Czy studia zaoczne muszą być drogie?

Jeszcze kiedyś, przez dość długi okres czasu panowało przekonanie, że wszystkie osoby, które zapisują się na te studia nie poradziły sobie na dziennych. Jednak czy w tym jest chociaż ziarnko prawdy? Warto się zastanowić czy studia zaoczne są gorsze od dziennych a może jest rzeczywiście inaczej? W jaki sposób tak właściwie są odbierani studenci niestacjonarni i stacjonarni, czy te ,,weekendowe studiowanie” musi być drogie. Warto przeczytać artykuł aby spojrzeć na to z innej strony.

studia-z-perspektywa-pracy

Czasy w przypadku studiowania zmieniają się nieustannie. Cały podział się zaciera i nawet można zaznaczyć to, że student zaoczny odbierany jest jako ten, który tak właściwie jest bardziej przedsiębiorczy a dodatkowo w lepszy sposób potrafi zorganizować swoje życie prywatne i służbowe ponieważ pogodzenie nauki z pracą zawodową do najprostszych nie należy. Jeśli śledzi się Internet można zauważyć to, że panują tam dość podzielone opinie odnośnie tego tematu. Ma się po jednej stronie tych studentów, którzy są przekonani o tym, że studia dzienne są naprawdę trafnym wyborem a drudzy są przekonani, że to studia zaoczne są najlepsze.

Jak się przedstawiają najważniejsze różnice w kosztach. Na pewno teoretycznie studia dzienne to o wiele tańsze rozwiązanie w nawiązaniu do tych zaocznych. Jednak jak ta sprawa wygląda tak właściwie w praktyce. To wszystko może się nieco komplikować z bardzo dużej liczby czynników. Studenci dzienni w wielu przypadkach wyprowadzają się ze swoich rodzinnych stron. Z tego powodu powstawać mogą dalsze koszty z tym związane, opłata za akademik lub stancję albo mieszkanie. Oprócz tego należy także dodać koszty życia. Przy zsumowaniu tego wszystkiego studia stacjonarne to dość drogi koszt dla portfela, szczególnie dla rodzica. Chociaż taka sytuacja może się także pojawiać kiedy tak właściwie studiuję się zaocznie i w tym przypadku też dolicza się koszty kierunku(jako czesne)ale to jednak student studiów niestacjonarnych posiada większe możliwości do zarobku.

Kto realnie ma dużą szansę na zarobek. Z pewnością student dzienny nie ma aż tak źle ponieważ w domu może podejmować pracę zdalną a ten z zaocznych często pracuję w tygodniu z nieodpowiednim grafikiem tygodniowym. Chociaż już teraz warto zauważyć pewną zależność, która wynika z tego iż tak w zasadzie na studiach niestacjonarnych ,,żak” nie spędzi tyle godzin na uczelni w porównaniu do tego ze stacjonarnych. Raz na 2 tygodnie odbywają się zajęcia jako zjazdy czyli na przykład w ciągu każdego dnia ma wolne od 16 do 8 rano dnia kolejnego a dodatkowo kompletnie 2 wolne weekendy. Jeśli chodzi o studia dzienne sprawa może być bardziej skomplikowana z tego powodu, że np. w środę student zobowiązany jest zostać na ćwiczeniach do późnych godzin wieczornych. Zdarzają się takie osoby, które obowiązkowo musiały zostać na uczelni przynajmniej do godziny 21. To prawda mogą się zdarzać dni wolne w środku tygodnia w planie dla trybu stacjonarnego ale jakby spojrzeć na to z zupełnie innej sytuacji to tak w zasadzie student zaoczny ciągle ma większe szansy na powiększanie swojego budżetu.

Dziękujemy portalowi Edukacja-Wyższa.pl za współpracę merytoryczną.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (263 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. nataliaa  19 marca 2016 06:53

    Bardzo fajny artykuł. 🙂

    Odpowiedz
  2. martucha180  19 marca 2016 10:48

    Podyplomówki to samo

    Odpowiedz
  3. Ewcia  19 marca 2016 16:23

    Studia zaoczne mogą być tanie jak postaramy się sami. Stypendium naukowe. Dal osób mających mały dochód w rodzinie są stypendia socjalne. Niektóre uczelnie mają tzw. kierunki zamawiane i na starcie za tzw. maturę można otrzymać stypendium. – wiem że tak było na studiach dziennych np. Politechnika Rzeszowska.

    Odpowiedz
  4. efffciaa  19 marca 2016 23:35

    Studia zaoczne wcale nie muszą być drogie , zresztą skoro studiujemy zaocznie to znaczy , że pracujemy a co za tym idzie mamy więcej kasy niż ktoś kto studiuje dziennie .

    Odpowiedz
  5. Justyna  20 marca 2016 12:39

    Czasami spotykam się z opinią, że zaoczne są gorsze i łatwiejsze. Ale tutaj też trzeba się wysilić.

    Odpowiedz
  6. Patriszia  20 marca 2016 21:28

    Ciężko ocenić które studia są tańsze lub lepsze. Moim zdaniem zależy to od wielu czynników.

