Czy można zmienić ortodontę w czasie leczenia? Odpowiadamy

Ortodonta przed leczeniem przeprowadza dokładny wywiad oraz szeroko zakrojoną diagnostykę, natomiast w późniejszym czasie zakłada aparat. Jedni noszą go rok, inni nawet 2 lata. Czy w tym okresie możliwa jest zmiana ortodonty? Dlaczego jest to takie problematyczne? Dowiedz się, czytając dzisiejszy artykuł.

Czy można zmienić ortodontę w czasie leczenia?

Kto to ortodonta? Ile kosztuje wizyta u ortodonty?

Ortodonta to lekarz, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, nieprawidłowości zębowych czy innych problemów w okolicy szczęki. Leczenie ortodontyczne można podjąć zasadniczo w każdym wieku, jednak największe efekty przynosi ono u dzieci na określonym etapie rozwojowym. Właśnie dlatego ortodoncja dziecięca jest najbardziej rozwinięta, a część leczenia w Polsce jest refundowana u dzieci w wieku do 12 lat. Nie dotyczy ona jednak aparatów stałych. Jeśli decydujemy się na leczenie prywatne, to ile zarabia ortodonta, jest kwestią zależną od gabinetu i jego wyposażenia oraz miasta.

Czy zmiana ortodonty jest możliwa?

Zmiana ortodonty teoretycznie jest możliwa, jednak bardzo rzadko praktykowana. Zdarza się wyłącznie w skrajnych przypadkach. Wynika to głównie z tego, że leczenie ortodontyczne jest długotrwałe i dobierane przez konkretnego lekarza. Każdy specjalista opiera swoje działania na posiadanym doświadczeniu, a metody leczenia mogą być różne. W związku z tym, kiedy próbujemy zmienić ortodontę, gdy mamy już założony aparat stały, najczęściej spotykamy się z odmową.

Jeśli zmiana ortodonty jest z różnych powodów konieczna, trzeba zdobyć swoją dokumentację medyczną. Potrzebne może być również przeprowadzenie diagnostyki od początku – zrobienie zdjęć RTG, wycisków i założenie nowego aparatu. Lekarze sporadycznie podejmują się przejmowania leczenia po innym specjaliście. Doświadczonych ortodontów, którzy dbają o dobro pacjenta znajdziesz w gabinetach Dental Fraternity.

Co robić, żeby zmiana ortodonty nie była konieczna?

Należy pamiętać, że do ortodonty lepiej nie wybierać się z przypadku. Zanim wybierzemy lekarza, warto popytać wśród znajomych o doświadczenia z ortodontami oraz poczytać opinie dostępne w Internecie. Jeśli coś budzi nasze zastrzeżenia podczas pierwszych wizyt, być może lepiej jeszcze przed rozpoczęciem leczenia udać się do innego lekarza. Na tym etapie zmiana ortodonty jest jeszcze możliwa i bardzo prosta.

Jeśli już mamy założony aparat stały, trudności ze zmianą ortodonty mogą być dużo większe. Wówczas lepiej o wszystkich swoich wątpliwościach dotyczących leczenia porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Warto również pamiętać o tym, żeby nie rozpoczynać leczenia ortodontycznego, jeśli planujemy przeprowadzkę do innego miasta lub kraju. Lepiej zacząć je dopiero po przeniesieniu się w nowe miejsce.

Co warto wiedzieć na temat leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu i potrzebnych badań. Chociaż na pierwszą wizytę pacjent nie musi mieć wyleczonych wszystkich zębów, będzie trzeba się nimi zająć przed założeniem aparatu. Lekarz zdecyduje również czy konieczne będzie wykonanie dodatkowych zabiegów przed rozpoczęciem leczenia. Założenie aparatu to zazwyczaj kwestia 1,5-2 godzin, jednak przygotowanie do leczenia często trwa o wiele dłużej.

W czasie, kiedy mamy już założony aparat stały, wizyty kontrolne odbywają się najczęściej co 4-8 tygodni i mogą trwać od 15 minut do godziny. W sytuacjach awaryjnych z aparatem może być konieczność umówienia wizyty dodatkowej, podczas której lekarz rozwiąże powstały problem. Wszelkie trudności oraz dolegliwości pojawiające się w związku z obecnością aparatu należy zgłaszać lekarzowi.

Czyść zanim pojawią się zęby

Czyść zanim pojawią się zęby

Chociaż leczenie stomatologiczne w Polsce już od jakiegoś czasu stoi na bardzo wysokim poziomie to jednak Polacy wciąż boją się siadać na fotelu dentystycznym. Większość tych obaw i lęków ma swoje źródło w dzieciństwie i

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdalena  1 lipca 2022 14:36

    Podziwiam osoby noszące aparat na stałe rok czy dwa. Chyba bym nie wytrzymała.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany