Czym grozi niedobór witaminy B12?

Nerwowość, zmęczenie, problemy z koncentracją – to tylko niektóre objawy wynikające z niedoboru witaminy B12. Kiedy przez długi czas nie zapewniamy organizmowi regularnej dostawy kobalaminy, może nieść to za sobą poważne skutki zdrowotne. Sprawdź koniecznie, jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12. 

Czym grozi niedobór witaminy B12?

Witamina B12 – na co pomaga?

Prawidłowe stężenie witaminy B12 wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Poznaj jej najważniejsze właściwości:

 • wspomaga układ nerwowy;
 • dba o zdrowe jelita; 
 • chroni wzrok;
 • wpływa na nastrój;
 • sprzyja koncentracji i poprawia pamięć;
 • kontroluje apetyt;
 • sprzyja równowadze psychicznej.

Co ciekawe, obecnie przeprowadzane są badania, czy witamina B12 może chronić przed licznymi chorobami neurodegeneracyjnymi takimi jak np. choroba Parkinsona czy stwardnienie zanikowe boczne. Na ten moment wiadomo, że kobalamina wspomaga leczenie chorób umysłowych i niektórych chorób nowotworowych, a także AIDS i artretyzmu. 

W czym jest witamina B12? 

Najbogatszym źródłem kobalaminy są produkty pochodzenia zwierzęcego, szczególnie:

 • mięso i jego przetwory (zwłaszcza wątroba wołowa);
 • ośmiornice i kałamarnice;
 • ryby;
 • nabiał;
 • jaja;
 • drożdże spożywcze.

Niestety na próżno szukać kobalaminy w produktach roślinnych. Zdarza się jednak, że witamina B12 dodawana jest do takich produktów jak mleko roślinne, płatki śniadaniowe, batony energetyczne czy różne produkty sojowe. Przy czym ilość witaminy zawartej w tych produktach nie zapewnia odpowiedniego dziennego spożycia. Z tego względu warto sięgnąć po suplement diety, który zaopatrzy organizm w prawidłową ilość „czerwonej witaminy” – najlepiej sprawdzi się witamina B12 w aktywnej formie. 

Objawy niedoboru witaminy B12

Problem z niedostatkiem witaminy B12 najczęściej ujawnia się dopiero po kilku latach. Dlaczego tak się dzieje? Nadmiar kobalaminy odkładany jest w mięśniach i wątrobie, dlatego początkowo organizm nie daje objawów awitaminozy (choroba wynikająca z długotrwałego niedoboru jednej lub więcej witamin w organizmie). 

Do wczesnych symptomów niedoboru kobalaminy zalicza się: ogólne osłabienie, częste infekcje, zmęczenie, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zaburzenia trawienia i zaburzenia miesiączkowania, a także drętwienie kończyn. Poważniejsze dolegliwości, jakie może powodować niedostateczna ilość witaminy B12 w organizmie to: 

 • zaburzenia układu krwionośnego – niedokrwistość złośliwa i megaloblastyczna;
 • nieprawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego – kłopoty ze wzrokiem, drętwość kończyn, niepewny chód;
 • zmiany zwyrodnieniowe błony śluzowej żołądka i zaburzenie wchłaniania; 
 • zaburzenia świadomości, stany depresyjne i nawet urojenia przypominające schizofrenię.

Kto w szczególności narażony jest na niedobory witaminy B12?

Na niski poziom kobalaminy szczególnie narażone są osoby starsze. Wynika to z faktu, że po 50 roku życia dochodzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego w żołądku niezbędnego do wchłaniania witaminy B12. Z kolei u młodych osób kiepskie wchłanianie kobalaminy może być spowodowane niedoborem żelaza lub chorobami jelit. 

Co istotne, niektóre farmaceutyki wpływają na nieodpowiedni poziom czerwonej witaminy. Wyróżniamy tutaj preparaty na refluks czy zgagę oraz metforminę, która stosowana jest w leczeniu cukrzycy. 

Dieta pozbawiona źródeł witaminy B12 skutecznie przyczynia się do jej niedoboru. Osoby rezygnujące z jedzenia produktów odzwierzęcych powinny pamiętać o codziennej suplementacji kobalaminy. 

Cena witaminy B12 może być różna, ale warto pamiętać, że wysoka cena preparatu wiąże się z jego wysoką jakością, szeregiem przeprowadzonych badań i najlepszą biodostępnością. 

Czy diety roślinne to przyszłość? To warzywa i owoce są najważniejsze w naszej diecie!

Czy diety roślinne to przyszłość? To warzywa i owoce są najważniejsze w naszej diecie!

Po pojawieniu się nowej piramidy żywieniowej wzrosło znaczenie w naszej diecie spożywanie warzyw i owoców i stały się najważniejszymi dla produktami. Zastąpiły produkty zbożowe, które wcześniej znajdowały się na pierwszym miejscu.  Biorąc pod uwagę to,

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  1 czerwca 2022 21:55

  Dobrze wiedzieć.

  Odpowiedz
 2. janka1312  1 czerwca 2022 22:02

  muszę zacząć stosować

  Odpowiedz
 3. Magdalena  1 lipca 2022 16:57

  Ja jem dużo jajek więc chyba nie mam niedoboru tej witaminy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany