Czym kierować się przy wyborze odzieży sportowej na zimę?

Utrzymywanie ciepła w każdych warunkach – w biurze, w drodze do pracy, na stoku narciarskim lub na świeżym powietrzu – zaczyna się od dobrej warstwy bazowej. Nie musimy robić sobie przerwy od intensywnych treningów tylko dlatego, że za oknem panuje siarczysty mróz – wystarczy się do tego odpowiednio przygotować. Oto jak znaleźć najlepszą odzież sportową dla indywidualnych potrzeb.

Czym kierować się przy wyborze odzieży sportowej

To, co najbliżej ciała jest najważniejsze

Ideą warstwy bazowej jest zapewnienie regulacji temperatury i odprowadzenie wilgoci z dala od skóry podczas aktywności fizycznej – podkreślają eksperci ze Adrenaline. Komfortowe wykonywanie treningów zaczyna się właśnie od wyboru odpowiedniej bielizny termoaktywnej.

Nike ma w swojej ofercie wiele ciekawych modeli dopasowanych do rodzaju uprawianego sportu. Kolekcjonowanie odzieży sportowej na zimę powinniśmy zacząć właśnie od bielizny, na którą możemy następnie nakładać warstwy pośrednie lub zewnętrzne, dopasowane do panujących warunków atmosferycznych.

Jakie materiały na zimę wybrać?

 • Syntetyczne

W warstwach bazowych występuje ogromna różnorodność materiałów syntetycznych. Ogólnie rzecz biorąc, wykonane z nich podstawy są zdolne do wchłaniania wilgoci i mogą zwiększać ciepło, pozostając jednocześnie oddychające. Jeśli je zmoczymy, wyschną szybciej niż cokolwiek innego. Na pewno warto zwrócić na nie uwagę przeglądając oferty sklepów z odzieżą sportową. Wada? Muszą być bardzo często prane, w innym wypadku nie będą nawały się do ponownego użycia.

 •  Ubrania bawełniane

Niedrogi i rzeczywiście zdolny do dodania odrobiny ciepła materiał. Jednak nie jest to najlepszy wybór do warunków zimowych. Bawełna wchłania pot i wilgoć, a następnie staje się zimna i lepka. Bez dodatkowego wsparcia będzie po prostu bezużyteczna.

 •  Jedwab

Dzięki stosunkowi ciepła do wagi i grubości, jedwab jest doskonałym wyborem do warstwowania pod ubiór codzienny. Lepiej odprowadza wilgoć niż bawełna, ale nie jest tak dobry jak materiały syntetyczne. Dodatkowym problemem może być tu również cena. Warto jednak szukać jedwabiu w warstwach wyściełających. Znajdziemy je chociażby w niektórych modelach męskich kurtek Nike, Reebok czy Adidas.

 •  Wełna merino

Ta bardzo miękka wełna ma zastosowanie w najszerszym zakresie temperatur. Zestaw odzieży sportowej wykonanej głównie z tego materiału może być komfortowy zarówno podczas ogromnych mrozów, jak i wtedy, gdy temperatura poszybuje powyżej zera. Wełna ta również odprowadza powietrze z niezwykłą skutecznością i silnie przeciwdziała nieprzyjemnemu zapachowi. Odzież męską z wełny merino można nosić przez cały dzień, by w następnym bezproblemowo założyć ją znowu. Idealny materiał dla miłośników zimowych sportów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (170 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. efffciaa  22 listopada 2017 10:56

  Uwielbiam zimą sportowe ciuchy 🙂 Kocham jak jest mi cieplutko i miło , a tak naprawdę tylko ciuchy sportowe , w których niestety wyglądam jak mały bałwanek 🙂 są najcieplejsze .

  Odpowiedz
 2. hml  23 listopada 2017 10:16

  🙂

  Odpowiedz
 3. linea  24 listopada 2017 10:12

  Muszę zakupić sobie odzież do biegania. Niedługo będzie mróz, przydałoby się coś co ochroni moje ciało. Z pewnością nie chciałabym po takim joggingu wylądować z zapaleniem płuc w szpitalu. Zwłaszcza na święta.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany