Talk Johnson & Johnson rakotwórczy! Firma zapłaci gigantyczne odszkodowania

Aktualizacja 13.07.2018:  Koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson został pozwany przez 9 tysięcy kobiet, które używały do higieny intymnej pudru dla niemowląt (Baby Powder oraz  Shower to Shower) i które zachorowały na raka jajników. Sześć z nich zmarło – w ich imieniu w postępowaniu występowali spadkobiercy. 

Sąd w St. Louis w stanie Missouri orzekł odszkodowanie w wysokości 4 mld 700 mln dolarów amerykańskich kobietom, które zachorowały i ucierpiały z powodu raka jajników, do którego wystąpienia mógł przyczynić się puder dla niemowląt marki Johnson & Johnson. W tym talku niemowlęcym jest zawarty m.in. rakotwórczy azbest. Adwokaci skarżących kobiet udowodnili przed sądem, że firma Johnson & Johnson wiedziała o rakotwórczym związku jakim jest azbest zawarty w składzie tego tak popularnego na całym świecie kosmetyku. Firma wiedziała o tym już od lat 70. zeszłego wieku. Pomimo tej wiedzy firma Johnson & Johnson nic nie uczyniła, by ostrzec kobiety, matki przed tym składem kosmetyku. 

(info w oparciu o art. Time: Women Claimed Johnson & Johnson’s Talc Powder Gave Them Cancer. They Just Won $4.7 Billion in Damages – http://time.com/5337841/johnson-johnson-damages-talc-powder-cancer/)

puder tal dla niemowląt Johnson & Johnson_ czy jest rakotwórczy

 

O tym problemie pisaliśmy już w lutym 2016 roku, gdy wpłynął wniosek o odszkodowanie za śmierć kobiety, co prawdopodobnie mógł wywołać talk marki Johnson & Johnson. W tym wypadku sąd także zasądził gigantyczne odszkodowanie. Przeczytajcie opis sprawy poniżej (Poniższy tekst artykuł został opublikowany oryginalnie w lutym 2016)

Puder dla niemowląt Johnson & Johnson może być rakotwórczy! Koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson zapłaci wielkie odszkodowanie

Koncern farmaceutyczny musi zapłacić 72 mln odszkodowania rodzinie kobiety, która zmarła na raka jajnika po używaniu do pielęgnacji intymnej talku Johnson & Johnson – tak orzekł dwa dni temu sąd USA w stanie Missouri.

Wiele kobiet używa talku w celu intymnej pielęgnacji, pochłania on bowiem nadmiar wilgoci. Używany do higieny intymnej  – utrzymuje  suchość w tych miejscach i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi.

Azbest w składzie talku dla niemowląt Johnson & Johnson

Jeśli do tej pory nie czytałyście o talku i jego składzie – warto się tym teraz zainteresować, pomimo tego, że niektórzy eksperci – onkolodzy nie widzą żadnego bezpośredniego powiązania między zwiększeniem zachorowalności na raka jajników a używaniem talku. Niemniej, amerykańscy sędziowie takich wątpliwości nie mieli.

Talk kosmetyczny zawiera talk – czyli minerał składający się z magnezu, krzemu, wodoru i tlenu a także – UWAGA! – z azbestu. Od 1970 roku nie wolno używać w USA w składzie talku azbestu. American Cancer Society  – w oparciu o przeprowadzone badania ostrzega o zwiększonym ryzyku wystąpienia raka jajników u kobiet, które stosują ten kosmetyk do pielęgnacji intymnej. Do tej pory amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nie uznała za stosowne wycofać talku z rynku. Dodatkowo nie nakazała producentom talku umieścić informacji o potencjalnym zagrożeniu rakiem podczas pielęgnacji stref intymnych. Wprawdzie do tej pory nie ma niezbitych dowodów, że to właśnie talk może spowodować zwiększenie zachorowalności na raka jajników. Z tego powodu wyrok, który zapadł w USA jest kontrowersyjny.

Właśnie braku ostrzeżenia dotyczy zasądzona kara.  Jak podaje „The Telegraph” – jedna z sędziów uczestnicząca w rozprawie – Krista Smith, w uzasadnieniu wyroku stwierdziła m.in, że nie ma wątpliwości, iż ten największy koncern farmaceutyczny nie był uczciwy w swoich relacjach z klientami. „To było oczywiste, że chcieli coś ukryć. Jedyne, co powinni zrobić, to umieścić informację z ostrzeżeniem na opakowaniu” – powiedziała sędzina.

Jackie Fox zmarła w wieku 62 lat w 2015 roku. Przez 35 lat używała do higieny intymnej talku. Zdiagnozowano u niej raka jajników w 2013 roku. Biegli podczas procesu orzekli, że za rozwój tej choroby odpowiadają związki obecne w talku, którego używała Jackie Fox. Po śmierci jej rodzina kontynuowała walkę z koncernem, która zakończyła się wyżej opisanym wyrokiem.

Czy wiedziałyście o takim niebezpieczeństwie związanym z talkiem? Przeczytajcie także o lakierach do paznokci i ich niebezpiecznych składnikach:

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (240 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...