Czy wiesz, ile cukru dziennie potrzebuje człowiek?
Spis treści:
Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, ile faktycznie cukru zjadamy i ile go potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to o tyle istotne, że zarówno nadmiar, jak i niedomiar cukru może nam zaszkodzić. Ile zatem cukru potrzebuje człowiek w ciągu dnia?
Ile cukru można jeść dziennie?
Specjaliści z zakresu żywienia opracowują cały czas normy na dzienne zapotrzebowanie organizmu na poszczególne substancje odżywcze. Normy takie zostały opracowane również dla cukru. Określone przez Instytut Żywności i Żywienia wskazania mówią o tym, że w diecie zdrowego, dorosłego człowieka węglowodany powinny dostarczać około 45-65% energii. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cukry proste nie powinny przekraczać 10% energii, a cukry dodane 5%. Szczegółowe wytyczne dotyczące zawartości cukru w diecie opisane zostały w artykule https://uczymyjakslodzic.pl/dzienne-zapotrzebowanie-na-cukry-ile-dla-kogo/.
Jakie produkty zawierają najwięcej cukru?
Żeby nie przekraczać norm cukru zalecanych w diecie, trzeba pamiętać o tym, że nie tylko słodycze zawierają cukry. Oczywiście są one na wysokich miejscach na listach najbardziej słodkich produktów. Jednak wśród produktów o wysokiej zawartości cukru wymienia się także: miód, syrop z agawy, syrop klonowy, płatki śniadaniowe (w szczególności smakowe np. z dodatkiem czekolady czy posypek cukrowych), batony musli, napoje słodzone, jogurty ze wsadem owocowym, przeciery owocowe i wody smakowe. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że w wielu produktach spożywczych cukry występują naturalnie. Chodzi tutaj przede wszystkim o owoce i warzywa, ale także i mleko.
Jak kontrolować spożycie cukru?
Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia potrzebna jest słodka równowaga. Jest to o tyle istotne, że jak to wyżej zostało wspomniane, zarówno niedobór, jak i nadmiar tej substancji, może powodować różnorodne problemy z naszym zdrowiem, szczególnie jeśli stany te utrzymują się bardzo długo. Dlatego też należy kontrolować to, ile cukrów spożywa się w ciągu dnia. Ale w jaki sposób to robić, skoro praktycznie wszędzie może być cukier w różnych ilościach?
Tutaj pomocne może okazać się czytanie etykiet. Na opakowaniu produktów spożywczych znajdują się tabele, w których umieszczone są informacje dotyczące zawartości poszczególnych składników odżywczych. W takich tabelach znajdują się też dane dotyczące zawartości węglowodanów, w tym cukrów prostych. Warto przy tym pamiętać, że producenci prezentując skład produktu, wymieniają poszczególne składniki w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Dlatego, jeżeli cukier jest na jednym z pierwszych miejsc, a nawet na pierwszym, warto poszukać innego produktu z tej samej grupy spożywczej, który będzie zawierał mniej węglowodanów.