Ekspert wyjaśnia: Czy lampy UV do utwardzania manicure są bezpieczne?

Wybierając się do salonu stylizacji i pielęgnacji paznokci na manicure hybrydowy, zastanawiamy się czasami, czy nie narazimy swoich dłoni na szkodliwe działanie promieni UV emitowanych przez lampy służące do utwardzania trwałego lakieru. Pytanie jest zasadne, bowiem okazuje się, że lampa lampie jest nierówna. Szczegóły wyjaśnia nam Antonina Papiewska z salonu Pardon My French w Warszawie.

lampy-uv-w-manicure

Jak rozpoznać dobrej jakości lampę UV?

„W salonie zapytajmy, jakiego rodzaju lamp używa manikiurzystka, ponieważ możemy spotkać zarówno tradycyjne lampy UV wytwarzające promieniowanie UVA i UVB, jak i lampy LEDowe, które takich promieni nie emitują. Z tego powodu lampy LEDowe uważane są za bezpieczniejsze” – mówi Antonina Papiewska, stylistka paznokci gwiazd z salonu Pardon My French.

Czy zatem tradycyjne lampy UV są szkodliwe?

Nie, lampy UV są stosowane na świecie już od 30 lat i badania potwierdzają, że zarówno lampy UV, jak i LED, mogą być bez obaw stosowane w salonach. Lampy UV nie emitują więcej światła niż znajduje się go w naturalnych promieniach słonecznych. Ekspozycja na światła UV przy jednorazowym zabiegu jest porównywalna z czasem 1,5 minuty spędzonej na słońcu. To znaczy, że dłużej wystawiamy na ekspozycje nasze dłonie podczas prowadzenia samochodu, niż w trakcie utwardzania lakieru w lampie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy lampach UV?

Żarówki w lampach UV zużywają się i powinny być wymieniane cyklicznie. „Zużyta żarówka nie ma mocy i nie utwardza lakieru w prawidłowy sposób” – zwraca uwagę Antonina Papiewska. Dlatego warto zapytać swoją manikiurzystkę, kiedy była wymieniana żarówka.

Producenci testują i tworzą lampy odpowiednie dla prawidłowego utwardzenia swoich produktów. Mają one długość fali dostosowaną do użytego lakieru. „Nieprawdą jest, że każdą lampą utwardzisz każdy produkt. Może okazać się, że twój lakier zamiast gwarantowanych dwóch tygodni, zacznie odklejać się już po kilku dniach. Oczywiście na trwałość manicure ma również wpływ jakość produktu oraz to jak płytka paznokcia została przygotowana do nałożenia lakieru oraz fakt, jak na co dzień dbasz o kondycję swoich paznokci” –  dodaje stylistka.

Choć lampy UV stosowane w salonach są bezpieczne, bardziej przyjazne dla naszej skóry są te LEDowe. Jeśli obawiasz się o dłonie, przed manicure możesz zaaplikować krem z filtrem. Skórę dłoni powinniśmy chronić przez cały rok. To pozwoli nam uniknąć przebarwień i cieszyć się młodą skórą przez długie lata.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  3 sierpnia 2016 22:38

  I już wiadomo co i jak.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  5 sierpnia 2016 10:24

  Fajny artykuł. Często chodzę malować paznokcie lakierami hybrydowym w salonach ale nigdy mi pomyślałam o możliwości szkodliwego działania lamp uv. Dobrze wiedzieć co u jak żeby się niepotrzebnie nie zamartwiac.

  Odpowiedz
 3. Karolina  5 sierpnia 2016 17:19

  Już myślałam, że pójdzie „hejt” na lampy UV.

  Odpowiedz
  • Aneta  26 sierpnia 2016 15:25

   Ja też 🙂

   Odpowiedz
 4. Jaworka  11 sierpnia 2016 12:45

  Fajnie że wpadłam na ten artykuł bo mam zamiar sobie kupić więc będę wiedziec na co zwracać uwage przy kupnie i jaki wybrać aby promienie nie były szkodliwe

  Odpowiedz
 5. Aneta  26 sierpnia 2016 15:26

  Ja jakoś na początku roku zainwestowałam w lampę, lakiery, topy, bazy i inne akcesoria, zrobiłam sobie kilka razy paznokcie, a teraz jakoś mi się nie chce… Muszę do tego wrócić 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany