Czym jest psychologia pozytywna?

Szukając drogi do szczęścia, warto mieć ze sobą kompas, czyli o tym, czym jest psychologia pozytywna

Psychologia pozytywna to nurt, który zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, skoro powstał on po to, aby naukowo weryfikować czynniki, które sprzyjają zwiększaniu satysfakcji życiowej. Nadużywane często słowo „szczęście” może się wielu osobom kojarzyć ze sztucznym amerykańskim uśmiechaniem się na pokaz. Warto więc wiedzieć, że w psychologii pozytywnej nie chodzi o udawanie ani też o dążenie do stanu nieustannej, wyolbrzymionej ekscytacji, lecz o poznanie sposobów, dzięki którym można stopniowo poprawiać swoje życie i satysfakcję z niego, o rozwijanie swoich mocnych stron, co pomaga aktywnie radzić sobie z przeciwnościami, a także o zmianę dotychczasowych nawyków i przekonań, tak aby patrzeć na życie i otaczającą nas rzeczywistość z ciekawością i uwagą.

Czym jest psychologia pozytywna

Być może dla niektórych celem wartym zachodu wcale nie będzie nieustanne uśmiechanie się, ale raczej poczucie wewnętrznego spokoju. Niektórzy odnajdą najważniejsze wartości w bliskich związkach, a inni będą czerpać satysfakcję z dobrze wypełnionych obowiązków domowych i zawodowych. Dobrostan życiowy można osiągać różnymi drogami, a idąc każdą z nich, warto znać te sposoby, które są wiarygodne.

Wiele osób kojarzy „psychologię pozytywną” z tzw. „pozytywnym myśleniem”, które obecnie  funkcjonuje często w tak karykaturalnych postaciach, że mogą nas one rozśmieszyć albo wręcz zdenerwować oderwaniem od rzeczywistości. Nierzadko kojarzą się nam z naiwnymi bajkami, w które może przyjemnie jest wierzyć, ale niestety nie wprowadzą w naszym życiu żadnej realnej zmiany. Psychologia pozytywna natomiast to dawka solidnej wiedzy popartej naukowymi dowodami, którą możemy wykorzystywać jako dobry kompas podczas naszej drogi. Wdrażanie zmian nie zawsze jest łatwym zadaniem. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy je sobie ułatwić, korzystając ze sprawdzonych narzędzi.

Autor:

Iwona Kucharewicz, autorka książki „Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce”, Samo Sedno, Warszawa 2015

psychologia pozytywna 3

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...