Czy zmniejszanie żołądka jest skutecznym sposobem walki z nadwagą?

Sytuacje, w których redukcja kilogramów to nie nasza preferencja estetyczna, a niezbędne działania dla naszego zdrowia, mogą wymagać pomocy chirurgicznej. Ten artykuł przedstawia problemy z nadwagą i możliwe leczenie w szerszym kontekście.

Operacja zmniejszania żołądka

Kiedy zaczyna się choroba 

W Polsce 2% populacji ma BMI powyżej 30, w takiej sytuacji diagnozuje się chorobę – otyłość. Chorzy trafiają do specjalisty i najczęściej nie zdają sobie, co jest ich problemem. Najczęściej konsultują się w sprawie innych schorzeń – nadciśnienia, cukrzycy, problemów hormonalnych, ale nie otyłości. Polacy bardzo mało używają słowa „otyłość”, najczęściej mówimy o nadwadze, czyli o zupełnie innej diagnozie. Jest to słowo przyjemniejsze dla naszego ucha, ale dotyczy BMI w granicach 25-30. Tymczasem sytuacja jest poważna, otyłość skraca życie o 8-20 lat oraz wiąże się z pogorszeniem jakości życia. Pacjenci stają się wykluczeni z wielu codziennych aktywności. W zastraszającym tempie rośnie otyłość dzieci, które pokazuje, jak mała jest wiedza o odżywianiu. Dorośli chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, ale niestety nie ucząc dziecka, czy nastolatka prawidłowego żywienia, zapewniają mu problemy zdrowotne w przyszłości.

Odchudzanie, które nie działa

Jeżeli lekarz zdiagnozuje otyłość, oczywiście pierwszym i podstawowym sposobem leczenia jest odchudzanie. Problemem jest to, że odchudzanie nie działa. Najczęściej chorzy odchudzają się na własną rękę i niejednokrotnie są psychicznie wyczerpani tym procesem. Organizm bardzo się buntuje przeciwko złym dietom odchudzającym i paradoksalnie zaczyna magazynować tkankę tłuszczową. Wielu chorych doświadcza efektu jo-jo, który niejednokrotnie pogarsza ich wyjściowy stan. Jeżeli dodatkowo dochodzą problemy z cukrzycą, gospodarką hormonalną, psychiczne, psychologiczne staje się to proces niezwykle frustrujący i nieskuteczny.

Czy operacyjne zmniejszenie żołądka jest rozwiązaniem?

Operacje bariatryczne, czyli takie stosowane w leczeniu otyłości są niezwykle skuteczne, ale należy sobie uświadomić, że jest to jeden z wielu elementów procesu leczenia. Przykładowo, zabieg rękawowej resekcji żołądka w KCM Clinic nie zwalnia pacjenta z diety i zmiany stylu życia. Pozwala natomiast na szybką utratę masy w pierwszym miesiącu po operacji i utrzymanie się efektów odchudzania przez lata po operacji. Po operacji chudnie 70-80% pacjentów. Nie ma drugiej takiej skutecznej metody.

Zmniejszanie żołądka 

Proces leczenia otyłości

Uświadomienie sobie, że jest to choroba, pomaga pacjentom szukać pomocy specjalistów. Bardzo istotne jest poznanie swojej choroby i znalezienie grupy osób, które zmagają się z podobnym problemem. W Polsce opieka dietetyka i psychologa nie jest obowiązkowa, ale jest wskazana. Lekarza potwierdzają, że jest to niezbędne wsparcie, które przekłada się na rezultaty leczenia. Sama operacja nie jest długa i proces rekonwalescencji trwa kilka dni, ale praca z dietą i nad nawykami żywieniowymi, zaczyna się nawet pół roku przed operacją.

Niektórzy specjaliści zalecają pacjentom przejście na dietę, która będzie wymagana „po” operacji, przed operacją i wytrwanie w niej określoną ilość czasu. W sytuacji, w której pacjent nie radzi sobie z nowym żywieniem, odradza się wykonywanie zabiegu. Standardowym wymogiem jest schudnięcie do operacji 1-2 kilogramów.

Problemem jest również znalezienie dobrego szpitala, który podejmuje się wykonywania takich zabiegów. W Polsce jest ich ciągle mało, pacjenci długo czekają na termin, mimo iż są to zabiegi prywatne. KCM Clinic to jeden ze szpitali, który zatrudnia lekarzy doświadczonych w tego typu zabiegach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (34 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...