Czy rzeczywiście farbowanie tymczasowe jest mniej szkodliwe niż permanentne?

Kobiety przywykły już do farbowania swoich włosów do tego stopnia, że regularne, comiesięczne sesje z farbą na głowie stały się już dla nich pewnego rodzaju rytuałem. Jednak tak naprawdę ile głów, tyle rodzajów farbowania i pięknych fryzur damskich. Jedne kobiety lubią nosić stale, od wielu lat ten sam kolor włosów: rude włosy, blond lub kasztan. Inne z kolei bawią się różnymi dostępnymi na rynku kolorami, nowościami, malują włosy na różne kolory w zależności od nastroju i okazji.

widok z tyłu rąk fryzjera w rękawiczkach nakładających barwnik na pasmo włosów rudej młodej kobiety w salonie fryzjerskim

fot. kukuruzaphoto, Freepik

 

 

Wady i zalety farbowania permanentnego

Farbowanie permanentne jest znacznie bardziej rozpowszechnione u kobiet niż farbowanie tymczasowe. Wiąże się to z pewną wygodą, jaką daje farbowanie trwałe. Przede wszystkim ma ono jedną podstawową zaletę – farba nie zmywa się po zwykłym myciu włosów, świeży kolor utrzymuje się, w zależności od producenta, nawet do kilkunastu myć, co w efekcie daje około miesiąca czy nawet dłużej trwałego efektu ulubionego koloru na głowie. Później, niestety, trzeba zafarbować odrosty, które są nieuniknione, gdyż farba permanentna koloryzuje tylko wystające ponad skórę głowy włosy, nie ma możliwości sprawienia, by rosły w takim kolorze, jak sobie życzymy. Tak daleko ingerencja w naturę nie sięga. Mimo wszystko w porównaniu do farb tymczasowych efekt utrzymuje się o wiele dłużej i jest znacznie lepszy. Wadą farbowania trwałego jest niestety to, że jeśli wyjdzie nam odcień nie taki, jak byśmy sobie życzyli, to nie ma możliwości zmycia go, dopóki nie odrosną włosy w kolorze naturalnym. Poza tym farby permanentne często niszczą włosy, gdy są nieodpowiednio użyte. Dlatego w każdym opakowaniu farby dołączona jest odżywka, której należy użyć, by kolor był głębszy, trwalszy, a włosy odżywione. Często farba trzymana na włosach zbyt krótko powoduje nieodpowiedni, niezgodny z odcieniem ma opakowaniu odcień włosów. Z kolei farba trzymana zbyt długo na głowie powoduje rozpulchnienie włosów, a wręcz kruszenie ich.

Jeśli jednak nie boimy się wyzwań i mamy pewność, że będziemy potrafiły to zrobić, lub że osoba, której powierzamy swoją głowę poradzi sobie z tym, warto farbować włosy trwale. Wtedy zabieg koloryzacji możemy powtarzać dla lepszego efektu raz na miesiąc, poprawiając tylko odrosty lub odżywiając wyblakły odcień.

Zalety i wady farbowania tymczasowego

Farbowanie tymczasowe stosuje się głównie za pomocą szamponetek i farb w sprayu. Ich podstawową różnicą w porównaniu do farb trwałych jest to, że pigment nie jest wprowadzany do wnętrza włosów nośnikiem czyli amoniakiem, a osadza się jedynie na jego powierzchni. To oznacza też, że naturalny pigment włosa nie jest z jego wnętrza wypłukiwany. Farba tymczasowa zmywa się prędko, po pierwszym czy drugim myciu, często nawet rozmywa się, ku niezadowoleniu klientek, w czasie ulewnego deszczu czy szalonych tańców. Jest jednak doskonała, gdy chcemy tylko wypróbować nowy kolor, by zobaczyć, jak będziemy w nim wyglądać. Można też raz na pewien czas zaszaleć i zrobić sobie nowy image na dyskotekę czy okazjonalne wyjście i zafundować sobie oryginalny kolor włosów. Tak więc zmywalność koloru jest jednocześnie ogromną zaletą i wadą tego produktu.

 

Co bardziej niszczy włosy?

W zasadzie ciężko stwierdzić, co jest bardziej szkodliwe dla włosów – farbowanie trwałe czy tymczasowe. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności czyli typu włosów, na jakie zostały nałożone te farby i częstotliwości stosowania tego rodzaju produktów. Gdy farbujemy włosy regularnie, co miesiąc same w domu przy użyciu farb dostępnych w drogeriach, jest spore prawdopodobieństwo, że będziemy mieć zniszczone farbowaniem włosy. Jednak farbowanie trwałe wykonywane nawet często, ale w profesjonalnych salonach fryzjerskich nie niszczy włosów, gdyż jest dobrane odpowiednio do ich struktury. Choć farbowanie tymczasowe wydaje się dla włosów łagodniejsze, to jednak farby takie zawierają sztuczne substancje, które osadzają się na powierzchni włosa, a więc niszcząc jego strukturę powierzchniową. Jeśli więc raz, okazjonalnie użyjemy szamponetki, nie powinno się nic stać naszym włosom. Jeżeli jednak będziemy każdego dnia w ten sposób farbować sobie włosy, by zawsze wyglądały wyjątkowo, już po kilku tygodniach zauważymy ich wyraźne matowienie, wypadanie, kruszenie.

Tak więc, jeśli spróbujemy raz nowego koloru, który po użyciu farby tymczasowej wygląda świetnie na naszej głowie, zamiast codziennie farbować nią włosy, zafundujmy sobie trwały, robiony przez fryzjera kolor na głowie. Choć może się to wydawać kosztowne, to jednak cena koloryzacji wyniesie miesięcznie mniej niż cena wielu opakowań farby tymczasowej, które przez ten miesiąc trzeba by zużyć dla odpowiedniego efektu. Wówczas odpada też codzienne farbowanie włosów na nowo, a i struktura naszych włosów mniej ucierpi – same korzyści!

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (199 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...