Czym jest parkiet dwuwarstwowy?

Drewniana podłoga to synonim piękna, trwałości i naturalności. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju posadzki coraz częściej goszczą we wnętrzach polskich domów i mieszkań. Popularność drewna jako materiału wykończeniowego jest też w sporej mierze efektem szerokiej dostępności różnego rodzaju rozwiązań, w których naturalne drewno jest podstawowym materiałem.

Są to między innymi podłogi lite, parkiety z deszczułek tradycyjnych czy parkiety ułożone z desek warstwowych. O ostatnim ze wspomnianych typów podłóg chcielibyśmy dziś powiedzieć nieco więcej, ponieważ jest to rozwiązanie, które cechuje się wieloma unikalnymi właściwościami. Informacji na temat parkietów dwuwarstwowych udzielili nam specjaliści marki Kaczkan, polskiego producenta podłóg drewnianych ze szlachetnej dębiny. Zapraszamy do lektury!

Deski dwuwarstwowe – charakterystyka

Dwuwarstwowe deski podłogowe to innowacyjne rozwiązanie, które skutecznie łączy najlepsze cechy parkietów tradycyjnych oraz podłóg z litego drewna, a jednocześnie jest czymś więcej niż tylko prostą hybrydą wspomnianych rozwiązań. Najogólniej rzecz biorąc jest to deska parkietowa, składająca się z 2 warstw litego drewna różnego gatunku. Z reguły warstwa wierzchnia (tzw. warstwa użytkowa) to gatunek szlachetny, natomiast warstwa dolna (tzw. warstwa przeciwprężna) zwykle jest produkowana z gatunków liściastych. Grubość poszczególnych warstw jest różna w zależności od producenta, co przekłada się na parametry techniczne i ogólna jakość desek dwuwarstwowych.

Przykładowo deski warstwowe Kaczkan powstają przez sklejenie warstwy szlachetnej, polskiej dębiny o grubości od 4 do 6 milimetrów z wysokiej jakości podkładem iglastym (w postaci lameli) lub liściastym (w tym przypadku jest to sklejka). Po sklejeniu każda powstała w ten sposób deska jest pokrywana kilkoma warstwami lakierów lub olejów, a następnie utwardzana promieniami UV. Taka technologia produkcji znacząco zwiększa wytrzymałość mechaniczną powierzchni desek dwuwarstwowych Kaczkan w porównaniu do wykończeń stosowanych tradycyjnie. To jednak nie jedyna unikalna właściwość desek warstwowych polskiego producenta.

Zalety parkietów dwuwarstwowych Kaczkan

Z uwagi na specyfikę wykończenia parkiet dwuwarstwowy Kaczkan cechuje się także ogromną łatwością i szybkością montażu, a co najważniejsze, może być użytkowany natychmiast po ułożeniu. Wykończenie i zabezpieczenie powierzchni poszczególnych elementów parkietu przez producenta przekłada się też na zauważalne zmniejszenie kosztów oraz nakładów pracy związanych z wykończeniem mieszkania lub domu. Nie ma potrzeby zatrudniać ekipy lakierników, nie trzeba dodatkowo przygotowywać podłogi ani zabezpieczać powierzchni ułożonego parkietu, nie trzeba również przez wiele kolejnych dni wietrzyć pomieszczeń po lakierowaniu czy olejowaniu.

Dzięki zastosowaniu grubej warstwy użytkowej drewna w parkietach warstwowych Kaczkan możliwe jest ich kilkukrotne odnowienie przy wykorzystaniu tych samych metod, co w przypadku parkietów tradycyjnych (np. cyklinowaniem). Największą jednak zaletą parkietów produkowanych przez markę Kaczkan jest fakt, iż można je bez obawy układać na ogrzewaniu podłogowym. Jest to możliwe dzięki temu, że deszczułki są znacznie cieńsze niż te używane tradycyjnie, rewelacyjnie przepuszczają ciepło, a ponadto nie pracują z taką intensywnością, jak zwykły parkiet.

Do jakich pomieszczeń wybrać parkiet dwuwarstwowy?

Parkiety z desek warstwowych dobrze sprawdzają się nie tylko tam, gdzie chcemy mieć ogrzewanie podłogowe. Według ekspertów marki Kaczkan to także doskonałe rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, ale jedynie pod warunkiem wykonania wierzchniej warstwy deski z twardego gatunku drewna, jak np. dąb. Musi ona być również zabezpieczona wielowarstwowym, fabrycznie utwardzonym lakierem – olejem.

Trzeba pamiętać, że do intensywnej eksploatacji najlepiej zastosować olej o wzmocnionej odporności, utwardzany promieniami UV. W razie potrzeby, np. gdy wystąpią rysy, łatwo go zregenerować za pomocą dedykowanych preparatów. Nie da się tego osiągnąć w przypadku powłoki lakierniczej, która w przypadku porysowania musi przejść gruntowną naprawę, co jest czasochłonne i kosztowne.

Warstwowe deski parkietowe mogą też być swobodnie układane w kuchni, choć w tym przypadku należy pamiętać o dobraniu desek właściwie zabezpieczonych przed wilgocią czy zalaniem. Silnie nasłonecznione pomieszczenia, jak np. salony czy pokoje dzienne, to kolejne miejsca, w których podłoga z desek warstwowych sprawdzi się bardzo dobrze. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni parkietu za pomocą lakieru chroniącego przed negatywnym wpływem promieni UV – wszystkie podłogi marki Kaczkan posiadają już tego rodzaju zabezpieczenie, dzięki czemu nie zmieniają odcienia ani nie żółkną.

Parkiet dwuwarstwowy to, jak widać, niezwykle uniwersalny rodzaj podłogi, który z powodzeniem może być stosowany do wykańczania wnętrz o niemal dowolnym przeznaczeniu i w praktycznie dowolnym stylu. Tak samo świetnie prezentuje się w zimnych, nowoczesnych stylizacjach skandynawskich, jak i w ciepłych, przytulnych aranżacjach rustykalnych.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Anna  25 czerwca 2019 13:58

    Parkiety mi się podobają i nawet zastanawiałam sie nad położeniem takiej podłogi w swoim domu, zrezygnowałam jednak jak przekalkulowałam sobie wszystkie za i przeciw. Mam ogrzewanie podłogowe i na takie ogrzewanie o wiele lepiej nadają się panele czy też płytki. Poza tym parkiet i deska same w sobie są delikatne i trzeba o nie dbać. Dochodzi również wysoka cena. Mam już położone u siebie panele oraz uważam, ze wygladają bardzo ładnie. Mają wzór synchroniczny ta więc trudno jest je odrożnić od naturalnego drewna 🙂

    Odpowiedz
  2. daria  27 sierpnia 2019 23:18

    Wybrałam mozaikę parkietową i nie żałuję, układał mi ją wieloletni fachowiec z Parkietlux dzięki czemu wszystko jest równiutko i prezentuje się okazale. Mistrz parkieciarstwa wie co robi, efekt końcowy przerósł moje oczekiwania

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany