Czy palenie kadzidełek jest szkodliwe? Sprawdź, jak wpływa na zdrowie Twój ulubiony rytuał!
Kadzidełka, podobnie jak świece zapachowe, to częsty gadżet w naszych mieszkaniach. Pomagają nam zbudować relaksującą atmosferę, przypominają o odbytych orientalnych podróżach i usuwają nieprzyjemne zapachy. Wiele osób wierzy nawet, że mają działanie lecznicze. Czy jednak wdychanie jakiegokolwiek aromatycznego dymu może faktycznie pomagać w zmaganiach z dolegliwościami, czy wręcz przeciwnie – jest nie mniej szkodliwe niż bierne palenie? Sprawdzamy, co na ten temat mówią naukowcy!
Czy palenie kadzidełek jest szkodliwe? Sprawdź, jak wpływa na zdrowie Twój ulubiony rytuał!
Palenie kadzidełek potrafi mieć naprawdę kojące działanie. Ulubiony zapach rozchodzący się dookoła, widok dymu układającego się w niezwykłe kształty i tańczącego po pokoju, patrzenie na opadający powoli popiół… Niestety działa tu przede wszystkim aspekt psychologiczny, związany z kontynuacją nawyku, który lubimy i który nas uspokaja. Przyjemne dla zmysłów aromaty rozsiewane przez popularne kadzidła, takie jak cynamon, sandałowiec, paczuli czy piżmo niekoniecznie bowiem wpływają korzystnie na nasz układ oddechowy i układ krążenia.
Produkowane na świecie kadzidła dzieli się z reguły na dwie grupy: indyjskie – w postaci pałeczek oraz arabskie – uformowane w bryłki. Pierwsze bazują na sproszkowanych substancjach pochodzenia roślinnego i olejkach zapachowych (najczęściej z drzewa sandałowego, lawendy, wanilii lub róży), połączonych z żywicami roślinnymi, na przykład z drzewa agullarii (agarwood). Drugie to mieszanki żywicy agullarii z roślinnymi żywicami aromatycznymi. Za najdroższe uchodzą kadzidła żywiczne stosowane w celach religijnych. Wytwarza się je z żywicy kadzidłowca skropionej olejami aromatycznymi pozyskanymi z roślin należących do rodziny osoczynowatych. Podział ten jest nieco umowny, ponieważ na rynku dostępne są także kadzidła w formie gumożywic, pastylek ze sprasowanych trocin czy papierków nasączonych olejkami. Najczęściej jednak spotyka się i kupuje dwa opisane powyżej typy. Pozostaje pytanie: jak każdy z nich wpływa na nasze zdrowie?
Czy palenie kadzidełek jest szkodliwe? Kadzidła indyjskie a kadzidełka arabskie
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Północnej Karolinie pod kierunkiem prof. Karin B. Yeatts postanowiła sprawdzić faktyczny wpływ kadzidełek na organizm człowieka. Badacze przeprowadzili eksperymenty w zamkniętych pomieszczeniach zbliżonych rozmiarem do średniej wielkości pokoju paląc przez około trzy godziny (standardowy czas spalania kadzidła) kompozycje zapachowe kolejno typu arabskiego i indyjskiego. Wraz z kadzidełkami na 24 godziny umieścili w tych pomieszczeniach wyizolowane komórki ludzkich płuc, wystawiając je tym samym na działanie związków lotnych i samego dymu. Na końcu zbadali próbki pod kątem ewentualnych zmian zapalnych. Co ustalili?
Otóż okazało się, że we wszystkich badanych komórkach znaleziono odpowiedź zapalną, co oznacza, że gdyby na miejscu komórek znalazł się żywy człowiek, zagrożone byłyby nie tylko jego górne, ale też dolne drogi oddechowe. Co więcej, komórki płuc wykazywały prawie takie same zmiany, jak te u biernych palaczy! Gorsze oddziaływanie na organizm miały kadzidła arabskie. Wynikało to przede wszystkim z konieczności rozpalania ich przy pomocy bryłek węgla, które zwiększały emisję związków siarki i tlenku węgla. Niestety w obu przypadkach badania pokazały, że przy regularnym, długotrwałym wystawieniu na działanie kadzidełek, narażamy się na alergie, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a nawet…raka płuc. W przypadku tego ostatniego kadzidła zwiększają ryzyko zachorowania aż trzykrotnie.
Przyznacie same, że to nie najlepsza wiadomość dla miłośniczek bogatych kadzidlanych aromatów, do których należy też część naszej redakcji. Pozostaje ograniczyć pasję palenia kadzidełek do zdrowego minimum i wybierać te, których skład został podany na opakowaniu. Stawiajcie na te wykonane z czystych chemicznie substancji. Nie kupujcie dziwnie okazyjnych towarów po 100 sztuk w pakiecie za 15 złotych. Pamiętajcie też, że palenie kadzideł nie jest wskazane: osobom starszym, dzieciom do 3 roku życia, kobietom w ciąży, osobom z zaburzeniami oddychania i cierpiącym na stany lękowe, zwłaszcza klaustrofobię.