Czym jest stalking? Kiedy znajomość zamienia się w nękanie?

Słowo „stalking” większości z nas kojarzy się z fanami prześladującymi aktorów, piosenkarzy lub telewizyjnych celebrytów. W kwietniu tego roku tabloidy na całym świecie informowały o psychofanie, który włamał się do domu Lily Allen. W Polsce ofiarami stalkerów padły zaś niedawno gwiazdy, takie jak Małgorzata Kożuchowska, Michał Wiśniewski czy Małgorzata Foremniak. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że problem ten może dotknąć każdego z nas, a stalkerami często zostają mężczyźni, których uczucia nie są odwzajemniane. Czym jest stalking? Jak się objawia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Czym jest stalking

Czym jest stalking?

Dawniej stalking oznaczał po prostu „skradanie się”, jednak współcześnie terminem tym określa się wszelkie zachowania związane z prześladowaniem i osaczaniem ofiary. Po czym poznać, że zachowanie Twojego wielbiciela wykracza poza granice zwykłego stanu zakochania i zamienia się w stalking? Oto pięć sygnałów, które powinny wzbudzić Twój niepokój:

Zbyt dużo wiadomości

To miłe i naturalne, że zakochany mężczyzna poświęca Ci wiele uwagi, telefonując lub wysyłając do Ciebie SMSy. Problem zaczyna się wtedy, gdy Ty dajesz mu do zrozumienia, że nie masz ochoty na ciągłą wymianę wiadomości, a on mimo to nie przestaje. Zasada działania jest w tym przypadku zawsze taka sama – im bardziej starasz się go zniechęcić, tym więcej aktywności on wykazuje. Jeśli więc Twój telefon nieustanie rozbrzmiewa melodią telefonów i dźwiękiem nadchodzących SMSów, a skrzynki kont lub tablice na Facebooku, Twitterze czy Instagramie zapełniają się wiadomościami od tego samego adresata, uważaj – możesz mieć do czynienia ze stalkerem!

Przypadkowe spotkania

Spacerujesz blisko domu i nagle natykasz się na swojego „wielbiciela”? Spotykasz go w sklepach, galeriach handlowych, w kinie, teatrze i w autobusie, aż w końcu masz wrażenie, że jest dosłownie wszędzie? Nie dawaj wiary jego tłumaczeniom. To nie jest przypadek!

Wspólni znajomi

Bystry stalker spróbuje wkupić się w łaski twoich przyjaciół. Ich przychylność nie tylko pozwoli mu być bliżej Ciebie (np. na urodzinach czy wspólnych imprezach), ale także odetnie Cię od odpowiedniego wsparcia, bo jeśli potrafi dobrze grać, może przekonać ich, że się dla Ciebie stara, a Ty bawisz się jego uczuciem albo ranisz go i odrzucasz bez wyjaśnienia.

Intrygi i pomówienia

Stalkerzy często wykorzystują Internet, by manipulować informacjami i rozsiewać upokarzające plotki o ofiarach. Jeśli więc Twoi znajomi sprawiają wrażenie obrażonych choć nie pamiętasz, byś czymś ich uraziła lub docierają do Ciebie nieprawdziwe pogłoski na Twój temat, sprawdź czy ktoś nie podszywa się pod Ciebie na forach albo portalach społecznościowych i randkowych. Fałszywe konta mogą należeć do niego.

Tajemnicze graffiti i prezenty

Mieszkasz w spokojnej okolicy gdzie rzadko widuje się wandali, a mimo to na murach i klatce schodowej pojawiły się obraźliwe napisy bądź wyznania miłości pod Twoim adresem? A może znajdujesz kwiaty i upominki pozostawione na parapecie, zatknięte w drzwiach lub za wycieraczkami samochodu? Nie lekceważ tych znaków! Te drobne gesty to najprawdopodobniej sprawka stalkera, który chce Cię zastraszyć, przypominając o swojej obecności. Zrób zdjęcia graffiti i zachowaj wszystkie podarunki, by móc pokazać je policji.

Niezależnie od tego, czy nękanie ogranicza się do SMSów i głuchych telefonów, czy też rozszerza się o inne działania, pamiętaj, że stalking jest przestępstwem, a stalker może być naprawdę niebezpieczny. Jeżeli powyższe symptomy odpowiadają Twojej sytuacji, bez wahania zgłoś sprawę na policję! Pamiętaj, że pomagasz w ten sposób nie tylko sobie, ale także potencjalnym przyszłym ofiarom – większość stalkerów po pewnym czasie zmienia obiekt zainteresowania i powtarza proceder nękania, skupiając się na kolejnej osobie.

Wiesz, już czym jest stalking. Dowiedz się również jak uniknąć stalkingu!:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (191 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...