Czym jest paperclipping w relacji?

Tematowi toksycznych relacji poświęca się coraz więcej czasu. Wiele z nich niesie ze sobą duże ryzyko i prowadzi do opłakanych skutków. Jednym z nich jest właśnie paperclipping. To świadoma forma manipulacji, która przywiązuje do siebie drugą stronę. Dziś sprawdzamy na czym polega sztuka uwodzenia paperclipping w relacji romantycznej.

Spis treści:

zaniepokojona kobieta odbiera telefon

Paperclipping w relacji może prowadzić do spadku zaufania/Fot. benzoix, Freepik

Skąd wzięło się określenie paperclipping?

Inspiracją do powstania terminu paperclipping była postać wesołego  obrazkowego spinacza z oczami, który pojawiał się kiedyś w programie Mirosoft Word. Miał on za zadanie podpowiadać użytkownikom pomocne rozwiązania. Ta kultowa postać wyskakiwał na pulpicie w najmniej oczekiwanym momencie, a potem się ulatniał i nigdy nie było do końca wiadomo kiedy zdecyduje się zmaterializować. Osoba stosująca manipulację paperclipping podobnie jak obrazkowy spinacz – pojawia się i znika. W odróżnieniu od tej fikcyjnej postaci z komputera pozostawia po sobie spory niedosyt i niesmak, by z czasem znów przypomnieć o swoim istnieniu.

O innym typie toksycznej relacji możesz przeczytać w tym artykule:

Co to jest paperclipping?                  

Toksyczna sztuka uwodzenia i jednocześnie niebezpieczny trend w randkowaniu nazwana paperclipping polega na iluzorycznym zainteresowaniu drugą stroną i grania na jej emocjach. Niczym za sprawą niewidzialnego spinacza manipulator przywiązuje do siebie drugą osobę wprowadzając ją w stan pewnego rodzaju uzależnienia. Jak? Otóż pozornie podtrzymuje relację dla potrzeb karmienia tym faktem własnego ego, jednak jeśli nie ma ochoty na kontakt zwyczajnie się „ulatnia”. Nie ma tu znaczenia czy owa adoracja ma miejsce twarzą w twarz z „ofiarą” manipulatora czy za odbywa się za pomocą popularnych komunikatorów lub mediów społecznościowych. Takie nieprzewidywalne, urywane kontakty, oczekiwanie na nie i rozczarowanie jeśli ich nie ma, by finalnie przeżyć ekscytację jeśli nagle się odnowią prowadzi do chorego przywiązania ofiary do swojego dręczyciela. To dość przedmiotowe traktowanie drugiej strony karmiąc przy tym swoje ego i nie angażując się emocjonalnie w dana relację.

zakochana para młoda

Pojawianie się i znikanie manipulatora w życiu drugiej osoby świadczy o jego niedojrzałości emocjonalnej/ Fot. Freepik

Kim jest osoba stosująca paperclipping?

Osoba stosująca paperclipping w relacji to zwykle jednostka, która lubi karmić się cierpieniem drugiej osoby. Pokazując jej zainteresowanie, a potem nagle je odcinając mają świadomość co dzieje się z emocjami ich „ofiary”, jednak właśnie to jest ich naczelnym celem. Papercliperzy zatem to osoby niedojrzałe emocjonalnie, które podświadomie boją się odrzucenia. Z tego względu sami wycofują się w relacji nieśmiało przypominając o swoim istnienie lakoniczymi wiadomościami.

Jednostronna relacja w związku zdarza się wielu osobom. Jak ją rozpoznać? Sprawdź tutaj:

Paperclipping w relacji – jakie może mieć skutki?

Paperclipping w relacji romantycznej może tyczy się zarówno osób, które dopiero co poznały obiekt swoich westchnień, jak i byłych partnerów. Jeśli znajomość dopiero kiełkuje manipulacja paperclipping może szczególnie mocno uderzyć w osoby wrażliwe. Zainteresowanie drugiej stroną i nieoczekiwane urwanie kontaktu, by powrócić do niego dopiero za kilka dni może także podkopać pewność sobie osób, w które paperclipping jest wymierzony. Można więc śmiało powiedzieć, że to dość okrutna praktyka randkowa. Prowadzi bowiem do uzależnienia i nieustannego rozmyślania o drugiej stronie, co może działać bardzo wyniszczająco. Taki emocjonalny rollercoaster jaki funduje manipulator bawiąc się swoją ofiarą może spowodować, że osoba manipulowana z czasem trafi zaufanie do nowo poznanych osób.

dziewczyna ze smartfonem

Paperclipping to częste zjawisko na mediach społecznościowych/ Fot. Freepik

Jak uniknąć paperclippingu?

Sposób na pozbycie się „natręta” stosującego tą formę manipulacji jest prosty. Jeśli relacja i tak nie rokuje najlepiej nie odpowiadać na jego wiadomości i zerwać kontakt. Inną opcją jest zapytanie wprost czego druga stronu oczekuje i do czego zmierza. Jeśli manipulator będzie migał się z odpowiedzią lub ponownie zerwie kontakt odpowiedź nasunie się sama.

Na jakie czerwone flagi zwrócić uwagę w związku? Listę znajdziesz w tekście poniżej:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 2,33 z 5)
loading... zapisuję głos...