Czy wiesz kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Niepłodność dotyka z roku na rok coraz większa grupę par starających się o dziecko. Nie zawsze jednak problemy z zajściem w ciążę są wynikiem problemów zdrowotnych. Czasami jest to niewiedza dotycząca własnej fizjologii. A czy Ty wiesz, kiedy najlepiej zajść w ciążę? Jeśli nie – to przeczytaj!

kiedy najlepiej zajść w ciążę

W oparciu o raport grupy ARC Rynek i Opinia z września 2015 sprawdzono co Polki wiedzą na temat płodności. Niestety efekty badania nie świadczą o nas najlepiej. Aż co 3. kobieta nie wie w którym dniu cyklu najlepiej współżyć starając się o dziecko – wynika z badań. 

Przy trwającym 28 dni cyklu, optymalnym momentem, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę jest 14. dzień cyklu. Wówczas kobiecy organizm wchodzi w tzw. fazę owulacyjną. Cechuje się ona wzrostem poziomu hormonów potrzebnych do zajścia w ciążę – prolaktyny, FSH i LH. W jajniku, pod wpływem tych zmian hormonalnych dochodzi do pęknięcia dominującego pęcherzyka jajnikowego, z którego uwalnia się komórka jajowa gotowa do zapłonienia.

Jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na zdrowie prokreacyjne kobiety jest wiek. Z medycznego punktu widzenia w pierwszą ciążę najlepiej zajść około 25. roku życia. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na późne rodzicielstwo, jednak przeszkodzić w tym może przedwczesna menopauza. Zdaniem większości ankietowanych kobieta może wejść w etap przekwitania między 40. a 45. rokiem życia. A jedynie 1% kobiet ma świadomość od jakiego wieku faktycznie może wystąpić menopauza.

Co prawda średni wiek rozpoczęcia klimakterium u kobiety występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Natomiast menopauza może wystąpić znacznie wcześniej, nawet w wieku 30 lat, a wraz z nią zanikają zdolności rozrodcze. Warto o tym pamiętać, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej kobiet decyduje się na założenie rodziny po 30. roku życia. Niektóre zmiany w organizmie zachodzą szybciej niż zazwyczaj, co może stanąć na przeszkodzie w zajściu w ciążę – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii „Płodna Polka”

Aby nie dopuścić do pojawienia się problemów z zajściem w ciąże warto również wystrzegać się czynności, które negatywnie pływają na płodność i mogą ją osłabiać. Należą do nich stres, używki, brak ruchu, a także nieprawidłowa waga. Natomiast na poprawę zdrowia prokreacyjnego zaleca się przede wszystkim wyregulowanie gospodarki hormonalnej, prowadzenie regularnego trybu życia, aktywność fizyczną oraz stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B oraz witaminę E.

Gdy kobieta stawia na późne macierzyństwo przed podjęciem starań o dziecko powinna poddać się dokładnym badaniom, mającym na celu skontrolowanie jej płodności. W ramach kampanii „Płodna Polka” został stworzony zestaw specjalnie wybranych badań, które pozwalają zdiagnozować kobiecą płodność. Tzw. „Pakiet kobiecy” pozwala ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem potencjału rozrodczego.


[1] Raport został opracowany na podstawie badań grupy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian” we wrześniu 2015 r. Analizą objęto grupę 802 Polaków w wieku 15-55 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze polskich kobiet w wieku 15-55 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  20 października 2015 10:07

    Ja wiem.

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  20 października 2015 10:21

    Ja urodziłam pierwsze dziecko w w wieku 30 lat. Każdy mówił, że późno, ale w wieku 25 lat skończyłam studia i chciałam zdobyć jakąś pozycję na rynku pracy, która pozwoliłaby mi na zapewnienie chociaż minimalnych warunków finansowych mojemu dziecku. Teraz wiem, że dobrze zrobiłam. Ma z czego żyć i wiem,że w wieku 25 lat nie bylabym gotowa na dziecko i wszystkie nim związane poświęcenia. Z wiekiem dorosłam do macierzyństwa.

    Odpowiedz
  3. Żanett  20 października 2015 11:14

    Mnie się wydaje, że sprawa macierzyństwa, to sprawa bardzo indywidualna. Cóż z tego, że z medycznego punktu widzenia najlepszy okres dla kobiety na zajście w ciążę to około 25 lat, skoro są też inne czynniki, które mają ogromne znaczenie np. właśnie finansowe lub psychologiczne. Nie każda 25-latka jest gotowa na dziecko pod względem rozwoju emocjonalnego, podobnie jak nie każda 20-latka ma jeszcze, że tak napiszę, fiu bździu w głowie. Instynkt macierzyński, Kochane, to powinien być sygnał sugerujący, że kobieta jest gotowa na ciążę. To jest coś, co trudno opisać, ale wewnętrznie kobieta wie, o co w nim chodzi 🙂

    Odpowiedz
  4. bbo  20 października 2015 12:00

    Zestresowana 25-latka na pewno ma mniejsze szanse niż szczęśliwa i wiodąca spokojne życie 35-latka. Wiec ta granica jest raczej umowna. Życie różnie się układa.

    Odpowiedz
  5. luko  21 października 2015 09:08

    Ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  6. AnnaKwasniak  21 października 2015 11:02

    Ja bardzo młodo zaszłam w ciążę i nie żałuję, byłam gotowa. Teraz z synem doskonale się rozumiemy i nasza rodzina jest zgraną paczką. Najlepszy czas… każda kobieta wie kiedy nadchodzi 🙂

    Odpowiedz
  7. martus2833  21 października 2015 22:26

    W pierwszą ciążę zaszłam w wieku 28 lat, uważam że to dobry czas.

    Odpowiedz
  8. Patriszia  24 października 2015 13:16

    Wszystko jeszcze przede mną, ale wiem, że jeszcze nie czas na to.

    Odpowiedz
  9. Anita  26 października 2015 20:53

    ja na razie nie planuję 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany