Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Oczyszczacze powietrza polecane są alergikom i astmatykom jako skuteczny sposób na usuniecie z powietrze wielu zanieczyszczeń. Jednym z nich jest kurz, który powoduje u osób chorych objawy alergiczne, a nie ma możliwości, aby usunąć go całkowicie z otoczenia. Jak radzi sobie z kurzem oczyszczacz powietrza?

Działanie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które ma za zadanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Z początku oczyszczacze były przeznaczone dla alergików i astmatyków, aktualnie coraz większą popularność zyskują dzięki działaniu antysmogowym. Powietrze zasysane jest od zewnątrz, następnie przechodzi przez zestaw filtrów, a w dalszej kolejności zostaje oczyszczone i wypuszczone do pokoju. Dzięki tym filtrom mogą usuwać pyły, bakterie i wirusy. Za skuteczne działanie odpowiedzialny jest filtr HEPA, który występuje również w zwykłych odkurzaczach. Filtr HEPA wyglądem przypomina harmonijkę, zbudowany jest z mikrowłókien szklanych. Filtry te klasyfikowane są według skuteczności, jednak w przypadku walki z kurzem, klasa filtra nie ma większego znaczenia.

Dokładniej jest to opisane w artykule https://klarta.pl/smog/oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka-tani-ideal–klarta-13, w którym wyjaśnione są rozmiary cząsteczek oraz ich charakterystyka. Sprzedawcy często polecają oczyszczacz jako skuteczny sposób na kurz, czy faktycznie tak jest?

Kurz – czym właściwie jest?

Kurz jest nieproszonym gościem w wielu mieszkaniach, nie można go usunąć całkowicie. Dostaje się do domu poprzez kanały wentylacyjne, kominy, okna. Częściowo wnosimy też na butach i ubraniach. Zatem kurz jest pyłem o niejednorodnym składzie, może składać się z drobnych odpadów organicznych, nieorganicznych, a nawet z żywych mikroorganizmów. Z początku wydaje się po prostu szarym pyłem, jednak to nie do końca prawda. Po zbadaniu jego składu, znajduje się w nim martwy naskórek, włosy czy włókna ubrań a także żyjątka – roztocze, pleśnie, bakterie dla których to bardzo dobre środowisko do funkcjonowania.

Jak sobie radzi z nim oczyszczacz powietrza?

Warto podkreślić, że kurz znajdujący się na podłodze czy ten wysoko na szafach jest różny. Ten wysoko to najczęściej lekkie pyły np. martwy naskórek czy mikroorganizmy, które może unieść tam podmuch wiatru. Oczyszczacz powietrza dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza miesza powietrze i unosi te lekkie cząsteczki. Dzięki temu jest w stanie wyłapać je i zatrzymać je w środku filtra.

Zarodki pleśni i roztocza to żyjątka znajdujące się w kurzu, żyją w symbiozie. Złuszczony naskórek stanowi pożywienie dla grzybów, które trawią naskórek, a następnie całość zjadają roztocze. To co one wydalają, to też wchodzi w skład kurzu, a oczyszczacz powietrza sobie świetnie z nimi radzi.

W walce z kurzem pomocny jest oczyszczacz powietrza wywołujący duży ruch powietrza, czyli taki o dużej wydajności. Należy podkreślić, że oczyszczacz powinien działać na wysokiej prędkości, aby dostatecznie wymieszać powietrze. Urządzenie w trybie sleep nie będzie miało dużego wpływu na ilość kurzu.

Jednym z takich modeli jest oczyszczacz powietrza Klarta Stor dostępny na stronie Klarta.pl. Oczyszczacz jest w stanie oczyścić pokój o powierzchni nawet 80 m² przy CADR 580 m³/h.

Kurz na podłodze to np. ziarenka piasku, które wnosimy na butach. Są to cząsteczki ważące więcej niż 100 mikrogramów, czyli cięższe niż pozostałe, dlatego oczyszczacz nie poradzi sobie z usunięciem takiego zanieczyszczenia. Z tego względu pod meblami, szafą, łóżkiem zbiera się najwięcej kurzu, ponieważ tam powietrze jest nieruchome.

Oczyszczacz Klarta Stor jest szczegółowo opisany w artykule https://izaktv.pl/klarta-stor-oczyszczacz-marki-klarta-do-zadan-specjalnych/.

Alergicy a kurz

Dla większości osób, kurz jest czymś naturalnym, nie jest groźny dla zdrowia. Nauczyliśmy się z nim żyć. Jednak dla alergików stanowi problem, ponieważ układ immunologiczny osoby chorej rozpoznaje w kurzu swojego wroga. Co w dalszej kolejności skutkuje reakcją alergiczną – nieżytem nosa, kaszlem, wodnistym katarem. Wszystko dlatego, że organizm próbuje pozbyć się wroga. Z tego względu dla alergika czy astmatyka przebywanie w pokoju z dużą ilością kurzu jest uporczywe.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Ilona  25 czerwca 2019 20:30

    Świetny artykuł, mam Klarta Forste 2 i jestem z niego bardzo zadowolona – mówi to alergiczka 🙂 Lepiej mi się oddycha i mogę normalnie funkcjonować w domu. Szkoda, że tylko w domu. Polecam

    Odpowiedz
  2. Kasia  26 czerwca 2019 11:10

    Dla mnie nie ma nic lepszego niż Xiaomi – testowałam wiele oczyszczaczy, ale w kwestii podstawowego czyszczenia nic nie ma „podjazdu”.
    loveair.pl/oczyszczacz/xiaomi-air-purifier-2s

    Odpowiedz
  3. Malwina  26 czerwca 2019 15:08

    Odkąd mam oczyszczacz powietrza (Klarta Stor), zniknęły problemy z katarem a noce są przespane. Mam nadzieję, że moj oczyszczacz równie dobrze sprawdzi się w zimie, jak narazie działa jak trzeba i widzę efekty.

    Odpowiedz
  4. Tere  23 lipca 2019 12:50

    Ja polecam, odkąd mam oczyszczacz to moje wybawienie. Nie ma co się zastanawiać, oczywiście nadal trzeba sprzatać, tego nie mozna uniknąć. Ale moim zdaniem tego kurzu jest dużo mniej, szczególnie, że mieszkam przy ulicy i ciągle mam wszystko w kurzu. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  5. MartynaKownacka  24 lipca 2019 13:54

    My dla syna alergika wybraliśmy Sharpa takiego z jonizacją i nawilżaczem.
    Działa bardzo fajnie, w dzień stoi w salonie i tam czyści dużą przestrzeń otwartą (kuchnia i przedpokój również). Kupowaliśmy w loveair i również mogę polecić tego sprzedawcę. ^^

    Odpowiedz
  6. Maria  19 sierpnia 2019 12:26

    Usuwa, ale nie do końca. Oprócz oczyszczacza posiadam dodatkowo roombę, która zbiera kurz z podłóg. Jak po pierwszym razie użytkowania urządzenia wysypywałam zawartość pojemnika to całe kłęby kurzu były. Ustawiłam w apce żeby jeździła 3 razy na tydzień i jest lepiej 😉

    Odpowiedz
  7. KIKI  22 sierpnia 2019 15:35

    jasne że tak i to bardzo skutecznie – mam oczyszczacz roger firmy stadler form i działa cuda w pół godziny naprawdę

    Odpowiedz
  8. Marta  27 grudnia 2019 12:56

    W moim przypadku oczyszczacz Philipiaka który wyposażony jest w filtr HEPA, lampę UV i jonizator powietrza w codziennym użytkowaniu zdaje egzamin celująco. Zwłaszcza osoby z alergią na kurz, roztocza powinny wziąć go pod uwagę.

    Odpowiedz
  9. Donia  30 grudnia 2019 11:52

    Mój philipiaka usuwa. Tak pochłania wszystko że od dawna kurzu nie widziałam

    Odpowiedz
  10. FiltryPlus.pl  27 kwietnia 2020 18:06

    Tak oczyszczacze powietrza usuwają kurz i z pewnością pomagają w walce z nim. Nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.

    Odpowiedz
  11. Zuzanna  28 września 2020 13:00

    Ja mam philipiak KJ350F pozwala utrzymać w domu korzystny mikroklimat usuwając z powietrza wirusy, bakterie chorobotwórcze, pleśnie, grzyby a także dym i pyłki. super sprawa

    Odpowiedz
  12. Basia  12 lutego 2022 17:45

    ja mam oczyszczacz powietrza Aria firmy Mateko i od kiedy włączamy go regularnie mamy o wiele mniej kurzu w domu, a w pokoju dziecka praktycznie wcale 😉 więc nie wiem czy każdy oczyszczacz, ale są takie które usuwają kurz 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany