Czy moje dziecko ma alergię?
Wiosna to czas, gdy temat alergii powraca. Alergie wziewne, bo to o nich mowa zaczynają się nasilać przez pylenie roślin. Jeśli obserwujesz u dziecka niepokojące objawy jak łzawienie z oczu, problemy z oddychaniem, nieustępujący karat , to jest to artykuł dla Ciebie. Wspólnie z ekspertem dr Beatą Adamczyk, alergologiem z Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel w Warszawie radzimy na co zwracać uwagę, jakie kroki podjąć i co robić, by uniknąć przykrych konsekwencji dziecięcych alergii. Zapraszamy do artykułu: Czy moje dziecko ma alergię ?
Polecamy również: Jak odróżnić alergię od pierwszych objawów grypy!
Czy moje dziecko ma alergię ? – Co uczula?
Pyłki drzew, chwastów i traw to tylko jedna grupa popularnych alergenów. Zaczynają być szczególnie uciążliwe w okresie wiosennym. – Jako pierwsze, już na przełomie lutego i marca, zaczynają pylić leszczyna i olsza. W dalszej kolejności – na przełomie marca i kwietnia – brzoza i topola. W kwietniu i maju są to dąb i trawy – mówi dr Beata Adamczyk, alergolog z Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel w Warszawie. – Pamiętajmy jednak, że chociaż pyłki roślin to silne alergeny, dzieci również mają uczulenie na znajdujące się w kurzu roztocza. Mogą być także uczulone na sierść czy mocz domowych zwierząt oraz pleśnie – dodaje.
Czy moje dziecko ma alergię ? – Przyczyny alergii
Najczęściej skłonność do alergii ma podłoże genetyczne. Dla większości osób substancje uczulające są niegroźne. Inaczej jest w przypadku alergików – ich układ odpornościowy reaguje nadmiernie na obecność alergenów, wywołując niepożądane objawy. Skłonność tę zazwyczaj się dziedziczy, aczkolwiek nie ma pewności, że dziecko alergików też będzie alergikiem. Zdarzają się także alergie u dzieci całkiem zdrowych rodziców – wyjaśnia dr Beata Adamczyk.
Zobacz też: Alergia pokarmowa u dzieci – jaką stosować dietę?
Czy moje dziecko ma alergię ? – Jak rozpoznać alergię
Współczesna medycyna oferuje metody, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nasze dziecko ma alergię.
– Warto przeprowadzić specjalne badania krwi, które określą poziom IgE. Jest to immunoglobulina biorąca udział
w reakcji alergicznej. Jeśli poziom ten będzie podwyższony, oznacza to, że maluch będzie miał skłonność do alergii. Niestety, nawet jeśli badania wykażą IgE w normie, dziecko i tak może wykazywać reakcje alergiczne na niektóre substancje. Wtedy zalecane jest przeprowadzenie testów alergicznych skórnych lub z krwi, a w przypadku podejrzeń o uczulenie na pokarmy – również testów prowokacji i eliminacji – tłumaczy ekspert Medintel. Bardzo często istnienie alergii wziewnej stwierdzamy na podstawie objawów. Zaniepokoić powinny nas nawracające pieczenie oczu, zatkany nos, katar, kichanie, ucisk w gardle, uporczywe problemy z oddychaniem.
Czy moje dziecko ma alergię ? – Co możesz zrobić?
Rodzice alergika powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż podstawową profilaktyką w przypadku tego schorzenia jest unikanie kontaktu z alergenem. – Statystycznie rzecz ujmując, ryzyko borykania się z alergiami w znacznym stopniu obniża karmienie piersią. Pamiętajmy też o takich podstawach, jak unikanie wilgotnych, zagrzybionych miejsc, które mogą nasilić objawy u dziecka. Rodzice nie powinni też palić przy dziecku papierosów, a także stosować intensywnie aromatyzowanych kosmetyków czy detergentów – radzi alergolog.
Jeśli nasze dziecko jest uczulone na pyłki roślin, w sezonie wiosennym po powrocie ze szkoły powinno zmienić ubranie. Dobrą opcją jest też wyjazd w tym okresie w rejony, gdzie powietrze jest czyste i wolne od alergenów, np. w góry lub nad morze. Rodzice dzieci uczulonych na roztocza powinni unikać takich elementów wystroju wnętrz, jak dywany, firany, zasłony.
Z ostrożnością należy korzystać natomiast z takich rozwiązań jak nawilżacze powietrza – mogą się przyczynić do rozwoju grzybów. Wreszcie – zwierzęta domowe. Idealne dla alergika są takie, które nie mają sierści, np. rybki albo żółw. Jeśli jednak już mamy kota albo psa, pilnujmy, żeby nie wchodził do pokoju dziecka. Pamiętajmy też o regularnym odkurzaniu, ścieraniu kurzu i zmianie pościeli. – W przypadku, kiedy mamy do czynienia z ostrymi atakami alergicznymi, stan zdrowia dziecka powinien być stale monitorowany przez alergologa, który podejmie decyzję o sposobie leczenia – dodaje specjalista MEDINTEL.