Czy wiesz, ile kalorii wypijesz tego lata?

W upalne dni warto szczególnie zadbać o swoje zdrowie i nawodnienie. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów pozwoli nam zachować zdrowie i energię. Trzeba jednak pamiętać, że napoje – tak jak jedzenie – zawierają kalorie. Czy jesteśmy skazani na wodę? Nie! Możemy pozwolić sobie także na soki, napoje czy koktajle lodowe – latem naprawdę łatwo je spalić, gdyż wakacyjna aura stwarza nam idealne warunki do zabawy i ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Zarządzanie-kaloriami-latem-(1)

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie inicjatora kampanii Zarządzanie Kaloriami, Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, 95 % Polaków nie ma nawyku liczenia kalorii.[1] Co więcej – zupełnie zapominamy o kaloriach wypijanych, co latem, gdy spożywamy dużo płynów, szczególnie wymaga interwencji. Soki, napoje, koktajle lodowe również zawierają kalorie, które musimy uwzględnić w codziennej diecie. Niestety nie robi tego 81% Polaków. A warto, bo dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować ze spożywania ulubionych napojów w upalne dni. Jak to robić? Małymi krokami. Zaplanowanie w menu szklanki soku owocowego lub zimnego napoju, np. słodzonego słodzikiem, zamiast przekąski to dobry początek. Gdyby każdy z nas wziął sobie tę małą radę do serca, być może co trzeci badany nie borykałby się z nadwagą – mówi ekspert kampanii Zarzadzanie Kaloriami, prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz. Niestety planowanie posiłków też nie jest najmocniejszą stroną Polaków. Według badań Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, 66% Polaków rzadko albo wcale nie planuje posiłków, zwracając uwagę na poziom swojej aktywności fizycznej.

A liczenie kalorii, by dawało efekty, powinno być przede wszystkim regularne i iść w parze z aktywnością fizyczną. Ruch na świeżym powietrzu, w zielonym otoczeniu przynosi same korzyści. Nie tylko zwiększa wydolność organizmu, lecz także poprawia nasze samopoczucie. Warto zapamiętać, że ruch stanowi ważny element bilansu energetycznego, czyli stosunku energii pobranej z pożywienia do energii, jaką zużywa nasz organizm podczas przemiany materii, wytwarzania ciepła i aktywności fizycznej. Dbając o swoją letnią figurę musimy pamiętać nie tylko o zdrowej diecie, lecz także o adekwatnej do niej ilości ruchu. Latem przy odrobinie wyobraźni nawet w najbardziej zaludnionych miastach znajdziemy miejsca, które pozwolą nam praktykować ulubioną aktywność fizyczną, jak parki, ścieżki rowerowe czy sezonowe plaże. Jako lekarz z wieloletnim stażem wiem, że lato to dla wielu osób czas dietetycznych pokus. Jeśli nie chcemy wrócić z urlopu z nadprogramowym bagażem kilogramów, uważajmy na swoje ciało, bo nadwaga i otyłość nie mają wolnego. Jestem przekonana, że liczenie przyjmowanych kalorii i tym samym zwiększanie świadomości ile zjadamy, a ile zużywamy energii, może nas przed nimi uchronić – dodaje prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.

 

[1] Badanie zrealizowane przez TNS Polska w dniach 13 – 18 marca 2015 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 15 lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspieranych komputerowo (CAPI).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  6 lipca 2015 14:46

  Ojj nawet nie zdajemy sobie czasem sprawy, ile kalorii czai się z pozoru niewinnych produktach!

  Odpowiedz
 2. Kmakolagwa  6 lipca 2015 15:49

  Fajny artykuł. Warto wiedzieć co się pije.

  Odpowiedz
 3. Żanett  6 lipca 2015 17:24

  Szczerze mówiąc, czy to lato, czy też nie, nie piję żadnych napojów gazowanych. Drinków też nie pijam. Lubię wodę 🙂

  Odpowiedz
 4. scrabble  6 lipca 2015 18:05

  Na lato najlepsza jest woda z dodatkiem cytryny i listkiem świeżej mięty (która rośnie w doniczce na balkonie 😉 ).

  Odpowiedz
 5. Olejnik  6 lipca 2015 18:48

  Latem uwielbiam najbardziej pić wodę mineralną może być gazowana albo nie gazowana nie ma to dla mnie różnicy nie lubię za bardzo słodkiego picia .

  Odpowiedz
 6. lilka  6 lipca 2015 19:27

  Najepiej samemu zrobic sobie soki z owocow

  Odpowiedz
 7. bbo  6 lipca 2015 19:44

  Na pewno za dużo tych kalorii…

  Odpowiedz
 8. martucha180  6 lipca 2015 19:52

  Nie liczę kalorii…

  Odpowiedz
 9. martus2833  6 lipca 2015 22:34

  Ja piję tylko wodę niegazowaną i od czasu do czasu czerwone winko 🙂

  Odpowiedz
 10. luko  7 lipca 2015 13:53

  No to w końcu ile tych kalorii? Jakiś mały przykład by się przydał, choćby ile ma szklanka ice-tea albo lemoniady…

  Odpowiedz
 11. efffciaa  7 października 2016 14:45

  Mi osobiście najbardziej „wywala brzuch” po pepsi , coli innych gazowanych napojach , chociaż zgodnie z tym co pisze na opakowaniu mają niewiele więcej kalorii niż np soki owocowe…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany