Czym jest mood food, czyli jedzenie na poprawę nastroju

Po fast food, slow food i comfort food mamy do czynienia z kolejnym terminem, który coraz częściej pojawia się w świadomości osób, dla których to co jedzą ma znaczenie. Mood food, bo o nim mowa to koncepcja, która udowadnia, że spożywanie konkretnych rodzajów pokarmów może znacząco wpływać na poprawę nastroju. I wcale nie chodzi tutaj o popularne i wysoko niezdrowe „zapychacze”, które gwarantują ten efekt tylko na krótką chwilę.

Spis treści:

zdrowa żywność na stole

Mood food to takie pokarmy, które dobroczynnie wpływają na nastrój/Fot. Freepik

Co to jest mood food?

Pojęcie mood food powstało po to, aby móc zaliczyć do niego grupę tych pokarmów, których spożywanie może korzystnie wpływać na psychikę. Rolą jedzenia jest oprócz dostarczania organizmowi cennych składników odżywczych także regulacja emocji. Wiele z produktów nie tylko pozwala pozbyć się oznak chronicznego zmęczenia i znużenia, ale także pomaga  zredukować napięcia i stres, a nawet przeciwdziałać stanom depresyjnym. Tworząc menu na ich bazie możemy zatem znacząco wpłynąć na nasz stan ducha.

Czym różni się mood food od comfort food?

Mood food to menu skomponowane tak, aby skutecznie przeciwdziałać depresji i spadkom energii do działania. Innymi słowy to dieta dla poprawy humoru jednak ta zdrowa, bazująca na wartościowych składnikach, które wpływają na układ nerwowy dając efekty pod postacią redukcji stresu i polepszenia nastroju. Bazuje ona więc na ściśle określonych składnikach, które wpływają na regulację poziomu serotoniny w organizmie czy dostarczają cennych soli mineralnych podnoszących siły witalne. Z kolei comfort food to trend, którzy pokochały osoby sentymentalne i takie, które są przyzwyczajone do danego rodzaju jedzenia po które sięgają pod wpływam napięcia emocjonalnego. Mogą to być więc smaki z dzieciństwa, które pozwalają poczuć się bezpiecznie i błogo pozwalając dając uczucie wyciszenia i uspokoić skołatanych nerwów. Może to być np. ciasto drożdżowe babci, naleśniki z jagodami, placki ziemniaczane czy makaron z serem białym i cukrem. Comfort food to ten rodzaj pokarmu, który kojarzymy z jakimś wyjątkowym, miłym dla nas czasem, do którego lubimy wracać.

naleśniki z kremem orzechowym

Mood food nie ma zbyt wiele wspólnego z comfort food, choć oba rodzaje poprawiają nastrój/ Fot. Freepik

Jakie produkty należą do mood food?

Jak wiadomo kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dobrze zbilansowana dieta. Szukasz zdrowych „dopalaczy”, które dodadzą Ci przysłowiowego „kopa” do działania i poprawią nastrój redukując stres ? Sięgnij zatem po poniższe produkty włączając je do swojej codziennej diety, a szybko zobaczysz efekty.

Migdały – mają w swoim składzie cynk i selen, które są niezwykle ważne dla dobrej kondycji mózgu. Do tego zawierają sporo trypotofanu przez co poprawiają samopoczucie i przeciwdziałają apatii i zmianom nastroju.

Szpinak – zawiera witaminy z grupy B, które wpływają na samopoczucie oraz magnez, którego niedobory mogą powodować stany napięcia.

Banany – owoce te skutecznie uzupełniają poziom dopaminy, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jej niedobory w organizmie mogą przejawiać się brakiem energii do działania i brakiem motywacji.

Cytrusy, pomidor, papryka – są cennym źródłem witaminy C. Oprócz tego, że podnosi ona odporność organizmu i usuwa z niego szkodliwe toksyny to przyczynia się także do łagodzenia stresu.

Ryby morskie – jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych dzięki czemu skutecznie zwiększa poziom serotoniny we krwi. Dzięki temu niweluje oznaki zmęczenia oraz pomaga zredukować stres. Niedobór serotoniny w organizmie może objawiać się pogorszeniem nastroju, stanami depresyjnymi i lękowymi, a także problemami z zasypianiem. Do tego zawierają one kwasy omega-3, białko i witaminę D.

Kiszona kapusta – to naturalny prebiotyk, który doskonale działa na mikroflorę jelitową usuwając z niej toksyczne związki. Jak wiadomo nie od dzisiaj zdrowe jelita to lepsze samopoczucie, więc warto je włączyć do swego jadłospisu.

Płatki owsiane – zawierają sporą dawkę żelaza, a do tego są źródeł węglowodanów złożonych, zatem podnoszą poziom energii.

truskawki jako przykład mood food

Mood food pozwala pozwala pozbyć się oznak chronicznego zmęczenia i znużenia /Fot. Freepik

Przeczytajcie także o tym, po jakie rodzaje herbat sięgnąć, gdy dopada Was obniżenie nastroju:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...