Na czym polega rozwój osobisty? Czy spełnia swoją rolę?

Na czym polega rozwój osobisty? Czy spełnia swoją rolę? Czy warto chodzić na różne warsztaty, szkolenia? Czy one faktycznie coś zmieniają w naszym życiu?  O tym wszystkim opowiada Beata Tomaszek i dzieli się z nami 7 krokami w rozwoju osobistym.  

praca, szukanie, myślenie, kreatywnie

Dokładnie sześć lat temu rozpoczęła się moja przygoda z rozwojem osobistym. A był to czas dużych zmian w moim życiu. Przez przypadek znalazłam w internecie konferencję dla kobiet. Wówczas nie miałam pojęcia, że coś takiego w ogóle na rynku istnieje! Jeszcze przed chwilą moje życie wyglądało zupełnie inaczej. Nie miałam czasu na poszukiwania! Stwierdziłam dobrze, zapiszę się i zobaczę o co w tym chodzi. Byłam bardzo, bardzo sceptyczna i myślałam, że wszystko co mi jest potrzebne do życia to już wiem! Przecież skończyłam studia wyższe i podyplomowe. Czego ja się mogę jeszcze nauczyć?

A jednak zawsze można nauczyć się czegoś nowego… o sobie, bo rozwój osobisty to wiedza, ale też żmudna praca nad sobą, swoimi przekonaniami, nawykami, sposobem myślenia i działania. Stajesz się bardziej otwarta na zmiany, na ludzi, na wyzwania. W takim razie warto czy nie warto?

Zawsze warto poszerzać horyzonty, by widzieć i czuć więcej czy poznać siebie lepiej. A jak to zrobić? Najlepiej z głową, konsekwentnie, nie zniechęcając się na pierwszym „zakręcie”. Niniejszym podzielę się z Wami siedmioma krokami w rozwoju osobistym, być może skorzystacie

notatki praca lista oszczędzanie planowanie

 Rozwój osobisty – podejdź do niego świadomie 

Wtedy kiedy ja zaczynałam rynek był  dopiero w fazie powolnego wzrostu. Dziś jest boom na rozwój osobisty serwowany nam w różnych formach: szkoleń, warsztatów, konferencji, wykładów…Dziś o wiele łatwiej znaleźć coś dla siebie. Wybór jest ogromny. Jeśli dopiero zaczynasz interesować się rozwojem osobistym to zadaj sobie pytanie – czego szukam? czego potrzebuję?

 Szukasz odpowiedzi na konkretne pytania? Chcesz wzmocnić swoje poczucie własnej wartości – wpisz tę frazę w wyszukiwarkę. Przejrzyj ofertę rynku, poszukaj opinii o wydarzeniach i wybieraj! Ważne, żebyś to przemyślała, bo rozwój kosztuje. Dlatego warto wiedzieć za co się płaci. Jest wiele stron, które zbierają informacje o wydarzeniach dla kobiet  tyibiznes.com.pl, gdzie oprócz wydarzeń znajdziesz relacje z wielu z nich, 4allwomen.pl, mamspotkanie.pl, evenea.pl i wiele innych.

Zapisuj to co Cię porusza 

Nasza pamięć jest zawodna. Wydaje nam się, że wszystko co ważne, zapamiętamy. To nieprawda. Na początku drogi właściwie wszystko jest nowe. I wszystkiego nie zapamiętamy. Warto kupić specjalny notes, w którym będziesz zapisywała najważniejsze dla siebie informacje, złote myśli, wskazówki, pytania, kwestie, które Cię nurtują – na które akurat nie znasz odpowiedzi, a które warto przemyśleć. Poza tym kiedy piszemy ręcznie to nasz umysł łatwiej zapamiętuje informacje. Tak to działa.

Przepuść zdobytą wiedzę przez siebie 

Warto przeczytać to co zanotowałaś tuż po powrocie do domu lub niedługo po wydarzeniu i wyłowić to co wyjątkowo rezonuje z Tobą. Jeśli zapisałaś jakieś pytania – odpowiedz na nie. Daj sobie czas na przemyślenie. Zapisz odpowiedzi. Staraj się wprowadzać w życie małe zmiany.

 Tak wygląda praca nad sobą, którą zaczęłaś!

poczuj-siebie-warsztaty-rozwojowe

Wprowadzaj zdobytą wiedzę w życie 

Nie biegaj na wszystkie warsztaty, które znajdziesz w sieci! Warto robić sobie przerwy, żeby mieć czas na przepracowanie zdobytej wiedzy. Samo notowanie, bez pracy nad sobą nie ma sensu! Też tak robiłam na początku, ale to nie działa.

Dlatego pracuj i wybieraj kolejne eventy pod kątem tego co pozostaje dla Ciebie obszarem problematycznym.

Zaplanuj kolejne wyście rozwojowe

W trakcie chodzenia na wydarzenia o różnej tematyce,  może się okazać, że bardziej pociąga Cię rozwój duchowy, albo medytacja czy joga. Wtedy wybieraj kolejne wyjścia pod tym kątem.

Rynek jest bardzo bogaty. Można znaleźć wszystko. Jeśli nie wiesz co wybrać to idź na konferencję! Tam będziesz miała możliwość przyjrzenia się wielu mówcom i wybranie tego, który najbardziej Cię zainteresuje, albo kierunku rozwoju, który Ci odpowiada.

Możesz wybrać konferencje, warsztaty, szkolenia, coaching. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i zasobów finansowych, które możesz na to przeznaczyć.

