Czym jest zawiść i jak sobie z nią radzić?

Spis treści:

Zawiść jest destrukcyjnym uczuciem. Skupiając się na niej, pozbawiasz się samorozwoju i samoakceptacji. Stale obecna w życiu zawiść negatywnie wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Trwale niszczy kontakty międzyludzkie i utrudnia nawiązywanie nowych. Jak nie dać się zawiści i jak z nią skutecznie walczyć?

Czym jest zawiść i jak sobie z nią radzić

Jak radzić sobie z zawiścią?

Jedyną i skuteczną bronią przed ludzką zawiścią jest umiejętność odróżniania rzeczy, które krytykowane rzeczywiście warto poddać poprawie, od tych, które przeszkadzają jedynie innym. Zdolność filtrowania informacji i niepoddawania się złośliwościom jest jednak domeną osób świadomych swoich własnych możliwości, umiejętności, ale też ograniczeń. To cenna zdolność, która pozwala uwolnić się od destrukcyjnych uwag, komentarzy i porad. Co jednak zrobić, kiedy wymierzona w nas zawiść ludzka wpływa na pogorszenie kondycji psychicznej?

Przede wszystkim warto zacząć od ograniczenia, a nawet całkowitego zerwania kontaktu z osobami, które wywołują w nas przykre emocje i są powodem psychicznego cierpienia. Uwolnienie się od destrukcyjnej znajomości to pierwszy krok na drodze ku uldze. Przydatna w radzeniu sobie z zawiścią jest umiejętność panowania nad gniewem i złością, które są skutkiem wymierzonych w nas negatywnych emocji. Pomocne jest skupienie się na nowych zadaniach i czynnościach, które odwrócą uwagę od przykrych sytuacji i dadzą motywację do nowych wyzwań, generujących pozytywne emocje.

Czym jest zawiść i jak się objawia?

Zawiść ludzka ma różne oblicza. Powstaje na skutek silnej niechęci wobec danej osoby i często jest objawem zazdrości. Wynika z braku motywacji do zmiany własnego życia i narastającej frustracji, która z czasem musi zostać wyładowywana na innej osobie. Zawiść uniemożliwia samorozwój i  niszczy wszystko to, co wartościowe. Nieleczona, z frustracji słownej może przerodzić się w przemoc i agresję fizyczną. Bardzo często zawiść jest emocją, do rozwoju której dochodzi już na etapie rozwoju dziecięcego i kształtowania umiejętności życia społecznego. Zawiść daje satysfakcję z czyichś niepowodzeń i cierpienia. Nie dopuszcza wyrażenia pozytywnej opinii na temat danej osoby i jej działań. Zawiść deprecjonuje wszystko, co czyni. Dlaczego zawiść powstaje? Jakie osoby są szczególnie podatne na jej rozwój? Porady zdrowotne dotyczące zdrowia psychicznego, w tym wskazówki ekspertów poruszające objawy zawiści, znajdziesz w serwisie o  zdrowiu fizycznym i psychicznym Welbi. To strona tworzona przez specjalistów z holistycznym podejściem do zdrowia.

Syndrom Rebeki. Skąd bierze się zazdrość o ex naszego partnera i jak ją przezwyciężyć?

Syndrom Rebeki. Skąd bierze się zazdrość o ex naszego partnera i jak ją przezwyciężyć?

W 1938 roku brytyjska pisarka, Daphne du Maurier, opublikowała głośną powieść "Rebeka", która szybko trafiła na listę bestsellerów, a stamtąd do słuchowiska radiowego Orsona Wellesa i na ekrany kin, pod postacią filmu w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Opowiadała ona historię mężczyzny, który po śmierci żony ponownie znajduje szczęście w ramionach kobiety i decyduje się ją poślubić. Nowa wybranka wdowca początkowo jest u jego boku bardzo szczęśliwa. Szybko jednak ich wspólna sielanka zostaje ukrócona przez ducha zmarłej Rebeki, który zaczyna wmawiać mężczyźnie, że jego nowa żona nie dorasta jej do pięt, nie jest dla niego wystarczająco dobra, a w dodatku przynosi mu wstyd wobec znajomych...

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (46 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdalena  6 lipca 2022 23:12

    Oj okropni są tacy ludzie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany