Czy tampony są bezpieczne? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące ich stosowania

Wokół tamponów narosło wiele mitów, które trudno jest zweryfikować, przez co część kobiet boi się w ogóle po nie sięgnąć. Zastanawiamy się, czy tampony są bezpieczne dla zdrowia, czy mogą być stosowane przez dziewice bez obaw o uszkodzenie błony lub intymne dolegliwości, czy można używać ich podczas snu. Dziś odpowiadamy na pytania dotyczące podstawowych kwestii związanych ich stosowaniem.

czy tampony są bezpieczne

Czy tampony są bezpieczne? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące ich stosowania

Polecamy także: Sposoby na infekcje intymne

 

Tampony to sprasowane kawałki delikatnej bawełny (lub innego chłonnego materiału) przystosowane do absorbowania krwi menstruacyjnej. Ich cylindryczny kształt i rozmiary (różne w zależności od rodzaju czy producenta) często wzbudzają jednak wątpliwości młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia i obawiają się, że przypadkowo uszkodzą tamponem błonę dziewiczą. W rzeczywistości przy prawidłowym zakładaniu tamponu nie ma takiej możliwości! Może się wprawdzie zdarzyć (choć są to niezwykle rzadkie przypadki, dotyczące ok. 2% nastolatek), że otwór w błonie będzie zbyt mały, by można było zaaplikować tampon na odpowiedniej głębokości. Wówczas jednak wyraźnie odczujemy, iż nie jesteśmy w stanie umieścić go na miejscu i przypuszczalnie zrezygnujemy z tego środka higieny na rzecz podpasek. Dopiero gdybyśmy zdecydowały się – mimo wszystko – założyć go „na siłę”, byłybyśmy w stanie uszkodzić nim błonę.

 

Bardziej uzasadniona jest w tym przypadku obawa o wystąpienie tzw. zespołu szoku toksycznego, przed którym producenci tamponów ostrzegają w dołączanych do opakowań ulotkach. Nie wiadomo dokładnie, jakie okoliczności prowadzą do jego wystąpienia, jednakże większość ekspertów podejrzewa, iż bezpośrednią przyczyną jest zbyt długie pozostawanie tamponu w ciele (powinno się go wymieniać maksymalnie co 4-6 godzin), które prowadzi do szybkiego namnażania się bakterii, w tym szczególnie Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego), odpowiedzialnego za wystąpienie szoku. Przypuszcza się, że sytuacja taka zachodzi wtedy, gdy kobieta używająca tamponów ma – już przed ich użyciem – organizm zasiedlony przez gronkowca, choć nie jest tego świadoma (przez brak okoliczności sprzyjających jego namnażaniu się i wytwarzane przez jej organizm przeciwciała, pozostaje on w „uśpionej” formie).

Jakie są objawy TSS?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (82 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. martucha180  21 marca 2017 10:09

  Dobrze wiedzieć.

  Odpowiedz
 2. dziewczyna  21 marca 2017 15:15

  Ciekawy ten artykuł.

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  21 marca 2017 18:24

  Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 4. Jaworka  22 marca 2017 07:52

  To wiadomości dla nastolatek większość z nas juz o tym wie

  Odpowiedz
 5. Aneta  22 marca 2017 15:22

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.