Czy ten związek może zapobiec zdradzie?

Okazuje się, że Oksytocyna – poza tworzeniem więzi rodzicielskich – ma również spory wpływ na relacje między kobietą, a mężczyzną, przyczyniając się do wzrostu wierności w związku. Powstrzymuje bowiem mężczyzn od kontaktu z innymi kobietami.

Zwiazek

Oksytocyna – chemiczny związek zaufania, zwany narkotykiem miłości – powszechnie kojarzona jest głównie, jako związek łączący matkę z dzieckiem. To dzięki niej właśnie tworzy się ta „niewytłumaczalna” więź między kobietą, a niemowlęciem. Więź, która jest już zupełnie inna w przypadku relacji dziecka z mężczyzną. Związek ten spełnia jednak jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – przyczynia się do wzrostu wierności w związku.

 

Jak to możliwe?

W badaniu przeprowadzonym przez niemieckich naukowców udowodniono, że mężczyźni będący w monogamicznych związkach (w przeciwieństwie do wolnych mężczyzn), którym podano oksytocynę, utrzymywali znacznie większy dystans (około 10-15 cm) od atrakcyjnej kobiety podczas pierwszego spotkania z nią. Wyniki eksperymentu potwierdzono kolejnym badaniem, opartym o analizę fotografii. Badanie to ponownie wykazało, że oksytocyna stymulowała zachowania wyłącznie mężczyzn pozostających w monogamicznych związkach – znacznie wolniej podchodzili oni do zdjęć atrakcyjnych kobiet.

Najnowsze rewelacje niemieckich naukowców sugerują nie tylko, że oksytocyna wydzielana jest w związkach monogamicznych, ale również, że pomaga w utrzymaniu stałych relacji partnerskich. Powstrzymuje bowiem mężczyzn od bliskiego kontaktu fizycznego z innymi kobietami (poza aktualnym związkiem) podczas spotkań towarzyskich! Mówiąc krotko – oksytocyna zmniejsza ryzyko zdrady.

Czy perfumy z dodatkiem oksytocyny mogą stać się zatem lekarstwem na niewierność w związkach i sposobem na zatrzymanie partnera przy sobie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Ewelina  2 kwietnia 2015 23:56

    chce takie perfumy!!

    Odpowiedz
  2. efffciaa  25 lutego 2016 14:07

    A ja nie wierzę w takie rzeczy , uważam , że jeśli partnerzy się między sobą dobrze dogadują w każdej sferze i im na sobie zależy to perfumy nie są potzrebne .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany