Czy bawełna którą nosisz jest naturalna?

Powoli przychodzi lato, rosną temperatury i naturalną koleją rzeczy sięgamy po letnie ubrania, często wybierając te wykonane z bawełny. Działamy w ten sposób, bo mamy zakodowane, że bawełna jest zdrowsza, bardziej przewiewna w czasie wysokich temperatur i naturalna. Powszechna opinia na temat naturalności bawełnianych ubrań jest bardzo mocno utrwalona. Przyglądając się jednak temu tematowi ?od kuchni?, dostrzeżemy, że powielane opinie są dalekie od prawdy. Zapraszamy do przeczytania, może tego dość długiego artykułu , ale warto ? szczególnie jeśli mamy do czynienia z alergiami i podrażnieniami własnymi lub dzieci z naszego otoczenia.

Przemysłowa uprawa białej bawełny

Obecna, przemysłowa uprawa białej bawełny, to gigantyczne plantacje genetycznie modyfikowanych lub naturalnych sadzonek bawełny, które dosłownie wysysają w ziemi składniki mineralne i zasoby wodne. Bawełna, zbierana mechanicznie, trafia do obróbki. Chemicznie wybielana i czyszczona, zamienia się we włókno, farbowane chemicznymi barwnikami, z którego później powstaje tkanina i nasze bawełniane, w powszechnej opinii naturalne ubranie.

Możliwe jest jednak uzyskanie naturalnie barwionej bawełny. Bawełna nie musi być bowiem biała, a bawełniane ubranie nie musi być poddawane procesowi farbowania. Kolor leży w naturze.
Historia naturalnie kolorowej bawełny rozpoczyna się w Ameryce Północnej, gdzie uprawiano naturalnie kolorową bawełnę, głównie w odcieniach brązu. Największą popularność kolorowa bawełna zyskała jednak na terenie dzisiejszego Peru.
Biała bawełna okazała się jednak tańsza w uprawie, niż bawełna kolorowa, a jej paleta kolorów, dzięki farbowaniu, była nieograniczona. Do 1900 roku praktycznie wszystkie plantacje naturalnie kolorowej bawełny zostały zastąpione jej białymi odmianami.
Po około 100 latach nieobecności naturalnie kolorowej bawełny w przemyśle włókienniczym, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej świata, pod koniec XX wieku pojawiła się szansa powrotu do tematu uprawy naturalnie kolorowej bawełny.

Organiczna uprawa białej bawełny

W chwili obecnej istnieją już uprawy białej bawełny organicznej – tzn. rosnącej bez stosowania pestycydów, nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin.
Przy obróbce bawełnianych włókien organicznych nie są stosowane związki chloru i wybielacze optyczne, zatem bawełna organiczna przez cały proces produkcji ma zachowane swoje naturalne właściwości.
Problem z białą bawełną organiczną leży w kolorze. I mimo że podczas jej farbowania nie używa się metali ciężkich czy formaldehydu, które są stosowane w farbowaniu konwencjonalnej bawełny, wyższy koszt uprawy bawełny organicznej rośnie dodatkowo poprzez proces farbowania. Przekłada się to oczywiście na wyższą cenę ubrania wykonanego z tego surowca. Ponieważ cena jest jednym z kluczowych czynników, którym się kierujemy podczas dokonywania zakupu i często powoduje ona zaniechanie danego zakupu, zwrócono uwagę na porzuconą naturalnie kolorową bawełnę. Dzięki serii badań i prac naukowych udało się osiągnąć naturalnie kolorową bawełnę, którą cechuje nie tylko wytrzymałość, ale przede wszystkim naturalność.

Natural Colour Cotton

W ideę tę jest zaangażowany m.in John Conneely, całkowicie przekonany do naturalnie kolorowej bawełny oraz jej unikalnych właściwości, zaryzykował własne oszczędności i założył w 2006 roku w Wielkiej Brytanii Natural Colour Cotton, firmę, której celem jest przywrócenie właściwego miejsca naturalnie kolorowej bawełnie w przemyśle odzieżowym. Jest to jedna z niewielu firm, która posiada kontrolę nad całym procesem produkcji bawełny: od kontroli plantacji i jej ekologiczności oraz etycznych warunków pracy, poprzez projektowanie tkanin, aż po produkcję kolekcji ubrań i dodatków dedykowanych dzieciom. Wyroby tej firmy są także obecne w na rynku polskim. Delikatnie kolorowe śpioszki, zielone i beżowe, są miękkie i delikatnie w dotyku ? idealne dla niemowląt o delikatnej skórze.

Kolory

Bawełna Natural Colour Cotton występuje w kolorach beżu, zieleni, brązu, oraz ich odcieniach. Włókna bawełny mają strukturę porowatą, która ułatwia oddychanie skórze, w przeciwieństwie do gładkich włókien bawełny konwencjonalnej. Ekologiczny sposób uprawy, bez zastosowania pestycydów, wpływa na jakość tkaniny ? jest ona miękka w dotyku, delikatna, o naturalnym zapachu. Poprzez naturalne krzyżowanie kolorowych odmian bawełny udało się uzyskać trwałość włókna w niczym nie ustępującą od trwałości włókien konwencjonalnej bawełny, które są dodatkowo osłabiane podczas procesu farbowania. Ominięcie procesu farbowania to oszczędność nawet do 50% kosztów produkcji kolorowej, farbowanej bawełny. W efekcie naturalnie kolorowa bawełna jest droższa tylko o około 28% od tradycyjnej bawełny.
Obecnie Natural Colour Cotton oferuje ponad 400 naturalnie kolorowych tkanin, o różnej fakturze, wzorach oraz gramaturze, dzięki czemu jest możliwe stworzenie ekologicznej kolekcji ubrań czy pościeli.

Prócz produkcji tkanin Natural Colour Cotton oferuje również odzież oraz dodatki dedykowane dzieciom – ze względu na naturalność włókien, kolorowa bawełna organiczna jest stworzona do kontaktu z delikatną skórą. Skóra dziecka jest bowiem bardzo podatna na alergię i podrażnienia. Ubrania z naturalnie kolorowej bawełny są naturalnie czyste (pod warunkiem, że są prane przy pomocy ekologicznych środków czystości) i są stworzone do kontaktu z tak delikatną skórą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (454 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...