Czy picie kawy mielonej jest zdrowe?
Od zawsze ludzkością rządzą przeciwieństwa. Nie inaczej jest w świecie baristów. Dla jednych kwintesencją smaku jest starannie zaparzona kawa ziarnista, a picie tej w wersji mielonej to istna profanacja baristycznego świata i dobrego smaku. Z kolei inni nie wyobrażają sobie domowej kuchni bez zapasu zmielonych ziaren. Czy jednak miłośnicy mielonej kawy mają racę? Jakie składniki odżywcze może dostarczyć nam kawa w zmielonej formie? A może jest niezdrowa? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Kawa – czy warto ją pić?
Wielu z nas nie wyobraża sobie dobrego poranka bez kubka doskonałej kawy. Także niektóre narodowości nie mogą się bez z niej obyć. Znane jest umiłowanie Włochów do mocnego i małego espresso. Istnieje błędne przekonanie, że kawa jest niezdrowa, zwłaszcza ta rozpuszczalna. W dużych ilościach owszem, ale jeśli z rozwagą pijemy jej właściwe porcje, wtedy może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Warto wspomnieć, że kawa mielona posiada wiele cennych właściwości, gdyż ziarna ulegają jedynie prostym i krótkim procesom produkcyjnym. A nie od dziś wiadomo, że im mniej ingerencji człowieka w przetwarzanie produktów, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Zanim zasiądziemy z filiżanką płynnej dawki energii, warto poświęcić chwilę na znalezienie wysokiej jakości produktów. Tylko sprawdzona kawa mielona, którą kupisz w renomowanych sklepach, jak np. tutaj: https://mokate.com.pl/kawa-mielona, to gwarancja nie tylko smaku, ale również zdrowych składników. Co więc mogą zaoferować nam ziarna kawy, także tej sypanej?
Jaki wpływ na organizm może mieć kawa mielona?
Przede wszystkim wszyscy kojarzymy ją z pobudzającą kofeiną. Ten alkaloid pomaga nam codziennie wstać o poranku lub pobudza nas do podejmowania kolejnych wyzwań. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że każdego dnia powinniśmy maksymalnie wypijać 4 filiżanki kawy, liczące łącznie 400 mg dostarczonej organizmowi kofeiny. Warto wiedzieć, że jeśli pijemy kawę mieloną należy zorientować się, jakie ziarna zmielono, a także, ile kofeiny znajdziemy w 100 ml napoju. Arabika jest słabszą kawą, więc statystycznie jej możemy wypić więcej, niż popularnej robusty. Jednak dziś znajdziemy wiele produktów, w tym kawy sypane, które zawierają mieszankę tych ziaren. Jak zawsze, nieodzowne jest krytyczne czytanie etykiet. Co znajdziemy w mielonej kawie prócz kofeiny?
Naukowcy udowodnili, że w kawie, także tej mielonej znajdziemy szereg miko- i makroelementów, które mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Filiżanka kawy może dostarczyć nam wielu minerałów, np. wapnia, cynku i magnezu. Z tym ostatnim należy uważać, gdyż zbyt duże ilości wypitej kawy mogą wypłukać magnez z naszego organizmu. W kawie mielonej znajdziemy także antyoksydanty, czyli tak potrzebne przeciwutleniacze hamujące proces starzenia się. Niektórzy jednak, zamiast kawy mielnej wybierają kawę rozpuszczalną, ze względu na łatwoś jej zaparzania. W tym przypadku szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to,a by wybrać dobrej jakości rozpuszczalną kawę.
Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że kawa może zapobiegać chorobie Parkinsona, Alzheimera czy wielu nowotworom. A do tego:
- obniża stres,
- może podwyższysz poziom serotoniny i dopaminy – tzw. hormonów szczęścia,
- może poprawiać krążenie krwi,
- wpływa pozytywnie na pracę wielu organów, w tym serca,
- wspomaga odchudzanie, pobudzając metabolizm,
- może poprawiać pamięć i koncentrację.
Ważne jest samo przyrządzenie kawy mielonej. Ta zalana tradycyjnym wrzątkiem, czyli po turecku, może zwiększyć poziom cholesterolu we krwi, gdyż ziarna kawy zawierają liczne kalorie. Zaleca się więc korzystanie z kawiarek i ekspresów ciśnieniowych. Warto także stosować dobrej jakości wodę. Tak przygotowana kawa, spożywana w rozsądnych ilościach może zapewnić nam wiele drogocennych elementów.