Czym powinna cechować się włóczka na sweter?

W przypadku każdego rękodzieła niezwykle duże znaczenie ma wybór odpowiedniej włóczki. Od tego zależy w zasadzie powodzenie przedsięwzięcia. Marzysz o samodzielnym zrobieniu swetra na jesień i zimę? Jaka włóczka na sweter sprawdzi się najlepiej?

Włóczka na sweter – na jaką się zdecydować?

Jaka włóczka na sweter przychodzi na myśl jako pierwsza? Mowa oczywiście o wełnie. To zdecydowanie najpopularniejszy wybór w przypadku swetrów i innych elementów garderoby na zimę. Wełna jest ciepła i miła w dotyku. Ta naprawdę wysokiej jakości nie powinna powodować dużego pocenia się. Świetnie izoluje przed mrozem i skutecznie odprowadza wilgoć. Jest także dość rozciągliwa – nie gniecie się tak szybko, jak bawełna.

Jaką wełnianą włóczkę wybrać na sweter? Warto zwrócić uwagę na jej grubość. Im włóczka jest grubsza, tym łatwiej jest zrobić z niej sweter. Inne istotne cechy to wydajność, elastyczność  czy rozciągliwość. Podstawowe informacje znaleźć można zazwyczaj na etykiecie włóczki. Kolorystyka to kwestia w dużej mierze indywidualna.

Czy wełna to jedyny możliwy wybór?

Wełniana włóczka idealnie nadaje się na sweter. Można mieć wtedy pewność, że będzie on miękki i bardzo ciepły. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, jakie można znaleźć na rynku. Do wyboru są także i inne włóczki. Ciekawą propozycją są motki łączące w sobie wełnę i bawełnę. Ten drugi materiał zapewnia włóczce trwałość.

Warto wspomnieć także i o innych materiałach, które wykorzystać można do zrobienia swetra. Włóczki bawełniane są odpowiednie do robienia swetrów cieńszych, bardziej przewiewnych. Włóczki jedwabne są drogie i raczej luksusowe, ale naprawdę efektowne wizualnie. Te lniane lepiej zostawić na lato i inne wyroby. Swetry często wykonywane są również z angory i kaszmiru. To rodzaje wełny, które różnią się między sobą miękkością czy wytrzymałością.

Włóczka syntetyczna na sweter – czy to dobry pomysł?

W kontekście wykonywania ubrań akryl i poliester nie sprawdzają się zazwyczaj zbyt dobrze. To materiały syntetyczne, dość tanie. Włókna akrylowe mogą jednak stanowić uzupełnienie włóczki wełnianej, ale ich udział nie jest zazwyczaj duży. Swetry wykonane w całości z syntetycznych włókien nie zapewniają zimą ciepła, a latem nie dają ochłody. Standardowy akryl dodatkowo mocno się mechaci.

Na szczęście dzisiaj wybór włóczek na swetry na rynku jest aktualnie dość szeroki i każdy znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb. Wybierać można z włóczek wykonanych z różnego rodzaju materiałów i utrzymanych w zróżnicowanej kolorystyce.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany