Czym różni się opiekun dzienny od opiekuna w żłobku?

Obie te role łączy wspólny mianownik jakim jest sprawowanie opieki nad dzieckiem oraz ułatwienie rodzicom pociech łączenia obowiązków związanych z pracą zawodową oraz tych rodzinnych. Różnią się jednak od siebie kilkoma czynnikami. Co je łączy a co dzieli? Odpowiadamy czym różni się opiekun dzienny od opiekuna w żłobku.

Spis treści:

Fot. Freepik

Na czym polega rola opiekuna dziennego i opiekuna w żłobku?

Opiekun dzienny to osoba, która ma sprawować opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do ukończenia 3 roku życia dostosowaną do ich potrzeb biologicznych i emocjonalnych. Zarówno do obowiązków opiekuna dziennego, jak i tego w żłobku należy prowadzenie zajęć edukacyjnych i wychowawczych, które pomagają w jego prawidłowym rozwoju maluchów oraz wykonywanie przy nich wszelkich czynności pielęgnacyjnych. Dlatego w obu przypadkach jeśli nie spełnia się wszystkich kryteriów jeśli chodzi o kompetencje wymagane jest odpowiednie przygotowanie i przejście specjalnego kursu, który da niezbędne uprawnienia do wykonywania tego rodzaju zawodu. Dobra wiadomość jest taka, że w obu przypadkach takie szkolenie można odbyć online. To idealnie rozwiązanie dla osób, które ze względu na inne obowiązki nie są w stanie uczestniczyć w kursie w trybie stacjonarnym. Taki kurs pomaga zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.

Fot. Freepik

Kurs dla opiekuna dziennego i opiekunka w żłobku

Pielęgniarka, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, czy położna mają kwalifikacje do opieki nad dziećmi do 3 r.ż. Osoba ubiegająca się o tytuł opiekuna dziennego powinna wykazać się co najmniej rocznym doświadczeniem w opiece nad dzieckiem w tym przedziale wiekowym. Jeśli go nie posiada niezbędne będzie zapisanie się na kurs opiekuna dziennego. Szkolenie obejmuje 160 godzin. Po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji absolwent kursu może wykonywać taki rodzaj pracy zarówno na samozatrudnieniu, jak i na umowie zlecenie czy o pracę. Szkolenie uzupełniające dla opiekuna dziennego jest przeznaczone dla osób, które mają kwalifikacje opiekuna dziennego, pracowały w tym zawodzie, a następnie miały przerwę w zatrudnieniu powyżej 6 miesięcy. Obejmuje ono 40 godzin. Z kolei kurs opiekunki w żłobku obejmuje dużo więcej, bo aż 280 godzin. Przeznaczony jest on dla osób, które pragną się zatrudnić w zakładach opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci do lat 3. Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba posiadająca kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.

Czy opiekun dzienny i niania to to samo?

Wiele osób jest zdania, że pojęcia te można używać zmiennie. To jednak duży błąd. W przypadku niani opieka może być sprawowana nad dziećmi z jednej rodziny. Zatrudniona na tym stanowisku osoba może być nawet z nimi spokrewniona, a sama praca zazwyczaj odbywa się w miejscu zamieszkania dziecka i jego rodziców. Zupełnie inaczej rzecz się na w przypadku opiekuna dziennego. Osoba pełniąca taką rolę bierze pod opiekę dzieci z różnych rodzin, nierzadko korzystając z pomocy rodzica wspomagającego. Ma także pod opieką więcej maluchów, a pracę może wykonywać w swoim lokalu do którego posiada tytuł prawny.

Fot. Freepik

Opiekun dzienny i opiekun w żłobku – czym się różnią?

Chociaż w obu przypadkach rolą zatrudnionej osoby na danym stanowisku jest opieka nad małymi dziećmi wykonywanie tej pracy wygląda jednak nieco inaczej. Różnica tyczy się przede wszystkim ilości podopiecznych. Otóż opiekun dzienny może mieć pod opieką maksymalnie 5 dzieci. Jeśli jednak jedno z nich jest niepełnosprawne lub nie skończyło roku ilość ta się zmniejsza do 3. Z goła inaczej sytuacja wygląda jeśli opiekun dzienny łączy swoje obowiązki z innym rodzicem. Wtedy ilości maluchów w grupie może zwiększyć się do 8 i analogicznie w szczególnych przypadkach opisanych powyżej – do 5. Natomiast jeśli chodzi o osobę sprawującą opiekę nad dziećmi do 3 roku życia w żłobku grupa może liczyć maksymalnie 8 maluchów. Jeśli chodzi o miejsce pracy opiekunka dzienna świadczy swoje usługi w warunkach zbliżonych do domowych jeśli dysponuje odpowiednimi warunkami mieszkaniowymi. W przypadku opiekunki w żłobku praca odbywa się w lokalu, który spełnia wymagania określone w ustawie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 3,00 z 5)
loading... zapisuję głos...