    Odpowiedz
  7. Żanett  21 marca 2016 13:03

    Myślę, że bez względu czy są dzienne czy zaoczne wymagają nakładów pieniężnych. Warto postarać się o stypendium naukowe. Ja przez 6 lat studiowania miałam wszystkie możliwe stypendia – znacznie mnie to odciążyło finansowo.

    Odpowiedz
  8. bbo  21 marca 2016 21:57

    To prawda. Pieniądze potrzebne są przy studiowaniu dziennym i zaocznym. A największa różnica polega na tym, że zazwyczaj za studia dzienne płacą rodzice, a na zaoczne studenci zarabiają sobie sami.

    Odpowiedz
    • Aneta  22 marca 2016 16:23

      Różnie to bywa 🙂

      Odpowiedz
  9. Aneta  22 marca 2016 16:25

    Studiuję dziennie i pracuję już od kilku lat – wiele moich znajomych również tak robię. Myślę, że tutaj sztuką jest połączenie wszystkiego: pracy, uczelni, życia prywatnego, hobby 🙂 Aczkolwiek prawdą jest, że im więcej ma się na głowie, tym łatwiej jest wszystko sobie zorganizować.

    Odpowiedz
  10. Uśmiechnij się :)  22 marca 2016 19:23

    Studiuję dziennie, to prawda, że sporo czasu spędzam na zajęciach, czasem jest to więcej, niż przeciętny człowiek spędza w pracy. Na pewno studia i pracę nie łatwo jest pogodzić. Ale mam wrażenie, że zaoczne są dla tych, którzy zwyczajnie chcą pracować lub tę pracę już posiadają. Dzienne dają możliwość przedłużenia młodości, na studiach spotykam ludzi przed 20stką, to chwila, żeby wywinąć się z obowiązków dorosłego życia.
    U mnie w mieście studia praktycznie nic nie kosztują – płacę jedynie za bilet miesięczny i jakieś kserówki, ale to tyle. I co więcej, nie uważam, że poziom uczelni jest zaniżony z tego powodu.

    Odpowiedz
  11. Hidari11  27 marca 2016 18:43

    Ja też studiuję dziennie i pracuję dodatkowo. Nie zarabiam tyle, jakbym studiowała zaocznie, ale zawsze coś, w dodatku znajduję też czas na swoje zainteresowania i hobby. Kto chce, to wszystko pogodzi.

    Odpowiedz
  12. lilkawodna  27 marca 2016 18:51

    Dla chcącego nic trudnego. Można się postarać o dobre wyniki w nauce i otrzymywać stypendia naukowe. Osoby z biednych rodzin mogą liczyć na stypendia socjalne. W pozostałych przypadkach trzeba iść do pracy

    Odpowiedz
  13. kasiadrozdz  17 lutego 2017 16:09

    No właśnie,też nie raz już słyszałam że ci co są na zaocznych to są osoby którym nie chce się uczyć i tam zdanie egzaminów to pestka. Mniej materiału podobno do nauki,a na dziennych to że dla kujonów którzy chcą coś osiągnąć. Jak to jest też potem z pracodawcami,zwracają uwagę na to czy ktoś miał zaoczne czy dzienne? Które jednak lepiej wybrać?

    Odpowiedz
    • kasiadrozdz  17 lutego 2017 16:09

      studia dzienne i zaoczne różnią się od siebie, wiem bo studiowałem na swoim kierunku zaocznie i przeniosłem się na dzienne. Różnica jest znaczna – dzienne to przede wszystkim ćwiczenia – cała masa ćwiczeń, dlatego później na egzamin jest łatwiej się przygotować i czasami nie trzeba tyle wkuwać bo już materiał był przerobiony na ćwiczeń, na zaocznych za to są same wykłady i mało ćwiczeń – dlatego wkuwania jest dużo i czasem zostaje mniej tej wiedzy w głowie, bo łatwiej się czegoś nauczyć systematycznie na ćwiczeniach – przykładach niż zakuć teorię

      Odpowiedz
      • kasiadrozdz  17 lutego 2017 16:10

        Niby tak ale trudniej jest na zaocznych moim zdaniem niż na dziennych. A każdy twierdzi że dzienne to są dla ambitnych,a właśnie tu się mylą. Na dziennych masz więcej czasu i wałkowania tematu a na zaocznych już mniej i sam musisz sobie radzić. Dlatego ja wybrałem zaoczne z anglistyki ale chyba źle zrobiłem bo więcej pożytku bym miał z tych dziennych. No ale to było też ze względu na pracę którą mam.

        Odpowiedz
        • kasiadrozdz  17 lutego 2017 16:10

          Myślałam że na zaocznych jest też więcej ćwiczeń i trwają one prawie cały dzień,bo samą teorią to nikt nic nie zyska. A tak to na dziennych więcej ćwiczeń,teoria łatwiej do przyswojenia.

          Odpowiedz
          • kasiadrozdz  17 lutego 2017 16:10

            Tak ze względu na łatwość przyswojenia materiału jak i czas trwania ćwiczeń warto wybierać dzienne.Ale niektórzy wolą podjąć pracę. Na zaocznych jest za mało materiału i czasu,wszystko trzeba starać potem się samemu by zdać.A czy łatwiejsze egzaminy i podejścia to wątpie w to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany