszystkiego, co go interesuje, „pojeździć” na fotelu, pomanipulować przyciskami, oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa – mówi dr n. med. Dorota Mangold, specjalista stomatologii dziecięcej, ortodonta Msc z Duda Clinic.
Jednakże gabinet chcący przeprowadzać powinien mieć odpowiednie warunki. – W naszej klinice mamy specjalnie przygotowany gabinet dla dzieci, gdzie jest kolorowo i wesoło, przez co dziecko trafia w przyjazne środowisko, które kojarzy mu się z zabawą, a nie z gabinetem. Od powodzenia wizyty adaptacyjnej zależy dalsze nastawienie dziecka do leczenia – dodaje dr Mariusz Duda. Ważne jest także nagradzanie dziecka, gdy było dzielne podczas wizyty np. dyplomem lub medalem Dzielnego Pacjenta. Dzieci przywiązują wagę do tego typu nagród, to dla nich jak dobra ocena w szkole, motywuje do dalszego wysiłku.
Higiena kluczem do zdrowia
Regularne kontrole u stomatologa to podstawa dbania o zdrowie dziecięcych zębów. Jednakże rodzice powinni zacząć od dopilnowania higieny swoich pociech. – Odpowiednia, dostosowana do wieku szczoteczka do zębów, pasta do zębów dla dzieci – to na pewno elementy, bez których się nie obejdziemy. Małe ząbki powinniśmy delikatnie szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Im wcześniej zaczniemy tym lepiej, gdyż dziecko od razu oswoi się ze szczoteczką i co rano lub wieczór nie będziemy się narażać na wojny o mycie zębów – przestrzega dr Dorota Mangold i dodaje, że warto też ograniczyć dziecku węglowodany w diecie. – Jak wiadomo cukry są zabójcze dla szkliwa.
Ratunku! Czarna plamka na zębie
Mimo najszczerszych chęci, nieraz nie da się uniknąć próchnicy. Jakie objawy powinny budzić nasz niepokój? Jeśli chodzimy z dzieckiem na regularne kontrole to wszelkie nieprawidłowości na pewno dostrzeże stomatolog i wyleczy ogniska próchnicy. Jeśli natomiast sami zauważymy wszelkie plamki lub przebarwienia na zębach, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa dziecięcego. W przypadku zaawansowanej próchnicy nawet mleczaki nieraz trzeba leczyć kanałowo. – Leczenie takie jest jednak dostosowane do anatomii zębów mlecznych. Warto je przeprowadzić, gdyż pozwoli to uratować zęba przed jego usunięciem. A przedwczesna utrata mleczaka może prowadzić potem do wady zgryzu, gdy już zaczną wyrastać zęby stałe – tłumaczy dr Mariusz Duda.
Nie zapominaj o profilaktyce
Oprócz właściwej higieny i regularnych wizyt, rodzice powinni także zadbać o zabiegi profilaktyczne, które uchronią małe zęby przed próchnicą. Przynajmniej raz na pół roku zęby powinny być poddane fluoryzacji. Możemy również zadbać o zahamowanie rozwoju próchnicy i wzmocnienie szkliwa przez lakowanie zębów małych pacjentów. To zabieg polegający na pokryciu ząbków specjalnym trwałym preparatem, zwykle stopniowo zwalniającym fluor, który wypełnia wszelkie bruzdy i szczeliny w zębach, uniemożliwiając wniknięcie tam bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.