Czy można zaplanować płeć dziecka?

Chcesz zostać rodzicem i interesuje Cię planowanie płci dziecka? Marzenia o córeczce albo synku spędzają Ci sen z powiek i zastanawiasz się, czy da się zaplanować płeć malucha z pełną skutecznością? Przeczytaj poniższe informacje i poznaj tradycyjne sposoby pomagające w tym zagadnieniu, a także naukowe podejście i nowe technologie.

Czy można zaplanować płeć dziecka?

 

Czy naturalne planowanie płci dziecka jest możliwe?

Wiele osób uważa, że można zaplanować płeć dziecka, stosując tradycyjne metody, które wykorzystują właściwości plemników i tendencje do zapłodnienia komórki jajowej. Warto wiedzieć, że płeć ustala się już na etapie zapłodnienia, kiedy plemnik z chromosomem X lub Y łączy się z komórką jajową X, warunkując płeć:

chromosom w plemniku, a płeć dziecka:

Y – XY – męska
X – XX – żeńska

Nie ma jednak w pełni skutecznej metody, która pozwalałaby na wybór płci. Zatem w pełni naturalne w 100% skuteczne planowanie płci dziecka nie jest możliwe przy obecnej wiedzy naukowej. Można jednak wykorzystując dostępną naukową wiedzę oraz wyniki badań zwiększyć teoretyczne prawdopodobieństwo pojawienie się na świecie chłopca czy dziewczynki.

Metody planowania płci wywodzące się z tradycji

Wśród tradycyjnych metod planowania płci dzieci można znaleźć nawet takie sięgające wielowiekowych doświadczeń, do których należy chiński kalendarz płci. Do popularnych rozwiązań, po które sięgają często przyszli rodzice, należą również:

  • Metoda owulacyjna, Teoria Shettles’a – bazująca na wyznaczaniu dnia owulacji i założeniu, że mniejsze plemniki Y są szybsze w dotarciu do komórki jajowej, natomiast X – potrafią przeżyć dłużej w ciele kobiety przed zapłodnieniem,
  • metoda „dietetyczna”, zakładająca, że spożywanie określonych pokarmów czy składników pozwala na zwiększenie prawdopodobieństwa poczęcia dziecka określonej płci,
  • Metody Selnas, bazujące na różnicy potencjałów elektrycznych plemników,

Bez względu na metodę, statystyki wskazują, że nie należy liczyć na ich pełną skuteczność, a wielu lekarzy i naukowców podważa teorie będące u ich podstaw.

Co o planowaniu płci dziecka mówi nauka?

Ponieważ możliwość wpływu różnych zachowań przyszłych rodziców na płeć dziecka intryguje wielu naukowców, prowadzonych było wiele badań różnego rodzaju w tym temacie. Część z nich wykazywała poziom skuteczności popularnych metod tradycyjnych, pokazując, że mają niewielki wpływ na płeć graniczący często z błędem statystycznym. Choć uzasadnienie medycznie niektórych sposobów na planowanie płci dziecka ma sens, żadne z tradycyjnych metod nie dają 100% pewności powodzenia.

Kiedy w grę wchodzi nowoczesna technologia

Okazuje się, że metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, a także selekcja plemników specjalnymi metodami na męskie i żeńskie pozwalają na zaplanowanie płci niemal ze 100% pewnością w przypadku in vitro, a około 80% w przypadku selekcji. Jest to jednak spora ingerencja w naturalny proces zapłonienia, w przypadku in vitro obejmująca najczęściej dokładne genetyczne badanie zarodków. Dlatego też może być uznawana za nieetyczną, w wielu miejscach niedozwoloną również przepisami, a czasem dopuszczoną jedynie w przypadkach uzasadnionych medycznie w rodzaju możliwych chorób genetycznych zależnych od płci. Dodatkowo podejście takie jest kosztowne i wymaga stosowania zaawansowanych metod badawczych.

Gdzie znaleźć więcej informacji o planowaniu płci dziecka?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o planowaniu płci dziecka, przeczytaj inne artykuły na stronie dzidziusiowo.pl. Znajdziesz tam sporo cennych informacji, nowości i porady z wielu dziedzin związanych z oczekiwaniem na narodziny dziecka, rodzicielstwem oraz stylem życia. Sprawdź szczegóły i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (43 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...