Czym karmić chomika? Poradnik dla świeżo upieczonych właścicieli uroczych gryzoni

Chomiki to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Rodzice chętnie wybierają je na pupile swoich dzieci, gdyż opieka nad nimi nie jest zbyt skomplikowana i nie pochłania wiele czasu. A jednak karmienie tych uroczych gryzoni jest odpowiedzialnym zadaniem, gdyż wpływa zarówno na ich komfort czy wygląd futerka, jak i długość życia. Jeśli więc masz do czynienia z tym zwierzakiem po raz pierwszy, sprawdź, jakie produkty można mu bezpiecznie podawać!

Chomiki pod względem żywieniowym są trochę podobne do nas. Ich preferencje żywieniowe są dosyć indywidualne, a wachlarz odpowiednich do spożycia produktów szeroki.  Mimo to, poszczególne smakołyki muszą być dobierane z rozmysłem i wprowadzane do diety stopniowo, w przeciwnym razie możemy niechcący zaszkodzić małemu pupilowi. Sprawdź, czym karmić chomika, a czego lepiej mu nie podawać!

Czym karmić chomika

źródło: www.pixabay.com

Czym karmić chomika? Poradnik dla świeżo upieczonych właścicieli uroczych gryzoni

Jeżeli chcemy, by nasz chomik pozostał zdrowy i miał długie, szczęśliwe życie, musimy traktować jego dietę jako ważny element hodowli. Powinna być ona zbilansowana, pełna witamin i minerałów, a jednocześnie stwarzać możliwość regularnego ścierania zębów gryzonia, które rosną przez całe jego życie. Podstawą żywienia chomików zdecydowanie muszą pozostać ziarna, ale powinno się mu dostarczać także cennych składników z owoców, warzyw, ziół i produktów białkowych, pamiętając, że są one ważnym dodatkiem. 

 

Czym karmić chomika: ziarna

czym karmić chomika

www.pixabay.com

Wielu producentów oferuje gotowe mieszanki z ziarnami dla chomików, ale trafia do nich niestety sporo mało wartościowych dodatków lub wręcz bezwartościowych, dlatego znacznie lepiej będzie przygotowywać mieszanki samodzielnie.

Oto co może się w nich znaleźć:

owies, pszenica, proso, amarantus, słonecznik, nasiona dyni, żyto, jęczmień, pojedyncze ziarenka siemienia lnianego, zbożowe płatki (na przykład jaglane, orkiszowe, owsiane czy gryczane), a także kasze (manna, pęczak, gryczana, jęczmienna). Płatki zbożowe można skropić odrobiną mleka, co pomoże chomikowi (szczególnie młodemu i starszemu) uzupełnić wapń.

 

Czym karmić chomika: warzywa

czym karmić chomika

www.pixabay.com

Do zbożowej diety chomika powinno się dodawać trochę warzyw, pamiętając jednak, by pojawiały się one w miseczce zwierzaka w niewielkich ilościach. Należy je także uprzednio umyć i pokroić na drobne kawałki.

Odpowiednie będą:

maleńkie kolby kukurydzy, różyczki brokuła i kalafiora, zielony groszek, fasola, kapusta, czerwone buraki, dynia, cukinia, kabaczek, ogórek, brukiew, marchewka, gotowany tłuczony ziemniak, pasternak, rzepa, liście sałaty i selera z ekologicznych upraw, słodka papryka.

 

Czym karmić chomika: owoce

www.pixabay.com

Owoce powinno się dawać chomikowi nie częściej niż 2 razy w tygodniu i w niewielkich ilościach.  Należy je w tym celu dobrze umyć, obrać i pokroić na małe kawałeczki. Jeśli jednak chomik nie zdecyduje się zjeść owocu w krótkim czasie (do 4-5 godzin), trzeba usunąć jego resztki z klatki. Zacznie on bowiem gnić, narażając zwierzątko na zatrucie.

Owoce odpowiednie dla chomika:

jabłko, melon, maliny, jagody, borówki, żurawina, truskawki, winogrona (i rodzynki), porzeczki, poziomki, figi, wiórki kokosowe. Rzadziej możesz podać mu także kiwi, ananasa czy arbuza.

 

Czym karmić chomika: zioła, polne rośliny

www.pixabay.com

Zielone listki to kolejny ważny składnik, którym warto uzupełniać dietę chomika. Pamiętaj jednak, by zrywać je zawsze w czystym miejscu – z dala on ulicznego ruchu czy oprysków. Zerwane zioła czy chwasty musisz też przed podaniem opłukać wodą. Mogą bowiem nosić na sobie pozostałości na przykład po odchodach dzikich zwierząt. Zioła możesz kupić w doniczce lub wysiać samodzielnie, na przykład w donicy na parapecie. 

Zioła i chwasty dla chomika:

koniczyna, rzeżucha, mniszek lekarski, rukiew wodna, krwawnik, bazylia, lubczyk, koperek, oregano, rumianek, nagietek, stokrotka, szałwia, tymianek, majeranek, melisa.

 

Czym karmić chomika: odzwierzęce białko

czym karmić chomika

www.pixabay.com

Do uzupełnienia diety chomika potrzebne jest także białko pochodzenia zwierzęcego. Powinno się podawać je raz w tygodniu pod postacią kupowanych, „gotowych” produktów (jak suszone chrząszcze i pasikoniki), żywych larw mączniaków lub gotowanego bez przypraw mięsa z kurczaka czy indyka. Chomik chętnie zje też plasterki ugotowanego na twardo jajka.

 

Produkty do ścierania zębów chomika

www.pixabay.com

W przeciwieństwie do uzębienia ludzi, ząbki chomików rosną przez całe życie, dlatego muszą być regularnie ścierane. W tym celu warto podawać chomikowi orzechy (laskowe, włoskie czy nerkowce) oraz naturalne „ścieraki”, które może podgryzać dla zabawy. Idealna będzie do tego przyczepiona drutem do klatki gałązka leszczyny, jabłoni lub gruszy wraz z listkami. Możesz też włożyć do klatki kawałek innego niemodyfikowanego drewna. Pamiętaj, że przerośnięte zęby u chomika to defekt, z którym należy zwrócić się o pomoc do weterynarza.

 

Czego nie wolno dawać chomikowi

czym karmić chomika

www.pixabay.com

W trosce o zdrowie i życie swojego chomika, zwróć uwagę, by do jego pokarmu nigdy nie trafiły następujące niebezpieczne dla chomika produkty:

awokado, por, cebula, bób, czosnek, cytrusy, ciecierzyca, soczewica, rzodkiew, granat, kapusta pekińska, papaja, mango, liczi, szczaw, szczypiorek, szpinak, surowe ziemniaki, rabarbar, bakłażan. 

Uważaj także na owoce pestkowe (jak czereśnie, wiśnie, śliwki, brzoskwinie czy morele) oraz banany. W połączeniu z wodą owoce te będą prowadzić do wzdęć lub biegunki u zwierzęcia. 

 

Jeżeli zadbasz o to, by Twój chomik spożywał zbilansowane pokarmy i codziennie dostawał czystą wodę, masz szansę mieć w domu małego, zdrowego przyjaciela przez kilka lat. Pamiętaj, że chomiki, podobnie jak ludzie, mają własne kulinarne gusta i wybierają to, co smakuje im najbardziej, dlatego poobserwuj swoje zwierzątko by wiedzieć, co lubi jeść, a czego nie. Nie zmuszaj go do zjadania nadgryzionych i pozostawionych pokarmów. Jednocześnie staraj się jednak dbać, by dieta Twojego pupila zawsze była różnorodna i bogata we wszystkie wymienione powyżej punkty. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...