Czy zapisać dziecko do przedszkola?
Zapisać dziecko do przedszkola czy też nie? – to wciąż pytanie, które zadaje sobie większość rodziców. Pytanie to powinno mieć jednak wyłącznie charakter retoryczny, przede wszystkim z uwagi na fakt, jak korzystny wpływ na rozwój dziecka ma właśnie przebywanie z rówieśnikami w przedszkolu. Szczególnie, iż dziecko, może zostać zapisane do przedszkola już w wieku 3 lat.
Dziecko, od momentu narodzin, przebywa głównie w domu pod opieką mamy, co pozwala zbudować bardzo silne relacje pomiędzy mamą a dzieckiem. Kontakt dziecka z jego rówieśnikami jest jednak przez ten okres dość znikomy. To właśnie przedszkole jest pierwszym miejscem, gdzie dziecko ma szansę regularnie i przez dłuższy okres czasu przebywać z osobami w jego wieku. Co więcej, jak tłumaczy ekspert z MamaZone.pl: Okres przed szkołą jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. To wtedy uczy się ono, jak prawidłowo funkcjonować w grupie, wtedy również przyswaja wiedzę, która przyda się nie tylko w przedszkolu, ale i w dalszym życiu dziecka.
Rozwój poprzez zabawę
Okres pomiędzy 1. a 5. rokiem życia to czas, kiedy dziecko najszybciej się rozwija. Wtedy też dziecko pokazuje swoje predyspozycje co do konkretnych zdolności i umiejętności. Przedszkola, z racji licznych zajęć dodatkowych, umożliwiają dziecku korzystanie z typu zajęć, które w jakiś sposób je interesują. Ważne, aby rodzice zwrócili na ten aspekt uwagę i pomogli dziecku w określeniu tego, co jest pasją dziecka.
Należy podkreślić, iż pobyt w przedszkolu umożliwia rozwój zróżnicowanych umiejętności. Dziecko, poprzez zabawę, bierze udział w specjalistycznych zajęciach, gdzie poznaje podstawowe zagadnienia z zakresu języków, matematyki czy przyrody. Ponadto, rozwija swoje zdolności ruchowe poprzez uczestnictwo w zajęciach sportowych. Dzięki temu, dziecko skutecznie rozwija swoje zdolności zarówno intelektualne, jak i fizyczne.
Interakcja społeczna
Poprzez kontakt dziecka ze swoimi rówieśnikami w przedszkolu, uczy się ono reguł życia społecznego, w tym m.in. samodzielności, tolerancji czy też asertywności. Szczególnie istotna jest tu nauka umiejętności odmawiania w sposób nieobrażający i niekrzywdzący drugiej osoby. Umożliwia to również fakt, iż dzieci mają łatwość w opowiadaniu o swoich emocjach i przeżyciach. Dlatego też, interakcja z kolegami i koleżankami uczy je zarówno wyrażania tego, co czują, jak i okazywania empatii innym.
Rozwój emocjonalny
Przebywanie dziecka w przedszkolu wpływa korzystnie również na jego sferę emocjonalną. Dziecko nabywa pewności siebie, co przygotowuje je do pójścia do szkoły. Dzięki doświadczeniom społecznym zdobytym w przedszkolu, nie boją się innych dzieci, chętniej z nimi rozmawiają i nawiązują nowe znajomości. Łatwiej przychodzi im również współdziałanie w grupie. Ponadto, dzieci, które uczęszczały do przedszkola, lepiej radzą sobie z problemami. Przedszkole uczy bowiem dzieci samodzielności oraz umiejętności przełamywania lęku i własnej nieśmiałość.
Kreowanie wyobraźni
Należy także zaznaczyć, iż dziecko uczęszczające do przedszkola rozwija swoją wyobraźnie poprzez zabawę. Poznaje nowe rodzaje gier, wierszyki, piosenki czy też uczy się tworzenia plastycznych prac, co korzystnie wpływa na jego kreatywność. Dziecko zapoznaje się także z tradycjami charakterystycznymi dla danej kultury.
Aspekt prozdrowotny
Ważny jest również fakt, iż dziecko, poprzez kontakt z innymi dziećmi, nabywa odporność, tak istotną w kontekście jego prawidłowego rozwoju. Na początku uczęszczania do danej grupy, dziecko może częściej chorować. Jest to jednak okres przejściowy i po około roku, sytuacja ta się normalizuje.