Czy stosowanie szamponu przeciwłupieżowego ma sens?

W drogeriach i aptekach mnóstwo jest szamponów przeciwłupieżowych. Jedne mają działanie lecznicze i działają na przyczyny łupieżu, inne są bardziej kosmetyczne a ich działanie skupione na widocznych objawach. Ale czy szampony mogą leczyć?

W drogeriach i aptekach mnóstwo jest szamponów przeciwłupieżowych. Jedne mają działanie lecznicze i działają na przyczyny łupieżu, inne są bardziej kosmetyczne a ich działanie skupione na widocznych objawach. Ale czy szampony mogą leczyć?

Jonathan Borba Unsplash.com

 

Czym właściwie jest łupież?

Łupież jest to chorobą skóry polegającą na nadmiernym złuszczaniu się naskórka. Towarzyszyć temu może mniejszy lub większy łojotok. Jeśli jest mniejszy, łupież zatrzymuje się na ubraniach a włosy zwyczajnie się przetłuszczają. Silny łojotok może być groźny, ponieważ zatkane ujście cebulek włosów może prowadzić do ich uszkodzenia, a w konsekwencji do wypadania włosów.

Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele, wśród nich np. przesuszenie skóry głowy i drożdżaki. Z tymi przyczynami śmiało można walczyć z pomocą szamponu przeciwłupieżowego. Trzeba tylko zwrócić uwagę na jego składniki.

Siarczek selenu

Ma działanie przeciwgrzybiczne, dzięki czemu lecznicze szampony przeciwłupieżowe są w stanie leczyć infekcje drożdżakami. Dodatkowo poza zwalczaniem przyczyny, walczy również ze skutkami łupieżu dzięki działaniu zapobiegającemu łuszczeniu. Zmniejsza towarzyszący chorobie świąd. Ale uwaga – w rzadkich przypadkach może wywołać reakcję alergiczną. Wówczas czym prędzej należy go odstawić, bo może to wyrządzić o wiele poważniejsze szkody niż sam łupież.

Pirytionian cynku

Podobnie jak siarczek selenu działa na przyczyny łupieżu, czyli walczy z drożdżakami. Dodatkowo, po spłukaniu preparatu z włosów, długo utrzymuje się na skórze głowy. Dzięki temu zapewnia długotrwałe, a więc efektywniejsze działanie.

Na objawy

Szampony drogeryjne, np. firmy Garnier, przeważnie działają na objawy, nie na przyczyny łupieżu (choć nie musi to być reguła). Substancjami zmniejszającymi świąd i łuszczenie się skóry są dziegcie, siarka, mocznik, ichtiol oraz kwas salicylowy. W przypadku lekkiego łupieżu nawet to może pomóc, więc nie powinniśmy z góry skreślać szamponów drogeryjnych. Warto również pamiętać, że przyczyną nadmiernego złuszczania się naskórka nie muszą być drożdżaki, a zwykły stres lub niewłaściwa dieta (niedobór cynku i witamin) – wówczas te szampony będą skuteczniejsze.

Jeśli nic nie pomaga

Czasem przyczyny łupieżu mogą okazać się niezwykle poważne, a sam łupież nie tyle chorobą, co objawem o wiele poważniejszych dolegliwości. Dlatego jeśli samodzielne próby walki z „białym pyłkiem” czy to szamponami ze składnikami przeciwgrzybicznymi, czy szamponami działającymi na objawy nie pomagają – bezwzględnie należy udać się na konsultację do lekarza dermatologa.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kaja  18 grudnia 2013 11:04

  Według mnie ma sens. Sama pozbyłam się łupieżu szamponem Bivaxa. Oczywiście wszystko zależy od przyczyn, dlatego ważne jest ich ustalenie, jeśli łupież nawraca.

  Odpowiedz
 2. marttoolla  18 grudnia 2013 12:36

  Podzielam. Ale tak jest ze wszystkim- cos co dzila na mnie nie musi na kogos innego. wiadomo też ze niektore to dzialanie placebo

  Odpowiedz
 3. bbo  18 grudnia 2013 21:29

  Ja nie mam tego problemu, ale mój mąż często. Odpowiada mu szampon CLEAR MAN.

  Odpowiedz
 4. amanda28  9 stycznia 2014 13:06

  Ja problem z łupieżem mam szczególnie zimą. Może dlatego że jest zimno i skóra się łuszczy. NIe noszę czapki więc kto wie. Zawsze pomagał mi szampon head & shoulders.

  Odpowiedz
 5. soft  1 kwietnia 2014 21:02

  Mam problem z łupieżem tylko wtedy kiedy zmieniam szampon, po kilku myciach skóra się przyzwyczaja i nie ma problemu, dotyczy to także szamponów których wcześniej już używałam.

  Odpowiedz
 6. rudy  1 kwietnia 2014 21:44

  Łupież to moje drugie imię. Choć kupuję szampony w aptekach i tak mi to nic nie pomaga. Skutek jest, ale krótkotrwały.

  Odpowiedz
 7. olka  2 kwietnia 2014 22:22

  Co jakiś czas wraca do mnie łupież wtedy zmieniam szampon, ale taki lepszy kupiony w aptece i pomaga na jakiś czas.

  Odpowiedz
 8. ulus  10 kwietnia 2014 15:10

  Miałam problem z łupieżem i właśnie odpowiedni szampon pomógł mi się z nim uporać. Walcząc z łupieżem powinno się zwrócić uwagę nie tylko na skutek (łupież) ale i na przyczynę, bo czasami faktycznie, łupież może świadczyć o chorobie a wtedy nawet super szampon nie pomoże

  Odpowiedz
 9. Mikage  28 sierpnia 2015 21:23

  jak dla mnie wystarczy szampon o dobrym i delikatnym skladzie i niezapychajacy wlosow silikonami, np. biovax glamour, ostatnio zaryzykowalam zakup w rossmanie i okazal sie naprawde dobry

  Odpowiedz
 10. efffciaa  4 października 2017 13:46

  Ja na całe szczęście nigdy w życiu nie miałam żadnych problemów z łupieżem , ale uważam , że skoro szampon jest przeznaczony do włosów z łupieżem to warto go stosować skoro ma się z tym problem .

  Odpowiedz
 11. ann  2 września 2018 04:54

  Jasne, że ma sens. Stosowałam domowe sposoby, ale problem był coraz większy. A już po 3 myciach leczniczym szamponem pirolam łupieżu było mniej, po miesiącu zniknął całkowicie. Skóra głowy też mnie mniej swędziała i była lepiej nawilżona.

  Odpowiedz
 12. ulka  31 października 2018 14:15

  skutecznego szamponu jak najbardziej. Jak tylko zauważyłam, że mam łupież, to sobie kupiłam pirolam i w krótkim czasie pozbyłam się łupieżu. Nie chciałoby mi się marnować czasu na jakieś wcierki itp

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany