Czym jest zawiść i jak sobie z nią radzić?

Spis treści:

Zawiść jest destrukcyjnym uczuciem. Skupiając się na niej, pozbawiasz się samorozwoju i samoakceptacji. Stale obecna w życiu zawiść negatywnie wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Trwale niszczy kontakty międzyludzkie i utrudnia nawiązywanie nowych. Jak nie dać się zawiści i jak z nią skutecznie walczyć?

Czym jest zawiść i jak sobie z nią radzić

Jak radzić sobie z zawiścią?

Jedyną i skuteczną bronią przed ludzką zawiścią jest umiejętność odróżniania rzeczy, które krytykowane rzeczywiście warto poddać poprawie, od tych, które przeszkadzają jedynie innym. Zdolność filtrowania informacji i niepoddawania się złośliwościom jest jednak domeną osób świadomych swoich własnych możliwości, umiejętności, ale też ograniczeń. To cenna zdolność, która pozwala uwolnić się od destrukcyjnych uwag, komentarzy i porad. Co jednak zrobić, kiedy wymierzona w nas zawiść ludzka wpływa na pogorszenie kondycji psychicznej?

Przede wszystkim warto zacząć od ograniczenia, a nawet całkowitego zerwania kontaktu z osobami, które wywołują w nas przykre emocje i są powodem psychicznego cierpienia. Uwolnienie się od destrukcyjnej znajomości to pierwszy krok na drodze ku uldze. Przydatna w radzeniu sobie z zawiścią jest umiejętność panowania nad gniewem i złością, które są skutkiem wymierzonych w nas negatywnych emocji. Pomocne jest skupienie się na nowych zadaniach i czynnościach, które odwrócą uwagę od przykrych sytuacji i dadzą motywację do nowych wyzwań, generujących pozytywne emocje.

Czym jest zawiść i jak się objawia?

Zawiść ludzka ma różne oblicza. Powstaje na skutek silnej niechęci wobec danej osoby i często jest objawem zazdrości. Wynika z braku motywacji do zmiany własnego życia i narastającej frustracji, która z czasem musi zostać wyładowywana na innej osobie. Zawiść uniemożliwia samorozwój i  niszczy wszystko to, co wartościowe. Nieleczona, z frustracji słownej może przerodzić się w przemoc i agresję fizyczną. Bardzo często zawiść jest emocją, do rozwoju której dochodzi już na etapie rozwoju dziecięcego i kształtowania umiejętności życia społecznego. Zawiść daje satysfakcję z czyichś niepowodzeń i cierpienia. Nie dopuszcza wyrażenia pozytywnej opinii na temat danej osoby i jej działań. Zawiść deprecjonuje wszystko, co czyni. Dlaczego zawiść powstaje? Jakie osoby są szczególnie podatne na jej rozwój? Porady zdrowotne dotyczące zdrowia psychicznego, w tym wskazówki ekspertów poruszające objawy zawiści, znajdziesz w serwisie o  zdrowiu fizycznym i psychicznym Welbi. To strona tworzona przez specjalistów z holistycznym podejściem do zdrowia.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (48 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...