Czy zaburzenia hormonalne wpływają na kondycję oczu?
Hormony zawiadują funkcjonowaniem naszego organizmu – dotyczy to układów wewnętrznych i kondycji narządów, których praca regulowana jest przez wydzielanie określonych substancji hormonalnych. Zaburzenia gospodarki hormonalnej, które mogą mieć wiele różnych przyczyn, wpływają również na kondycję oczu i wzrok. Ten związek nie jest oczywisty, ale warto wiedzieć na ten temat więcej, choćby dlatego, by móc w porę przeciwdziałać skutkom niewłaściwej produkcji hormonów, mającej niekorzystny wpływ narządu wzroku.*
Czym są hormony i jaką funkcję pełnią w organizmie?
Hormony to substancje produkowane przez takie narządy wewnętrzne jak jajniki i jądra, nadnercza, szyszynka, przysadka mózgowa, grasica, trzustka, tarczyca i przytarczyce oraz podwzgórze. Hormony pełnią w organizmie rolę przekaźników informacji i „zawiadują” pracą (są niezbędne dla prawidłowej pracy) poszczególnych układów wewnętrznych i narządów, a także, jak na przykład hormon wzrostu produkowany przez przysadkę, funkcjonowaniem całego organizmu. Mają wpływ na płodność, libido i nastrój, stan włosów, skóry i paznokci, metabolizm, odporność oraz cechy płciowe. Prawidłowa produkcja niektórych hormonów warunkuje również odpowiednią kondycję narządu wzroku – chodzi głównie o prawidłowy poziom nawilżenia gałki ocznej.
Najczęstsze powody zaburzeń hormonalnych
Jest wiele możliwych przyczyn zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Do najczęstszych należą uwarunkowania genetyczne, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe oraz przyjmowanie niektórych leków. Nieprawidłowości w produkcji hormonów mogą także być spowodowane stresem, niewłaściwą dietą i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Zmiany hormonalne i wahania poziomu hormonów występują również w sposób naturalny w czasie dojrzewania, ciąży i menopauzy u kobiet oraz andropauzy u mężczyzn.
W zależności od rodzaju hormonów, których produkcja jest zaburzona, obserwuje się różnego typu objawy. Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej mogą powodować zmiany w wyglądzie (gwałtowne chudnięcie lub przybieranie na wadze, nadmierne owłosienie u kobiet) i zachowaniu, a także przyczyniać się do nadciśnienia czy chorób sercowo-naczyniowych, a także pogorszenia się wzroku.
Jak zaburzona gospodarka hormonalna wpływa na wzrok i jak przeciwdziałać tego skutkom?
Zaburzenia hormonalne, które mają największy wpływ na wzrok, to problemy ze strony tarczycy, czyli jej nadczynność lub niedoczynność [1]. Zarówno nadmierne wydzielanie hormonów tarczycowych (tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), czyli nadczynność spowodowana np. chorobami autoimmunologicznymi), jak i niedoczynność tarczycy, np. przy chorobie Hashimoto, jest częstym powodem występowania zespołu suchego oka [2]. Bezpośrednią przyczyną jest obrzęk wokół oczu, co sprawia, że powieki nie domykają się i film łzowy mający za zadanie nawilżać powierzchnię oka wyparowuje. Przy nadczynności tarczycy występuje natomiast wytrzeszcz oczu (orbitopatia tarczycowa), który również sprzyja szybszemu wysychaniu ich powierzchni. Zespół suchego oka jest częstą przypadłością również przy zmianach hormonalnych w czasie menopauzy [3]. Objawy wskazujące na suchość oczu to pieczenie i łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, uczucie ciała obcego w oku, zmęczenie oraz zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek. Symptomy te to sygnał, że należy zgłosić się do okulisty. Przy problemach z suchością oczu na tle zaburzeń hormonalnych lekarz może zalecić leczenie przyczynowe, ważne jest jednak także leczenie objawów. Najczęściej zalecane jest stosowanie nawilżających kropli do oczu. Dobrym wyborem są krople do oczu z kwasem hialuronowym, bez dodatku konserwantów: Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** lub Hyal-Drop Ultra 4S**. Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop®to leczenie objawów suchego oka. Produkt w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom. Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień.
Bibliografia:
- Joanna Karpińska 1 , Bożena Kryszałowicz 1 , Anna Błachowicz 1 , Edward Franek, Pierwotne, wtórne i jatrogenne zaburzenia czynności tarczycy, Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 1, 48–53.
- Aleksandra Opala, Dawid Wiącek, Iwona Grabska-Liberek,Zespół suchego oka– jak diagnozować i kiedy leczyć w gabinecie lekarza POZ, Problemy okulistyczne w POZ, LEKARZ POZ 1/2022.
- Poradnik Zespół Suchego Oka, https://www.wszo.pl/wp-content/uploads/2019/06/DrNowosielska_poradnik_Zespol_Suchego_Oka.pdf
- Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Artykuł sponsorowany