Czym kierować się podczas wybierania obrusów na stół?

Właściwie dobrane obrusy na stół muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także zapewnić wystarczającą ochronę dla jego blatu. Dlatego też tak ważne jest wybranie odpowiedniego materiału, z którego wykonany będzie dany obrus. Najlepiej, aby był to materiał plamoodporny, niegniotący się oraz wyjątkowo trwały. Do wyboru mamy obrusy z tkaniny syntetycznych lub naturalnych. Bawełna oraz len często stosowane są w połączeniu z poliestrem. Niezależnie od wybranego modelu, musimy zadbać o właściwe wymiary tkaniny. Wszelkie niedociągnięcia w tej kwestii mogą spowodować, że tak ozdobiony stół nie będzie się atrakcyjnie prezentował.

Czym kierować się podczas wybierania obrusów na stół

 

Jak dobrać odpowiedni obrus do stołu?

Obrusy na stół mają za zadanie poprawienie jego wyglądu. Oprócz tego chronią jego powierzchnię przed zarysowaniami podczas codziennego użytkowania. Efektywne połączenie tych dwóch elementów wymaga z naszej strony przede wszystkim dokładnego zmierzenia blatu. Dopiero znając jego wymiary, możemy podjąć się dobrania do niego pięknej tkaniny. Podstawową zasadą jest używanie obrusów, których powierzchnia jest większa od powierzchni blatu. Najlepiej, aby zwis materiału poza stół wynosił 20 cm. Chodzi o to, aby zapewnić maksymalną wygodę dla osób siedzących przy stole. Oczywiście wymiary obrusa to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Musimy także upewnić się, czy zakupione przez nas obrusy na stół pasują do wystroju pomieszczenia. Chodzi o to, aby dobrze komponowały się ze stylem, w którym urządziliśmy nasze mieszkanie.

Savoir-vivre nakrywania do stołu

Savoir-vivre nakrywania do stołu

Gwarancja każdego udanego przyjęcia to z pewnością smaczne potrawy, miła atmosfera oraz elegancko nakryty stół. Niezależnie czy będzie to kolacja biznesowa, weselny obiad czy spotkanie z bliskimi znajomymi, warto przestrzegać zasad savoir vivre oraz nakrycia

Czy kształt stołu ma znaczenie podczas dobierania obrusu?

W przypadku modeli kwadratowych nasze zadanie jest wyjątkowo proste. Wystarczy, że zmierzymy jeden z jego boków. Następnie dodajemy 20 cm do uzyskanej długości, aby uzyskać optymalny zwis materiału. Jeżeli więc w naszej jadalni stoi stół o wymiarach 100 × 100 cm, to należy zakupić obrus mierzący 140 × 140 cm. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku stołów prostokątnych. Wtedy musimy uwzględnić różnicę pomiędzy długością oraz szerokością. Idealny obrus na stół z blatem 150 × 300 cm będzie mierzył co najmniej 190 × 340 cm. W praktyce do obu wymiarów dodajemy 40 cm, czyli po 20 cm na każdą ze stron. Tak udekorowany mebel będzie się najlepiej prezentował. Najbardziej skomplikowana sytuacja jest przy stołach okrągłych. Tutaj nie obejdzie się bez pomiaru średnicy blatu. Do uzyskanego wyniku dodajemy 40 cm i kupujemy okrągły obrus na stół. Jeżeli jednak dobieramy tkaninę do bardzo niskich stołów i ław, to konieczne jest dodatkowe skrócenie zwisu. W przeciwnym razie możemy optycznie pomniejszyć nasz mebel lub niepotrzebnie zakryć jego zdobione nogi. W takiej sytuacji warto ograniczyć się do zwisu o długości 15 cm.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (83 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Witek  13 sierpnia 2020 09:47

    Na co dzień mam po prostu odkryty drewniany stół. Nie mam codziennie obrusu. Obrus wyjmuję jeśli wybierają się do mnie goście. Faktycznie w tym przypadku opcja ta jest wygodniejsza. Nie przepadam również za bieznikami. Wydaje mi się to elementem z ubiegłej epoki i nie jest to już modne.

    Swoją drogą mam u siebie podobne tapicerowane krzesła, trochę się obawiałąm że będzie problem z ich czyszczeniem, ale nie ma żadnego. Sa bardzo wygodne oraz bardziej miękkie od tradycyjnych krzeseł. Warto zajrzeć sobie do sklepu Witek. W sklepie można znaleźć takie krzesła.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany