Czy trądzik różowaty jest zaraźliwy?

Występujące na twarzy choroby skórne często nie tylko wpędzają nas w kompleksy, ale sprawiają także, że jesteśmy źle odbierani przez otoczenie. Obawy dotyczą głównie tego, czy mówimy tutaj o możliwości zarażenia. Czasami nie potrafimy ukrywać pewnych objawów – takich jak zaczerwienienie, niedoskonałości czy też łuszcząca się skóra. Trądzik różowaty również może budzić nasz niepokój. Czy jednak słusznie? Czy można się nim zarazić?

Czy trądzik różowaty jest zaraźliwy?

 

Czym jest trądzik różowaty?

Jego nazwa doskonale nawiązuje do tego, jak wygląda skóra – zaczerwieniona, zwłaszcza w miejscach, gdzie naturalnie się rumienimy. Niestety jest to choroba, która potrafi uprzykrzyć życie. Osoby, które się z nią zmagają, muszą zwracać szczególną uwagę nie tylko na to, jakie kosmetyki aplikują, ale także co jedzą i jaki styl życia prowadzą. Trądzik różowaty występuje w środkowej części twarzy. Co prawda mogą pojawić się grudki oraz krosty, ale nie są to takie zaskórniki, jak przy popularnym i często występującym u młodzieży trądziku pospolitym.

 

Powyższa choroba może przyjmować aż trzy formy: rumieniową, przerostową i grudkowo-krostkową. W przypadku tej ostatniej objawy mogą przypominać standardowe problemy z cerą, które często widywane są u nastolatków. Z tą właśnie różnicą, że zaskórniki nie występują. Najcięższa w leczeniu jest jednak forma naciekowa (czyli przerostowa), która występuje przede wszystkim u panów. Jeżeli choroba znacząco się rozwinie, to najpewniej właśnie operacja będzie w stanie pomóc pacjentowi w najlepszy sposób.

 

Trądzik różowaty – czy można się nim zarazić?

Taka choroba jak trądzik różowaty nie jest zaraźliwa, dlatego nie należy się obawiać kontaktu z drugą osobą. Warto jednak pamiętać, żeby w miarę możliwości dbać o higienę i starać się, aby na naszych dłoniach było jak najmniej bakterii i aby nie przenosić ich dalej – m.in. na twarz. Nasza cera posiada co prawda odpowiednią i naturalną barierę ochronną, ale często bywa ona naruszona. W ten sposób możemy nabawić się różnego rodzaju chorób skórnych.

 

Jak walczyć z trądzikiem różowatym?

Ta skórna choroba bywa równie trudna w leczeniu, co trądzik pospolity. Tam jednak  występują głównie zaskórniki, które z czasem przeradzają się w stany zapalne. Tutaj natomiast może występować bardzo widoczne zaczerwienienie. Skóra staje się niezwykle wrażliwa, a chociaż rumień ustępuje, to stale nawraca. Należy wystrzegać się wielu czynników zewnętrznych, które dla innych osób pozostają zazwyczaj neutralne lub nie powodują tak dużego dyskomfortu – są to nawet ostre przyprawy.

 

Po pomoc możemy udać się zarówno do kosmetologa, jak i lekarza. Lekkie formy choroby zwalcza się zazwyczaj poprzez eliminację czynników drażniących, ale także zabiegi kosmetyczne – jak choćby naświetlania przy użyciu IPL. Najpewniej konieczna będzie również zmiana dotychczasowej pielęgnacji – kosmetyki muszą być właściwie dobrane do potrzeb cery. Dermatolog może przepisać produkty, które stosuje się miejscowo na obszar objęty zaczerwienieniem. Jeżeli przerost jest zbyt duży, to konieczna może okazać się nawet operacja.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (62 głosów, średnia: 4,68 z 5)
loading... zapisuję głos...