Kobieta kupujaca ksiazki

Dobrze, że wiesz – wprowadź! 

Po jakimś czasie może Ci się wydawać, że wszystko już wiesz, bo prelegenci innymi słowy mówią ciągle o tym samym – motywacji, zmianach, celach, zarządzaniu sobą w czasie itd. Dobrze, że wiesz – a stosujesz? Działasz zgodnie z nową wiedzą? Przyswoiłaś ją? To gratuluję!  Dopiero kiedy faktycznie będziesz stosowała te rzeczy w swoim życiu – będzie super! Sama wiedza – nie wystarcza. A jeśli kolejny prelegent mówi o tym co Ty wiesz to zawsze, zanim się obruszysz, zadaj sobie pytanie – a czy ja to stosuję?

Uważaj na uzależnienie od rozwoju!

Jak już wspomniałam – samo chodzenie nic nie zmienia. Można być na wielu konferencjach, szkoleniach i czuć się po nich świetnie. Nawet w euforii. Niestety, jeśli pewnych kwestii nie przepracujesz ze sobą – to masz tylko dobre samopoczucie przez kolejne 48 godzin po wydarzeniu – maksymalnie. I będziesz coraz częściej chodziła, żeby znowu to poczuć – tę euforię, stan uniesienia, w którym wydaje Ci się, że wszystko jest możliwe.  A tu nie o to chodzi! Rozwój osobisty to najtrudniejsza i zarazem najwspanialsza podróż po swoim wnętrzu. Wymaga pracy ze sobą, ale na pewno się opłaca. Dlatego nie uzależniaj się od wydarzeń rozwojowych, które na chwilę podnoszą poziom pozytywnej energii, a skup się na takich wydarzeniach, które krok po kroku będą Cię kształtowały w drodze do najlepszej możliwej wersji Ciebie samej! Powodzenia w tej trudnej, ale pięknej drodze!

Autor: Beata Tomaszek

www.tyibiznes.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  29 lutego 2016 10:32

  Ostatni punkt mnie nieco rozśmieszył „Uważaj na uzależnienie od rozwoju!”. Dlaczego? Tak się na rencie zaczęłam literkowo rozwijać, że zaczynam nie wyrabiać z czytaniem, pisanie i potworzeniem 😉 Właśnie dostałam propozycję nawiązania współpracy z wydawnictwem. Szkoda, ze do książek nie dają w promocji czasu na ich przeczytanie. 😉

  Odpowiedz
  • BeataT  29 lutego 2016 15:12

   Cieszę się, że Cię rozśmieszył ten punkt:)
   Uzależnić się można, dość szybko i konkretnie. Jeśli poczujesz się dobrze na danym wydarzeniu, będzie Cię niosła energia i ona będzie Ci się podobała to szybko za nią zatęsknisz. Będziesz potrzebowała tego „haju”, który daje poczucie, że wszystko jest możliwe. Chodzi o mądry rozwój i wybieranie tego co faktycznie umożliwia zmianę.
   A propos chętnie też dokupiłabym czas na czytanie, pisanie i wiele innych czynności:) Życzę udanego rozwoju!

   Odpowiedz
 2. bbo  29 lutego 2016 12:17

  A mi się podoba stwierdzenie: „Przepuść zdobytą wiedzę przez siebie” 😀 Bo usłyszeć, zapisać, a przyjąć do siebie to zupełnie inne sprawy. A rozwój osobisty to zadanie na całe życie. Żaden wiek nas z tego nie zwalnia, bo świat też nie zwalnia i wciąż zasypuje nas nowościami 😀

  Odpowiedz
 3. Żanett  29 lutego 2016 12:32

  Ja bardzo lubię brać udział w szkoleniach i warsztatach, bo zawsze z nich coś dla siebie wyniosę. Nawet jeśli uczestniczę w takich, które mnie niekoniecznie interesują (a muszę), to i tak czegoś ciekawego się dowiem. Nie oznacza to, że kumuluję w sobie całą wiedzę z różnych dziedzin 🙂 Raczej filtruję informacje i zachowuje tylko te, które wydają mi się przydatne 🙂

  Odpowiedz
 4. passa  29 lutego 2016 15:00

  Artykuł na pewno zainspirował mnie do bliższego zapoznania się z tematem rozwoju osobistego.

  Odpowiedz
 5. Melrose  29 lutego 2016 15:30

  Fajnie jest brać udział w czymś nowym, uczyć się i poznawać. Można się wiele dowiedzieć z artykułu. Jest długi i treściwy, zawiera wiele przydatnych rad, które zastosuję 🙂

  Odpowiedz
 6. marra  29 lutego 2016 17:01

  Świetny artykuł 🙂 spróbuje wprowadzić te rady do swojego codziennego życia

  Odpowiedz
 7. Kaśka  29 lutego 2016 21:41

  No na pewno coś w tym jest. Ciekawe podejście. Można brac w czymś udzial i własciwie sie rozwijać bo t w końcu coś nowego. Ja jednak w swojej świadomości zostawiam coś co jest dla mnie ważne, coś mnie uczy bądź koryguje moje myślenie, jeśli jest błędne bądź niewłaściwe.

  Odpowiedz
 8. Aneta  1 marca 2016 13:01

  Rozwój to dobra sprawa, trzeba się rozwijać 🙂

  Odpowiedz
 9. luna341  2 marca 2016 08:14

  Inwestycja w siebie zawsze się opłaca.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany