Czy porównywać naszego malucha z dziećmi sąsiadów ?- czyli etapy rozwoju małego dziecka
Powszechnie wiadomo, że przyjście na świat pierwszego dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Pierwsze dziecko wiąże się nie tylko ze stresem związanym z porodem ale także z obserwacją rozwoju maluszka – nie tylko do momentu, gdy piszesz zaproszenie na urodziny – te pierwsze… Rodzice przez pierwszych kilka lat często wpadają w panikę kiedy Kasia z 4 piętra już chodzi, gdy Ania jest miesiąc starsza i woli zabawy stacjonarne.
Panika ta jest nieuzasadniona, każdy rodzic powinien wiedzieć, że dziecko realizuje własny, swoisty program rozwojowy, którego nie można przyśpieszyć. Mimo, iż zauważamy różnice w umiejętnościach naszych dzieci a np.: sąsiadów nie znaczy to, że nasze dziecko nie rozwija się prawidłowo. Nie ma określonego odgórnie czasu jak i nie ma takiego dziecka, które rozwijało by się według jakichś schematów czasowych, to jest nierealne. Jedno dziecko szybciej zacznie chodzić, inne później, tak jest i będzie i nie są to powody do zmartwień.
Mówi się o czterech ważnych osiągnięciach rozwojowych dziecka
Są to etapy ruchowe, pojawiające się około końca każdego kolejnego kwartału, w pierwszym roku życia maluszka, są to:
- Unoszenie główki podczas leżenia na brzuchu. Dziecko opiera się wtedy na przedramionach. Ten etap przypada na 3 miesiąc życia dziecka.
- Siedzenie. Podczas gdy dziecko siedzi krótko samodzielnie lub jest podtrzymywane. Etap ten przypada na 6 miesiąc.
- Stanie na nogach. Dziecko samodzielnie osiąga pozycję stojąca, wciąż chwiejną, dziecko jeszcze jednak nie chodzi, raczkuje. Etap ten obserwuje się w 9 miesiącu.
- Chodzenie. Dziecko samodzielnie chodzi. Etap ten przypada na 12 miesiąc, wyznaczona granica normy to jednak 10 – 18 miesięcy.
Pamiętaj, żeby nie porównywać osiągnięć swojego dziecka w danym wieku do dziecka sąsiada czy przyjaciółki, jeżeli pewne umiejętności będzie nabywać później to również rozwija się prawidłowo. Zawsze jeżeli masz wątpliwości skonsultuj je z lekarzem, artykuł ten ma na celu rozwianie pewnych bezpodstawnych leków i obaw młodych rodziców. Każde dziecko jest inne, i nabywane przez jego umiejętności również przychodzą z czasem wręcz unikatowym, innym dla każdego. Przebieg rozwoju jest uwarunkowany możliwościami fizycznymi dziecka, jedna przecież rodzi się silniejsze a inne słabsze. Wychowanie wśród starszego rodzeństwa może działać stymulująco, czyli nie porównuj swojego dziecka to dziecka sąsiadów, któe wychowuję się wśród rodzeństwa. Warto podchodzić do tego z rozwagą i spokojem.